Ta by měla oficiálně zahajovat čtyřicetidenní půst – s odříkáním v jídle, bez tance a muzicírování. Podívaná přilákala do centra za slunného jarní ho dne stovky lidí, včetně mnoha dětí, jimž akce zpestřila právě probíhající jarní prázdniny.
Na obchůzku městem, s nezbytnými zastávkami na posilněnou u některých místních „hospodářů“ – vybraných provozoven, vyrazily již podruhé masky pocházející ze Studnice u Hlinska.
„Měli jsme je ve Žďáře už před dvěma lety, v roce 2023, a sklidily velký úspěch,“ připomněla mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.
Město se proto rozhodlo tento typ průvodu zopakovat. „Studnické maškary a jejich obchůzky jsou již určitá značka, tradice, která je dokonce zapsaná na seznamu nehmotné kultury UNESCO. Není to, že se tady jen tak někdo za něco převlékne,“ vysvětlil volbu „přespolního“ souboru žďárský starosta Martin Mrkos.
Maškary kolemjdoucí nešetřily
Účastníci akce tak mohli vidět průběh průvodu i rozdováděné postavy, jež jsou typické právě pro nedaleké Hlinecko, ale i další regiony, včetně těch vysočinských. Mezi typickými aktéry obchůzky nechyběli mimo jiné medvěd s medvědářem, Žid, kominík, kobyla, Turek, žena, ras, laufr či Slaměný.
A maškary, tančící za doprovodu kapely, kolemjdoucí rozhodně nešetřily. Lidé odcházeli s pomalovanými tvářemi a nejedna žena musela jít s maškarou „do kola“. Posilnit se bylo možné masopustními pochoutkami – od tradičních koblih až po zabijačkové speciality – a děti si mohly užít také tvůrčí dílničky před Starou radnicí.
Stejně jako před dvěma lety měla akce rovněž edukativní část. Po průvodu byly návštěvníkům představeny jednotlivé maškary s vysvětlením, co vlastně znamenají. A masopustní úterý nemohlo samozřejmě ani ve Žďáře skončit jinak nežli závěrečnou „popravou“ kobyly – jakožto symbolu hříchů uplynulého roku.