Pěstitele jahod potrápily jarní mrazy, oblíbené samosběry ale neohrozily

  12:02
O dva týdny dříve než ve většině předešlých sezon zahájili farmáři na Vysočině oblíbené samosběry jahod. Počasí si letos s pěstiteli pohrávalo, po brzkém startu jara jim udělaly čáru přes rozpočet silné květnové mrazy. Plodů tak je na plantážích méně. Ale že by nebylo co sbírat, toho se lidé bát nemusí.

Samosběr, který při sklizni jahod rok co rok pořádají Šantrůčkovi v České Bělé, je populární široko daleko. Láká tisíce lidí a v těchto dnech právě vrcholí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Snažili jsme se mrazům bránit textilií, kterou jsme jahody zakrývali. Nicméně teploty klesly až k minus pěti stupňům, kdy už textilie přestala být účinná. U raných odrůd tak zhruba pětina květů zmrzla,“ popsal Jan Simandl, spolumajitel Farmy Simandl v Jiraticích na Třebíčsku. Na další odrůdy to ale podle jeho slov už vliv nemělo, neboť ještě nekvetly. Očekává tak průměrnou sezonu.

Jahody v Jiraticích pěstují na ploše kolem jednoho hektaru, přičemž pro samosběr je letos určeno něco přes polovinu této rozlohy. Jelikož je ale plodů omezené množství a dozrávají postupně, mají na farmě zaveden rezervační systém.

Samosběry jahod na Vysočině v minulých letech

„Zájem je obrovský a dost lidí je smutných, že se na ně nedostalo. Ale snažíme se to vykoupit tím, že se naši zákazníci nemusí mačkat ve frontách. A mají také jistotu, že množství, jaké chtějí, si i skutečně odnesou,“ vysvětlil Simandl.

Do rezervace totiž pěstitelé nabídnou vždy jen takovou váhu, kterou je možné reálně sesbírat. Ve chvíli, kdy je dané množství virtuálně rozebráno, se vypsaný termín uzavře.

Zatím se na plantáži konalo jen pár samosběrů. „V neděli jsme na našem webu zveřejnili termíny na další týden s časy, kdy se bude trhat, a s množstvím jahod, které je aktuálně k dispozici,“ sdělil Simandl.

Na jahody se sjede víc lidí než na pouť

Minulý týden ve středu se samosběrem začali i majitelé plantáží v České Bělé u Havlíčkova Brodu. Jahody tu pěstují na celkem sedmi hektarech, přičemž pro samosběr jich je určených pět.

Ceny za samosběr v Kraji Vysočina

  • Ovocná školka Malochýn, Sobíňov - 70 Kč/kg (samosběry zahájí kolem 10. června)
  • Jahody Česká Bělá - 75 Kč/kg
  • Farma Josef Čapek, Kejžlice - 85 Kč/kg
  • Farma Simadl, Jiratice u Jemnice - 85 Kč/kg

„Jahody už jsou pěkné, velké, zralé,“ láká k návštěvě spolumajitel jahodárny Lubomír Šantrůček. Hned první den dorazily podle něj asi tři stovky lidí. Největší nápor očekávali farmáři o víkendu, kdy měly dorazit tisíce sběračů. „Místní nám říkají, že do České Bělé jahody přilákají daleko víc lidí než zdejší pouť,“ směje se rok co rok Šantrůček.

Zájemci si letos natrhají kilo jahod za 75 korun. Oproti loňsku je to o patnáct korun více. Farma zdražovala hlavně kvůli menší úrodě. I u nich spousta jahod nepřežila jarní ochlazení a pomrzla. „Co jsme měli přikryté, vydrželo skoro všechno. Ale co jsme nepřikryli, z toho je 80 procent pryč,“ popsal Šantrůček. Zakrýt se podařily zhruba tři hektary z celkem pěti určených pro samosběr.

Sklizeň by podle farmáře měla trvat zhruba tři týdny. Během té doby je možné si přijet plody natrhat kdykoliv mezi osmou a osmnáctou hodinou. Jak ale Šantrůček upozornil, podle momentální úrody je možné, že se samosběr na den či dva přeruší, případně skončí dřív než s osmnáctou hodinou.

Až se zlepší počasí, otevřou častěji

První jahod chtiví zákazníci již navštívili také farmu Josefa Čapka u obce Kejžlice na Pelhřimovsku, kde pěstují tyto plody na ploše cirka 1,3 hektaru. „Zatím jsme měli první samosběry. Pokud nám bude nakloněné počasí, které teď dozrávání moc nepřálo, chtěli bychom mít už otevřeno častěji,“ vyjádřil se Čapek.

„Ráno to bývá šílenství.“ VELKÝ PŘEHLED samosběrů jahod v Česku

Kilo jahod odrůdy Rumba u něj vyjde na 85 korun, tedy o desetikorunu dráž než loni. Navýšení cen však bylo podle pěstitele už nezbytné. „Zdražuje bohužel všechno – od přípravků na ochranu rostlin přes hnojiva až po lidskou práci a mechanizaci. A není to růst pouze o jednotky, ale o desítky procent,“ konstatoval farmář.

Kvůli tomu, že část plodů „sklidil“ mráz, odhaduje letos dobu sklizně jenom na dva týdny. Již koncem června by ale mohli zájemci na kejžlickou farmu zamířit na samosběry česneku, následovat budou také brambory a cibule.

21. června 2023

Kolem 10. června plánuje zahájení samosběrů jahod Ovocná školka Malochýn v Sobíňově na Havlíčkobrodsku. Tam vzhledem k vyšší poloze na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů dozrávají tyto červené plody o něco později. Kilogram jahod v Sobíňově tento rok nabídnou sběračům za 70 korun, což je o deset korun dráž než minulý rok.

Zhruba v polovině července pak zájemci budou moci zamířit pro jahody v bio kvalitě, a to na hektarovou plantáž u Nové Vsi nedaleko Třebíče. Pěstitelům tam ale letos zhruba polovina jahodových porostů pomrzla, tak tentokrát očekávají o něco menší úrodu.