Dravci byli nalezeni na začátku března, první informace k vyšetřování se však objevují až nyní.
„K nálezu luňáka došlo 3. 3. 2025. Nalezl ho majitel malé oplocenky, ve které se mrtvý dravec nacházel a kam nejspíše spadl za letu nebo ze stromu právě vlivem otravy,“ uvedl pro iDNES.cz Jan Suchý z organizace Justice for Nature, která se ve spolupráci s Českou společností ornitologickou zabývá nálezy uhynulých zvířat, která veřejnost nahlásí.
Ornitologové hledali luňáka, našli deset otrávených zvířat i návnadu![]() |
„U orla jsme pak byli o dva dny později. Toho našli kolemjdoucí se psem. Orel byl nalezen na okraji lesa u vykácené plochy,“ řekl Suchý k nalezeným zvířatům.
„Oba tito dravci jsou známí tím, že většinou potravu, kterou najdou, nekonzumují přímo na místě a dokážou s ní někam popoletět. Nacházeli se tak s největší pravděpodobností někde jinde, než byla původně otrávená návnada nastražena. Nejspíš ještě stihli odletět. Vzhledem k poloze obou nálezů se nedá vyloučit, že by dravce mohl mít na svědomí jeden travič,“ dodává Suchý.
Myslivec otrávil dva orly a další dravce, dostal podmínku. Cílil přitom na vydry![]() |
U nalezených dravců pracovníci organizace provedli rychlotest na přítomnost karbofuranu, který v obou případech vyšel s pozitivním výsledkem. „Proto jsme nálezy přímo na místě nahlásili a předali Policii České republiky. Zároveň jsme dodatečně provedli rozsáhlou hlídkovou činnost na předem vytipovaných místech, kde by se mohla nacházet další mrtvá zvířata či otrávené návnady. V tom budeme i nadále pokračovat,“ uvedl Suchý.
Případem se nyní zabývají jihlavští kriminalisté, kteří zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů. „Jedním z nich je přechovávání omamných a psychotropních látek a jedů a druhým neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy z nedbalosti. Další informace k případu poskytovat nebudeme z taktických důvodů,“ řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Případy nehlásit myslivcům
Jan Suchý zároveň apeluje na veřejnost, aby podobné nálezy hlásila, a to policii nebo přímo organizaci, nikoli myslivcům. „Myslivci nejsou kompetentní k tomu, aby něco vyšetřovali,“ podotýká.
„Veřejnost nám nahlášením pomůže podobné případy efektivně předávat právě policii, která je jediná oprávněná vyšetřovat trestnou činnost. Trávení karbofuranem je trestný čin. Velká nápomoc je i hlásit nálezy pomocí mobilní aplikace Hlášení Zelené Kriminality,“ dodává Suchý.
Karbofuran se dříve používal v zemědělství jako pesticid, ale už je mnoho let zakázaný. Působí jako nervový jed, jeho účinky jsou velmi silné. Způsobí ochrnutí dýchacího svalstva a zvířata se udusí.