iDNES.cz

Žádostí o kotlíkové dotace na Vysočině přibývá, jejich příjem však končí

  14:44
Zájem domácností o kotlíkové dotace na Vysočině roste. V červenci žadatelé předložili více než sto žádostí. Za srpen celková čísla nejsou, dá se ale očekávat další nárůst. Zvýšený zájem souvisí se začátkem září, do kdy je nutné staré neekologické kotle vyměnit. To se ovšem v kraji zcela nepodaří.

Kraj Vysočina vyhlašoval termíny pro podání žádostí o kotlíkové dotace několikrát od roku 2016. Vždy při spuštění přijímání žádostí to způsobilo na hejtmanství dlouhé fronty a hodinová čekání. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Zatímco v prvních měsících po vyhlášení výzvy krajský úřad evidoval průměrně tři desítky žádostí měsíčně, v poslední době jejich počet výrazně vzrostl,“ informovala náměstkyně hejtmana Hana Hajnová s tím, že nárůst způsobila zejména blížící se lhůta pro podávání, která končí tento týden na konci srpna.

Na Vysočině bylo díky kotlíkovým dotacím doposud vyměněno více než 8,5 tisíce starých kotlů za nové ekologické zdroje tepla. Hejtmanství na ně poskytlo dotaci ve výši 925 milionů korun.

Končí kotlíkové dotace. Senioři a nízkopříjmové domácnosti však o příspěvky nepřijdou

Suchý výčet vydaných dotací však nebude zobrazovat celou realitu. Mnoho domácností především na venkově či mezi chalupáři a seniory si sice třeba i pořídí nový kotel, ale starého se neplánují zbavovat.

„Neodpovídá mentalitě lidí od nás z vesnic, kde mnohdy není ani zaveden plyn a kteří celý život topí dřevem nebo uhlím, aby se zbavovali osvědčeného kvalitního a funkčního kotle jen proto, že je starý. Mnozí ani nejsou schopni tu výměnu zúřadovat, ani si ji fakticky obstarat, protože topenáři jsou vytížení. Takže mnozí jsou velmi naštvaní a ve stresu,“ míní Josef Caha, který žije na vsi poblíž Jihlavy.

Vysočina podpořila skoro 600 žádostí

Také aktuální kolo dotací cílí na podporu domácností s nižšími příjmy. „Žádat mohou majitelé rodinných domů, bytů a trvale obývaných staveb pro rodinnou rekreaci, jež jsou vytápěny kotlem na tuhá paliva s ručním přikládáním, který nesplňuje minimálně třetí emisní třídu,“ objasnila Hana Hajnová.

Podle ní bylo v prvním kole dotací pro nízkopříjmové domácnosti schváleno 788 žádostí o dotaci za 116 milionů korun. „V druhém kole bylo do konce července předloženo 430 žádostí. Celkem kraj na poslední vlnu dotací získal 103 milionů korun, ze kterých lze podpořit více než 575 žádostí,“ uvedla náměstkyně.

Na podání žádosti o kotlíkové dotace čekali lidé v Jihlavě celou noc

Podle ministerstva životního prostředí je v tuzemsku v provozu ještě přibližně 150 tisíc kotlů, které musejí podle novely zákona o ovzduší domácnosti vyměnit za nový, ekologičtější zdroj.

Nově budou za nízkopříjmové domácnosti považovány takové, v nichž všichni členové pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní nebo invalidní důchod třetího stupně. A také ty domácnosti, ve kterých žadatel nebo některý z členů v období od ledna roku 2022 do doby podání žádosti o podporu pobíral příspěvek na bydlení.

23. října 2019

Autoři: ,
zpět na článek