Vodohospodáři vrátili vláhu do lesa, tůně a meandry po naplnění vodou ožily

  8:36
Lesními meandry na Pelhřimovsku už opět proudí voda. Kdysi uměle napřímené koryto Nemojovského potoka vrátili hospodáři zpět do přirozeného lesního prostředí. „Podařilo se tak zlepšit vodní režim na devíti tisících metrech čtverečních,“ připomněla Eva Jouklová, mluvčí společnosti Lesy ČR.

Vodohospodáři obnovili téměř půlkilometrové meandrující koryto a v meliorizačních kanálech vybudovali tůně. | foto: Lesy ČR

Staré koryto potoka bylo v minulosti kvůli melioracím zrušené a voda byla svedená hluboko pod zem do meliorizačních kanálů. Původní koryto, jímž si potok razil cestu, však bylo stále patrné. V rámci projektu Vracíme vodu lesu, který má přispět k jejímu zadržení v krajině, obnovili vodohospodáři téměř půlkilometrové meandrující koryto a v meliorizačních kanálech vybudovali tůně.

„V tůních se daří například čolkům horským nebo skokanům hnědým. V revitalizovaném území se zachovaly i rašeliníky. Těm podmáčená místa svědčí, takže vodohospodáři počítají s jejich rychlou regenerací,“ dodala mluvčí Lesů ČR.

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

Ze stejného projektu byla v tomto roce podpořena rovněž obnova pěti tůní v zátopě zaniklé malé vodní nádrže Na Alejích, jež se nachází v údolí přírodního parku Kněžického potoka na Jihlavsku. Z původní vodní nádrže zbylo pouze torzo zemní hráze. Území využili vodohospodáři z Lesů ČR a vybudovali v něm pět tůní, které rovněž zadržují v krajině vodu a jsou biotopem vodomilných rostlin a živočichů.

„Dvěma tůněmi vede nově přeložené koryto vodního toku, které je zásobuje vodou. Pro vybudování jedné z nich jsme využili torzo bývalé hráze. Ostatní tůně zadržují průsakovou a dešťovou vodu,“ sdělil Pavel Hopjan, vedoucí správy toků Lesů ČR pro povodí Dyje.

Projektu předcházel biologický průzkum lokality. „Neprokázal sice přítomnost zvláště chráněných živočichů, ale hned po dokončení se v místě objevili skokani zelení, ropuchy obecné včetně jejich snůšek a další živočichové. Často tam najdeme i stopy zvěře,“ přiblížil Hopjan.

Tůně se nacházejí u lesní cesty, která vede z obce Jestřebí k loveckému zámečku Aleje.

Autor: