Správce novoměstských lesů sází tisíce stromů, na pomoc shání dobrovolníky

  14:22
Padesát až šedesát tisíc stromků potřebuje na jaře zasadit správce městských lesů v okolí Nového Města na Moravě. Tak velké sázení ani zdaleka nezvládne sám. Město proto shání dobrovolníky, kteří by pomohli. Ruku k dílu už například přiložili horolezci či školy.

Se sázením stromů v novoměstských lesích začali nedávno pomáhat dobrovolníci. Jako první se zapojili tamní horolezci. | foto: Trip Team

„Máme spoustu pasek po kůrovci, které potřebujeme zalesnit. Dohromady jde o 20 až 30 hektarů holin,“ počítá správce městských lesů Bohumil Buchta s tím, že se mu podařilo sehnat sazenice.

„Sice spadlo dalších asi tisíc kubíků dřeva vlivem větru, ale vyčištěný les se snažíme hned zalesnit a dát zpátky do pořádku,“ dodává.

Prostřednictvím starosty Michala Šmardy proto vyslal volání o pomoc, aby dobrovolníci pomohli městu napravit škody způsobené kůrovcem a silnými větry. „Kdo má ruce, nohy a chce dělat, ten je vítán,“ reaguje Buchta. Zkušený lesník dohlíží na 360 hektarů lesa patřících městu.

Problémy se týkají řady lokalit v jeho okolí. „Kůrovec z napadaného Harusova kopce nám létá do lesa Ochoza (na sever od Vysočina Areny - pozn. red.), nedávno popadaly stromy u Petrovic, sázení se týká i lesa Michovy,“ vypočítává Buchta. „Kam se podíváte, všude je práce. Asi trojnásobně víc než obvykle,“ porovnává lesník.

Sazenice musí být vedeny v lesnické evidenci

Zalesňování má svoje pravidla a správce lesa je musí dodržovat a na brigádníky dohlížet. „Každá porostní skupina je vedená zvlášť, musí to sedět v lesnické evidenci, která podléhá kontrole,“ zmiňuje.

Do pomoci už se předminulý pátek zapojil například horolezecký Trip team. „Pomohlo nám třicet až čtyřicet lidí, dvě paseky už jsme osázeli, půjdou znovu. Minulý týden se přidali také studenti gymnázia, nově se zapojili i studenti lesnického učiliště v Petrovicích,“ zmiňuje Bohumil Buchta. Další zájemci se mohou ozvat přímo jemu, kontakty najdou na webu technických služeb.

Přetrvávající chladné počasí sice dobrovolníkům příliš nepřeje. To samé se však dá říci o kůrovci, jehož první rojení se zpomalí.

„Chladné jaro mu nesvědčí, rojení se ještě posune. Ale loni například všechno dvěma velkými nálety dohnal. Třikrát týdně jsme obíhali lesy a označovali napadené stromy, pokáceli je a odvezli,“ připomíná správce lesů, že je nutná průběžná kontrola a rychlá asanace dřeva.

Autor: