iDNES.cz

Kaplička dokládá německou historii Petrovic. Po restaurování změní barvu

  8:42
Ještě na začátku devadesátých let byla kaplička Panny Marie Bolestné na okraji Petrovic, místní části Štoků na Havlíčkobrodsku, ruinou na zbourání. Díky německým dárcům však byla zachráněna. A dnes se neobvyklá stavba renovuje znovu. Po nynějším zásahu restaurátora navíc změní barvu.

Restaurátor Martin Findeis postupně očistí kameny i střechu a postará se o nanesení nové fasády. Restaurování kapličky přijde téměř na půl milionu korun. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Kaplička se naposledy opravovala v roce 1994, tehdy byla ve skutečně dezolátním stavu. Jenže od té doby uplynulo třicet let, a aby za chvíli nedopadla stejně, je třeba některé prvky obnovit,“ vysvětlila místostarostka městyse Lenka Vodičková.

Štoky si tak zajistily zásah u renomovaného restaurátora Martina Findeise. Ten postupně očistí kameny i střechu a postará se o nanesení nové fasády včetně obnovy štukových prvků. Práce by měly přijít na téměř 440 tisíc korun. Více než polovinu uhradí intervenční fond ministerstva zemědělství. Hotovo by mělo být zhruba v polovině září.

Zajímavostí je, že kaplička po obnově změní barvu. Nynější čistě bílou nahradí bílá v kombinaci s modrou. Maličký řecký chrámek tak stavba nebude připomínat nejen svou podobou, ale i barevným laděním.

Přitom jde o čistě křesťanskou sakrální stavbu, v níž se odráží historie Petrovic. Kaplička Panny Marie Bolestné byla vybudována nejspíš roku 1799 spolu s větší kaplí Povýšení svatého Kříže na návsi, která byla později přestavěna na kostel.

Dle některých zdrojů měl být u kapličky zřízen hřbitov. Proto je umístěna mimo zastavěnou část, na samotném okraji obce směrem na Štoky. Z důvodu úmrtí dobrodince Josefa Proksche k další výstavbě už ale nikdy nedošlo.

Němci museli po válce odejít...

Obyvatelstvo Petrovic až do druhé světové války tvořili především Němci. Ponejvíce šlo o potomky německých horníků, kteří na Jihlavsko ve středověku přišli dobývat rudu. Po druhé světové válce ale tito lidé museli odejít.

„Byli to právě potomci občanů, kteří byli po druhé světové válce odsunuti, kdo si vyžádal v devadesátých letech obnovu kapličky. Občané Německa na to dokonce finančně přispěli,“ konstatovala Lenka Vodičková. Po renovaci tenkrát kapli znovu vysvětil opat želivského kláštera Vít Tajovský.

Kaple je velice jednoduše zařízena. Uvnitř je upevněn dřevěný kříž z jasanového dřeva, který obepíná bronzová trnová koruna. Na zadní straně je tabulka s nápisem, který mnohé naznačuje. „U této historické kapličky se naposledy modlili 8. 8. 1945 němečtí občané obce Petrowitz, kteří museli opustit obec,“ stojí tam.

Petrovická kaplička je nemovitou kulturní památkou. Veškeré úpravy a podobu i formu rekonstrukce představitelé Štoků konzultovali se zástupci Národního památkového ústavu v Telči a s havlíčkobrodskými památkáři.

zpět na článek