Hru „Sam aneb Výchova k rodinnému životu“ nazkoušel soubor HD_Jéé, který se zaměřuje na tvorbu pro děti a mládež. Tento titul kromě dospívajících mohou stejně dobře ocenit i rodiče a dospělí, kterým zase nabídne vhled do duše teenagerů.
„Od úvah a hledání, kterou z knih z povinné školní literatury bychom mohli a chtěli adaptovat na Malé scéně, jsme se nakonec rozhodli pro cestu odvážnější a rozhodli se pro uvedení současné, u nás dosud neuvedené hry, jejíž hlavní hrdina je vrstevník našich mladých diváků. Řeší stejné problémy a témata, která jsou jim blízká a která řeší v tomto věku oni sami – na vztahové trajektorii já a domov, škola, kamarádi… Není mnoho takových her…,“ říká dramaturgyně Barbora Jandová.
Příběh plný humoru napsala Marie Wojtyszko v roce 2014 a vyhrála s ním Grand Prix na 20. ročníku Národní soutěže inscenací současného polského umění. „Svůj příběh vypráví s velkou dávkou nadsázky a ironie třináctiletý Samuel, který v jedné chvíli řeší rozvod svých rodičů, šikanu od spolužáka Přemka, vztah k nové spolužačce, učitelku a úkoly v nepopulárním předmětu rodinná výchova a spoustu dalších problémů svého dospívání,“ nastínila příběh Barbora Jandová.
Režie se ujal čerstvý absolvent brněnské JAMU Roman Gombarček. „Život je jako sled lehce absurdních situací, nad kterými se pak v dospělosti pousmějeme. Ale pro mladého člověka znamenají právě tyto momenty celý svět. Pro celý tvůrčí tým byl text o Samovi návrat do studentských let. Tato cesta časem, jakožto princip objevování, je rovněž absolutně zásadním principem dospívání mladého člověka,“ míní režisér.
V titulní roli se představí nový člen souboru HD_Jéé Pavel Socha, posluchač pražské Vyšší odborné školy herecké. Mnoho dalších postav pak ztvárňují další čtyři členové souboru - Klára Křišťálová, Martina Tomanová, Martin Kollár a Stanislav Gerstner.