iDNES.cz

Unikátní románský kostel v Čepí čeká série oprav. Je starší než Karlův most

  10:10
Série oprav, které by měly vyjít na miliony korun, čeká unikátní kostel svatého Václava v Dolním Čepí, místní části Ujčova na Žďársku. Podle dostupných zdrojů je památka starší než Karlův most. Majitelem cenné stavby je obec, která se do obnovy svatostánku pouští. Práce budou postupovat po etapách.

Kostelík svatého Václava v Dolním Čepí pochází ze 13. století. Je navíc jedním z mála svatostánků, který ve své historii prodělal pouze nepatrné stavební úpravy. | foto: Koruna Vysočiny

„Tato významná kulturní památka, kterou lze s jistotou datovat minimálně do roku 1252 – takže je starší než například Karlův most – si opravu rozhodně zaslouží,“ zdůvodnil starosta Ujčova František Bureš.

První etapa rekonstrukce podle něj zahrne především odstranění nevhodné vnější omítky a také obnovu střechy. Ve druhé fázi bude vybudována dešťová kanalizace pro odvod srážkových vod od zdí kostela. Pak postupně dojde na obnovu hřbitovní zdi, márnice, vnitřních omítek i vybavení. S uvedenými činnostmi by se mělo podle vedení obce začít již v příštím roce.

Už v několika uplynulých týdnech prošla církevní památka průzkumem vnější omítky. Při tom bylo objeveno například i původní románské okénko.

Stavba je navíc ojedinělá i tím, že se do dnešních dnů dochovala pouze s minimem pozdějších stavebních zásahů.

Je cenný, protože se v minulosti nepřestavoval

„Baroko zlepšilo osvětlení interiéru několika půlkruhovými okny, avšak patrně nejdramatičtější změnu vzhledu prodělal kostel v první polovině 16. století. Tehdy z neznámých příčin došlo k destrukci západního štítu, včetně pozdně románské tribunové věže, orientované v ose západního průčelí,“ přiblížil Jan Večeřa z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

Na obnovu kostela podle něj poukazují lešeňové trámky, pro jejichž výrobu byly stromy pokáceny v letech 1545 až 1546.

Biskupství opravilo na Vysočině velké kostely, Ignác se více otevře turistům

„A úpravy z devatenáctého a dvacátého století měly spíše charakter údržby, vzhled až na odbourání sakristie v roce 1969 nijak zásadně nezměnily,“ doplnil Večeřa.

Konkrétní dobu výstavby svatostánku odhaluje dendrochronologické datování dřevěných prvků, a to do poloviny třináctého století. A to i přes to, že první písemná zmínka o existenci kostela v Dolním Čepí nese letopočet 1492.

Množství zajímavých archeologických nálezů

Památkáři spolupracují také s archeology; na místě se nyní pracuje na předběžném archeologickém výzkumu, který předchází stavebním pracím. A kromě zaměstnanců Muzea Vysočiny v Jihlavě se na něm podílejí rovněž místní dobrovolníci. Na samotný záchranný archeologický výzkum má potom dojít v příštím roce.

Archeologové v první fázi provedli celkem tři sondy na hřbitově a jednu přímo v interiéru václavského kostela. Vedle již zmiňovaného cenného románského okénka narazili odborníci i na řadu zajímavých nálezů, které lze datovat do čtrnáctého století.

Archeologický průzkum kostela v Dolním Čepí na Žďársku

„Jedná se především o zlomky kuchyňské keramiky – hrnců a mísy. Dále bylo nalezeno železné stavební kování v podobě hřebů a koňská podkova,“ vyjmenoval některé objevy archeolog David Zimola z Muzea Vysočiny v Jihlavě, který archeologický výzkum v Dolním Čepí vede.

S dotováním finančně náročných oprav kulturní památky může obci pomoci také veřejná sbírka. Ta byla obcí coby majitelem románské stavby vyhlášena symbolicky o svátku svatého Václava, jemuž je kostelík zasvěcený. Podle slov ujčovského starosty bylo k tomuto kroku přistoupeno hlavně v souvislosti s četnými dotazy nejenom místních obyvatel, kteří se na záchraně památky měli zájem nějak finančně podílet. Dále Ujčovští plánují na obnovu svatostánku využít vlastní obecní prostředky a prověřují rovněž možnosti dotační podpory – například prostřednictvím Kraje Vysočina, Místní akční skupiny Zubří země nebo ministerstva kultury.

zpět na článek