Z původních více než tří tisíc městských bytů, jež Žďár před revolucí vlastnil, mu jich dodnes zbyl jen zlomek. S jejich privatizací se začalo v roce 1996, načež následovalo několik etap prodeje, o který byl mezi obyvateli velký zájem.
Aktuálně Žďár disponuje pouze necelými pěti stovkami bytových jednotek, což je ale počet, který zdaleka neuspokojí poptávku po bydlení. Situace se tak otáčí a byty již neodkupují lidé od města, nýbrž město od obyvatel.
„Máme převážně malometrážní byty na sídlišti Stalingrad, takzvané svobodárny, a dále byty v domově s pečovatelskou službou. Ty zase mají specifické zaměření. Chybí nám ale větší jednotky pro běžné nájemní bydlení, bez ohledu na přízvisko, které k tomu řadíme - zda jde o byty profesní, startovací, krizové, bezbariérové a podobně,“ přiblížil žďárský starosta Martin Mrkos.
Město však dle jeho slov potřebuje zajistit i zázemí pro mladé rodiny nebo třeba pro bezdětné páry, jež se společným bydlením a zakládáním rodiny teprve začínají.
To potvrzuje i Pavla Müllerová, předsedkyně bytové komise města. „I o ty malometrážní byty ve svobodárnách je dlouhodobě velký zájem, určitě nejsou uspokojeni všichni žadatelé. Nájemníky pečlivě vybíráme, se všemi se osobně setkáme. Máme určitá kritéria, ale důležité je i individuální posouzení zájemce a jeho životní situace,“ popsala Müllerová.
Pro řadu lidí jsou však svobodárny nedostačující, jde spíš o nouzové řešení. „Jsou-li v rodině děti nebo tam dospělí pracují na směny, je důležité, aby v bytě byly oddělené pokoje, a ne jen jedna místnost. Pokud město byty o velikosti alespoň 2+1 pořídí a nabídne je lidem, jsem si jistá, že zájem bude obrovský,“ míní předsedkyně komise.
Rychlý odkup, ovšem bez přeplácení
Nabídky na odkup bytů, jichž město už několik dostalo, Žďárští nejprve posoudí. „Pokud nám ta lokalita bude dávat smysl a nemovitost bude v rozumném stavu, tak máme zájem si o ni rozšířit portfolio městských bytů,“ komentoval starosta s tím, že Žďár coby kupující garantuje mimo jiné rychlý proces odkupu, spolehlivost a transparentnost.
Radnice bude ale vždy pracovat s tržním odhadem ceny. „Nemůžeme přeplácet nějaké horentní sumy,“ zdůraznil Mrkos s tím, že zatím radnice vyhradila na nákup bytů 30 milionů korun.
Po zveřejnění výzvy se ale na městském Facebooku objevily i námitky. „Co si má myslet občan, kterému nakonec na tom trhu konkuruje dokonce i město, kterému sám - povinně, platí daně? Dostává se to do absurdní roviny,“ myslí si jeden z diskutujících.
Podle Mrkose však Žďár veřejnosti konkurovat neplánuje. „Naopak chceme zajistit dostupnost bytů i rodinám a lidem, jež by na ně jinak nedosáhli,“ řekl Mrkos s tím, že tedy nejde o žádný byznys.
Na žďárském sídlišti vznikají nové byty určené pouze pro klíčové profese |
Ideální scénář radnice je, aby Žďáru přibylo v nadcházejících pěti letech do vlastnictví alespoň 130 bytů, a to napříč formami i kategoriemi bydlení. Počínaje městskými nájemními byty, přes družstevní či seniorské bydlení, jež má firma BDSO v plánu v lokalitě Batyskaf a Okružní - horní, až třeba po bydlení pro vybrané profese v Sázavské ulici či běžné developerské projekty. „Ambicí města je získat v daných domech i své byty, třeba v ekvivalentu hodnoty pozemku,“ podotkl starosta.
Žďár má do tohoto souhrnu přispět už zmíněnou vlastní výstavbou. Dva čtyřpodlažní bytové domy plánuje ve dvou lokalitách - v ulici Novoměstská a Dr. Drože. „Každý bude se zhruba dvaceti nájemními byty různých dispozic a velikostí, odpovídající současným standardům na bydlení včetně výtahů. Část bytů pak bude disponovat bezbariérovou úpravou,“ popsala Blanka Sobolová, mluvčí žďárské radnice.
Zájemci už mohou vyplňovat dotazník
Jedna stavba přibude na nevyužité travnaté ploše u křížení ulic Novoměstská a Neumannova. „Druhý dům bude na ulici Dr. Drože vedle městského úřadu, kde stojí zchátralá nemovitost patřící Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Dle historické dohody už ale bude objekt od června 2025 v majetku města. Na jeho místě vznikne druhý bytový dům,“ upřesnil starosta s tím, že radnice uplatní metodu design & build, kdy vybere projektanta i zhotovitele zároveň, což má celý proces zkrátit a zjednodušit.
V ideálním případě se začne stavět na jaře 2026. Náklady pomohou pokrýt třeba i dotace.
„Pro rozšiřování bytového fondu se město rozhodlo využít možnosti získání dotačních prostředků a bankovních úvěrů. K přípravě žádostí o tyto peníze potřebujeme mimo jiné zpřesnit a aktualizovat stávající údaje zájmu obyvatel o budoucí byty,“ uvedla Sobolová.
Potenciální nájemníci tedy mohou vyplnit do konce prosince na webu města dotazník. „V něm zjišťujeme vedle velikosti a dispozic preferovaného bytu počet osob v domácnosti, jejich věkovou strukturu a celkovou výši společného příjmu. Tyto údaje jsou nezbytné pro posouzení, zda se město může ucházet o finance na výstavbu bytových domů,“ vysvětlila mluvčí.
Podmínkou pro obývání městských bytů je i trvalý pobyt ve Žďáře, což je jeden z nástrojů radnice, jak navýšit počet obyvatel města. Ten totiž dlouhodobě klesá.
Bydlení pro vybrané profese je před dokončenímNové byty, které jsou ve Žďáře zřejmě nejblíže dokončení a obsazení, připravuje ve spolupráci s městem společnost Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS). Ve dvou domech v ulici Sázavská na sídlišti Klafar vznikne 34 bytů s výhodnými nájmy. Zabydlet je mají lidé takzvaných klíčových profesí, jež ve městě i regionu chybí - mimo jiné lékaři, pracovníci v sociálních službách, hasiči, policisté, záchranáři nebo třeba učitelé. Musí však splnit některé podmínky, například mít trvalý pobyt ve Žďáře. Jejich konkrétní výběr bude v kompetenci města. Výstavba domů začala letos na jaře, jelikož se ale jedná o prefabrikovanou dřevostavbu, postupuje velmi rychle. Nižší jsou díky tomu i emise či náklady na energie. Čtyřpatrové bytové domy, k nimž patří 24 parkovacích míst, mají být hotové příští rok. „Předpokládáme, že první nájemníci se budou stěhovat v polovině roku 2025,“ upřesnil za investora Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Společnost DBČS se Žďáru zaručuje, že coby majitel zajistí provoz v režimu dostupného nájemního bydlení po dobu 50 let. Pak objekt přejde na město. Správu bytů obstará specializovaná firma. Náklady na vybudování obou nemovitostí se pohybují kolem 180 milionů, z toho státní dotace činí 30 milionů a 20 milionů kryje zvýhodněný úvěr. Žďár je jediné menší město v Česku, kde je projekt dostupného profesního bydlení realizován; další obdobné domy vznikají ještě v Praze. |