V Jihlavě je k vidění vzácný pašijový betlém, má figurky z 19. století

  9:52,  aktualizováno  9:52
Unikátní pašijový betlém s částmi z 19. století byl v polovině týdne odhalen k počátku postní doby v jihlavském kostele svatého Jakuba. „Je jedním z mála v Česku, v takovém rozsahu jiný podobný dřevěný betlém toho typu v Česku nemáme,“ řekl Vojtěch Blažek, který s kolegou Markem Skřivánkem betlém opravil a postavil.

Betlém v řadě scén zobrazuje velikonoční děj od odsouzení Ježíše po jeho smrt a vzkříšení. Část betléma byla dříve v jihlavském kostele svatého Jana Křtitele. Z 19. století pochází například figurka Ježíše, kterého vojáci doprovázejí z Getsemanské zahrady. Betlém se v minulých letech nestavěl celý.

„My jsme teď vzali všechny figurky a stavby, které byly, a postavili jej vcelku,“ řekl Blažek.

Betlém je na ploše pětkrát tři metry, obsahuje 60 figurek. Letos poprvé je doplněn o osvětlení jednotlivých scén. „Autorství nejstarší části betléma je dosud velká neznámá. Velmi zajímavá je Poslední večeře, ta je zřejmě nejstarší, figurky jsou částečně kašírované s hlavičkami a rukama z vosku, jak se to dělávalo u nejstarších betlémů v 18. a 19. století,“ řekl Skřivánek.

Poslední doplnění figurek – například Piláta nebo oběšeného Jidáše – bylo v roce 2004.

Tradice pašijových betlémů vznikla v 18. století. „Je velmi populární v Rakousku, hlavně v Tyrolsku. Nejstarší pašijový betlém je v kostele v Götzens, je z papíru a jeho stáří je přes 200 let,“ doplnil Skřivánek. Městská organizace Brána Jihlavy pořádá prohlídky betléma s průvodcem, první bude 27. března.