Smrtka, polednice i permoník. Na alej v Bystřici dohlížejí noví strážci

  10:16
Na nové turistické atrakce lákají v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Letos je tomu deset let, co byla v lokalitě Lužánky dokončena Pohádková alej lemovaná dřevěnými sochami. Na deseti skulpturách představujících pohádkové bytosti se ale podepsal zub času. Proto byly první čtyři plastiky vyměněny.

V Pohádkové aleji v Bystřici nad Pernštejnem došlo k výměně čtyř soch z deseti. V novém hávu je i postava smrtky. Další sochy mají následovat příští rok. | foto: Koruna Vysočiny

Smrtka, polednice, vodník a permoník. Tyto postavy nyní v aleji září novotou. A zatímco původní sochy byly z lipového dřeva, nové jsou již vyrobeny ze dřeva tvrdšího - dubového, aby lépe odolávaly povětrnostním vlivům. Všechny nové výtvory pocházejí z dílny Martina Šustra ze Studnice u Hlinska, který je vyřezává za pomoci motorové pily.

„Pořizovací cena každé z nich byla 35 tisíc korun, jen permoník je menší, ten vyšel na 17 tisíc korun. Na příští rok pak plánujeme výměnu zbylých šesti soch, jimiž jsou čert, hejkal, Honza, princezna, Bílá paní a ježibaba, a při té příležitosti bychom rádi uspořádali řezbářské sympozium,“ přiblížila Lenka Žaloudková z odboru správy majetku a investic bystřické radnice.

Další skulptury by tak podle ní už vznikaly přímo před očima návštěvníků. V plánu je rovněž takzvaný speedcarving - tedy vyřezávaní soch na čas, přičemž tato díla by byla následně vydražena.

Pohádka o vodníkovi u řeky

Ve volnočasové a rekreační oblasti Lužánky mohou navíc příchozí nově zamířit také na Pohádkovou stezku, lemující řeku Bystřici, a to v úseku od mostku v Cibulkově ulici. Proti proudu vodního toku pak trasa zavede poutníky až do bystřické místní části Domanínek. Stezku tvoří celkem deset panelů, které obsahují části pohádky O Bystřickém vodníkovi. Ta je součástí příběhů z nové knihy místního obyvatele Jana Rossího, nazvané Pohádky z Bystřice nad Pernštejnem.

„Jan Rossí je nejenom autorem pohádky, ale také ve své dílně vytvořil otáčecí panely a postaral se o celkové grafické zpracování. Díky tomu návštěvníci mohou číst pohádku jak ze směru od ulice Cibulkova, tak když půjdou z Domanínku,“ vysvětlila Lenka Žaloudková. Náklady na vznik stezky činí 225 tisíc korun.

A proč je na panelech zrovna pohádka o vodníkovi? „Jednak celý život žiji u řeky, takže je mi blízká, navíc vodník k vodě přece patří. A pak jsem narozený ve znamení Raka,“ popsal autor Jan Rossí. Dodal, že ohlasy na novou stezku jsou zatím kladné. „Lidé píší, že se jim panely s pohádkou líbí a že by uvítali i další,“ podotkl Rossí.

Na dokončený park miniatur v Bystřici dohlížejí kamery i mocný Pernštejn

Bystřická lokalita Lužánky je cílem řady návštěvníků města i místních obyvatel. Nabízí totiž nejen turistická lákadla, ale rovněž mnohé sportovní a rekreační vyžití. V oblasti mezi řekou Bystřicí a hojně vyhledávaným Centrem Eden najdou lidé kromě zmiňovaných cílů - Pohádkové aleje a Pohádkové stezky - třeba i park miniatur plný zmenšenin hradů a sídel z okolí, dále velké dětské, sportovní a workoutové hřiště u zimního stadionu, pumptrack nebo ovál pro cyklo a inline ježdění.

Pracuje se také na budování geoparku. Na druhé straně řeky se pak nachází ještě koupaliště, tenisová hala a další sportoviště.