„Přihlašování na tábory jsme letos otevírali 1. února a během pár hodin už jsme měli zapsaných několik desítek zájemců,“ uvedla Romana Šimurdová, zástupkyně ředitele žďárské příspěvkové organizace Active - středisko volného času.
Aktuálně jsou tam již všechny letní příměstské tábory plné, a nechybějí ani nahlášení náhradníci. „Připravujeme je přitom tak, aby pokryly skutečně celé prázdniny, na každý týden jeden, včetně toho posledního před začátkem školy,“ vylíčila Šimurdová. Jeden turnus vyjde na dva tisíce korun, plus strava.
Vzhledem k velkému zájmu nakonec Active ještě doplňoval další termíny, takže ve dvou prázdninových týdnech zajišťuje dokonce dva „příměšťáky“ souběžně. „I tyto tábory se ale obratem naplnily,“ podotkla Šimurdová.
Tábory zájemci vykoupili za pár hodin, obrovský zájem pořadatele překvapil![]() |
Podobnou zkušenost mají i ve žďárské Knihovně Matěje Josefa Sychry. Tam dříve organizovali přes léto jeden turnus, kvůli poptávce převyšující nabídku ale nakonec pořádají příměstské tábory dva. „A zaplnit je opravdu nebyl problém, zájemců bylo hodně,“ konstatovala ředitelka knihovny Martina Sedláková.
Děti chtějí spát doma, pobyty tolik netáhnou
Přitom pobytové tábory zdaleka tak na odbyt nejdou. Žďárský Active pořádá tři zhruba týdenní pobyty různého zaměření a volných míst je v nich podle Šimurdové ještě dostatek.
„Dětem se odjíždět někam na týden nebo i déle nechce, chtějí prostě spát doma. A popravdě i já vítám možnost s nimi třeba po práci ještě vyrazit na hřiště nebo k vodě, abych si je přes léto užila,“ svěřila se třeba Pavla Klimentová, maminka dvou školáků ze Žďáru.
Právě těmto rodinám má pomoci takzvaná letní družina, o jejímž zavedení uvažuje pro letošek žďárská radnice. Nyní je město ve fázi zjišťování zájmu veřejnosti. Zpětnou vazbu chce mít kompletní do konce února.
„Prostřednictvím ředitelů našich čtyř základních škol jsme oslovili rodiče s dotazem, zda by měli zájem o fungování družiny i o letních prázdninách. Představili jsme jim dvě možnosti termínů,“ sdělila mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.
První verzí je termín 14. až 25. července a poté od 11. do 22. srpna. Druhá varianta nabízí termín od 1. července do 1. srpna. „Je to jen předestření nějakého modelu. Dle zájmu se pak rozhodne, který by byl vhodnější. Jde třeba o návaznost na vaření a podobně,“ uvedla mluvčí.
Obědy by o prázdninách nebyly dotované
Nabídka je určena rodičům žáků prvního stupně. Ti by mohli využít celkem čtyřtýdenní „hlídání“ v běžnou provozní dobu družiny. Místa pobytu se však mají střídat, každá škola by podle nynější vize pokrývala jeden týden. „Kvůli praktické stránce věci by ale pro všechna čtyři zařízení vařila kuchyně při Základní škole Švermova,“ upřesnila plány Sobolová.
Představa radnice je, že by rodiče za pobyt svých ratolestí uhradili pět set korun týdně a 105 korun denně za stravu. „Tyto obědy nebudou dotované, jak jsou lidé u školních obědů zvyklí. Vše by pak v součtu vyšlo na zhruba tisíc korun týdně,“ vyčíslila mluvčí.
Podle ní si Žďárští zjišťovali i zkušenosti z měst v okolí, kde již letní družiny fungovaly či fungují.
„Města k tomu přistupují dost rozdílně. Víme, že třeba v Jihlavě měli i negativní zkušenosti. Nejsme ale ještě tak daleko, abychom vytvářeli pravidla pro docházku nebo informovali o tom, co tam děti budou dělat a jak bude přesně družina fungovat,“ podotkla Sobolová s tím, že teď je pro radnici stěžejní zjistit, jak velký zájem bude - zda to budou jednotky, desítky či stovky dětí. „Proto uvítáme co největší zpětnou vazbu,“ dodala mluvčí.
Jihlava letní družiny zrušila, Bíteš si je dál držíSlužbu letních školních družin zavedla Jihlava po pandemii covidu, od roku 2022, aby ulehčila rodinám. Pro celé město vždy fungovala jedna spádová družina ve vybrané základní škole (ZŠ), ta se po dvou týdnech střídala s jinou ZŠ. Jednotlivá zařízení zajišťovala dětem celodenní program i stravu, a to za 200 korun měsíčně, tedy sumu, již rodiče za družinu platili ve školní rok. Letos ale magistrát oznámil zrušení služby, a to kvůli jejímu zneužívání některými rodinami. Z přihlášených dětí třeba třetina bez omluvy nepřišla, ač byl připraven personál i jídlo. „Zákonní zástupci také často zatajovali skutečný zdravotní stav dětí,“ uvedl další důvod Radovan Daněk, mluvčí jihlavské radnice. Někteří rodiče rovněž odmítali platit za doprovodný program - výlety, koupání i za jízdenky MHD. „Neznáme moc měst a obcí, kde by to takto dlouhodobě fungovalo. Navíc pracovníci škol nemají možnost čerpat dovolenou jindy než o prázdninách,“ doplnil Daněk. Místo letní družiny mohou podle něj rodiče využít pestrou nabídku příměstských táborů, do jejichž organizace se letos jihlavské ZŠ zapojily. Za týdenní „příměšťák“ tam rodiče dají dva tisíce, včetně oběda a pitného režimu. „Program a tím pádem i cenu jsme upravili a vycházíme tak vstříc podnětům některých rodičů. Věřím, že si děti nově nabízené příměstské tábory naplno užijí,“ uvedl náměstek primátora Richard Šedivý. Jedno z mála zařízení, kde model letních družin funguje, je ZŠ Velká Bíteš. Letos jej tam budou moci rodiče školáků využít třetím rokem. I když začátky byly dle ředitelky Věry Kroutilové poměrně náročné. „Museli jsme vše podchytit tak, aby to bylo legislativně v pořádku. Jsou tam totiž jiná pravidla než třeba u příměstských táborů,“ vysvětlila Kroutilová. Systém je v Bíteši nyní nastaven tak, že družina na konci školního roku v podstatě nepřeruší provoz a pokračuje až do půli července. Částka, již rodiče za službu platí, je, dle zákona, stejná jako ve školním roce. Přestože zájemci o letní družinu se podle ředitelky našli, nebylo jich nijak mnoho. „Co si budeme povídat, pořád je to školní vzdělávání a nenaplňuje to asi úplně představy řady dětí a rodičů o takovém tom pravém prázdninovém prostředí a programu,“ míní Kroutilová. Doplnila ale, že žáci, kteří družinu navštěvovali, byli spokojení. „Pracovali v odlišných skupinkách, než jsou zvyklí ze školního roku. A jelikož jich bylo méně, mohl tam být přístup mnohem individuálnější a efektivnější, než když je tam dětí skoro třicet,“ dodala ředitelka. |