Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

  14:24
Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun. Sportovci o ně požádali, protože se dostali do finanční tísně. Výrazně se jim v posledních dvou letech zvedly platby za energie. Mimořádná pomoc města jim pomůže složité období přežít.

Koncem loňského roku TJ Jiskra otevřela v Havlíčkově Brodě druhou sportovní halu. Její výstavba však podle předsedy tělovýchovné jednoty Miroslava Sommera se současnými finančními problémy Jiskry nijak nesouvisí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ve finanční tísní je TJ Jiskra druhým rokem. Loni si musela vzít dokonce provozní úvěr, to samé se opakovalo letos. Vše vyvrcholilo na sklonku letošní zimy, když některé oddíly začaly členské příspěvky vybírat raději v hotovosti, aby při případném krachu celé organizace o peníze na soutěže nepřišly. Bez pomoci města by se zřejmě Jiskra neobešla.

„Určité finanční problémy máme. Došlo k nim navýšením plateb za energie na více než dvojnásobek,“ potvrdil v tu dobu předseda TJ Jiskra Miroslav Sommer. Organizace zároveň neobdržela tolik peněz od Národní sportovní agentury (NSA), kolik si představovala.

Zastupitelé města takřka jednomyslně Jiskře pomohli. „I když se ceny energií ustálily a dokonce mírně poklesly, stále jsou velmi rozdílné oproti třeba roku 2021. Jiskře navíc přibyla druhá sportovní hala, o jejíž provoz se stará,“ uvedl nyní starosta města Zbyněk Stejskal.

Havlíčkobrodská tělovýchovná jednota Jiskra sdružuje více než 1500 sportovců, od dětí až po veterány. Je největší spolkovou organizací na celém Havlíčkobrodsku. Vlastní a provozuje celou řadu sportovišť včetně třeba obou sportovních hal nebo softballového areálu v Plovárenské ulici.

Členské příspěvky chtěly oddíly raději hotově

Aby dopady krize zmírnila, už počátkem roku Jiskra navýšila členské příspěvky. V některých případech na dvojnásobek. „Je potřeba si uvědomit, že naše sportoviště oddíly užívají bezplatně, členové mají jistý servis,“ obhajoval nepopulární krok Sommer. Své příspěvky si kromě toho účtují i samotné oddíly.

Mnohé se je rozhodly z opatrnosti a možná i určité nedůvěry vybírat v hotovosti. „Některé faktury byly proplaceny s více než dvouměsíčním zpožděním, přestože jsme na účtech peníze měli. Reaguji proto podobně jako další velké oddíly. Raději budeme držet hotovost v trezoru a platit faktury z těchto peněz. Nechci riskovat, že před blížícím se startem sezony budeme někde dlužit,“ rozeslal rodičům na počátku jara informace jeden z oddílů.

7. prosince 2023

„Až se situace uklidní, zase bude možno posílat peníze na účet TJ. Omlouvám se za komplikace,“ dodal ve zprávě členům a jejich zákonným zástupcům vedoucí oddílu. Vedení Jiskry tento postup kritizovalo.

Na údajnou netransparentnost hospodaření Jiskry na posledním jednání zastupitelstva města poukázal i opoziční zastupitel Vladimír Frič (KSČM). „Není tak křišťálově čisté, jak se může zdát. Do problémů sportovce nemusely dostat jen ceny energií,“ naznačil.

„O minusových účtech Jiskry kolují po městě různé zprávy. Chtělo by to se na hospodaření Jiskry důkladně podívat. Nevíme přesně, kam peníze jdou, a já mám jisté pochybnosti,“ vyjádřil se bez dalších podrobností či důkazů Frič.

„Žádná vážná pochybení se zatím neobjevila“

Podle starosty Stejskala je hospodaření Jiskry kontrolováno pravidelně. „V minulosti jsme žádný prohřešek nezjistili. Současná kontrola ještě není dokončena, ale zatím nemáme informace o žádných vážných pochybeních,“ zdůraznil.

Jak dodal, město má možnosti, jak postupovat, pokud se pochybení zjistí. „Máme nástroje, jak dotaci vymoci zpět v případech, kdy zjistíme, že není využita v souladu se schválenými zásadami,“ konstatoval starosta.

Mimochodem, právě situace v TJ Jiskra zastupitele donutila tyto zásady, podle nichž dotace přidělují, změnit. Až dosud mohli jednomu žadateli přiklepnout maximálně pět milionů korun ročně. V případě TJ Jiskry se už podruhé ukázalo, že to nestačí. I vzhledem k významu organizace a počtu jejích členů se zastupitelé rozhodli limit zvýšit na dvojnásobek, tedy na deset milionů korun.

Tělovýchovná Jiskra je jedinou sportovní organizací v Brodě, kterou město tímto způsobem s energiemi pomůže. Podle Zbyňka Stejskala na to existuje jednoduché vysvětlení. Žádné jiné organizace neprovozují svůj nemovitý majetek, ale využívají sportoviště, která jsou ve vlastnictví buď právě Jiskry, nebo města.