Ve Žďáře pořídili první elektrobusy, dva moderní vozy nahradí jeden naftový - regiony.impuls.cz

Ve Žďáře pořídili první elektrobusy, dva moderní vozy nahradí jeden naftový

  8:54,  aktualizováno  8:54
Ulice Žďáru budou brázdit nové autobusy městské hromadné dopravy (MHD). Vozidla už mají za sebou testovací jízdy. V provozu je lidé spíše uvidí, nežli uslyší. Jedná se totiž o dopravní prostředky na elektrický pohon. Žďárská firma ZDAR, jež pro město MHD zajišťuje, pořídila zatím dva kusy.
Ve Žďáře pořídili první elektrobusy | (0:36) | video: iDNES.tv

Dopravce zvolil ojeté vozy. ZDAR si na nich chce technologii, s níž dosud nemá zkušenosti, otestovat. Do budoucna se nákupu elektrobusů zřejmě stejně nevyhne.

„Připravujeme se společně na rok 2030, kdy začne pravděpodobně platit nařízení, jehož podoba se ještě formuje. Podle něj by měly v hromadné dopravě jezdit alespoň zčásti bezemisní či nízkoemisní autobusy,“ upřesnil starosta Martin Mrkos.

Doplnil, že město na provoz MHD ve Žďáře dává 15 milionů korun ročně. Zhruba pětina se vrátí zpět z vybraného jízdného. „Zařazení elektrobusů teď ale nebude mít na tuto částku vliv,“ řekl Mrkos.

ZDAR duo vozidel od české značky SOR pořídil z druhé ruky. Mají za sebou šest let ježdění v Uherském Hradišti. Původně stál jeden kolem devíti milionů korun, firma je ale koupila za zůstatkovou cenu. Konkrétní její ředitel Richard Latislav být nechtěl, částka je však podle něj nižší než poloviční.

Na ojetých vozidlech si ZDAR nejprve vše zkusí. „Provoz elektrobusu má totiž oproti dieselovému určitá specifika,“ uvedl Latislav.

Celý den provozu autobus nevydrží

Kapacita baterií by měla umožnit v městském provozu dojezd asi 100 až 120 kilometrů. Ve Žďáře spoj za jeden den najezdí zhruba dvojnásobek, takže jeden elektrobus bude ulice křižovat dopoledne, druhý odpoledne. Nahradí tak jeden dieselový kus. Těch aktuálně jezdí po městě v rámci MHD šest.

Novinky ve flotile jsou modely o délce osm metrů s šestnácti místy k sezení. Celková kapacita je kolem 40 až 50 cestujících. Vzhledem k menší velikosti tedy budou autobusy nasazeny na méně vytížené linky, nebo se uplatní tam, kde mají větší vozy potíže s průjezdem.

Žďárská MHD nasadí modernější autobusy, dopravce je přivezl z Německa

Autobusy se pak nabijí přes noc v garáži podniku takzvaným pomalým nabíjením, šetrnějším k baterii. Ta mívá životnost kolem osmi let. Lze ale pořídit i novou.

Ve firmě se už s novinkou seznamují řidiči. „Autobus reaguje trochu jinak při rozjezdu, brždění. Na ovládání je ale příjemný, jen si je potřeba zvyknout,“ popsal šofér Oleksandr Soima. Dodal, že za jízdy lze energii i rekuperovat, například při jízdě z kopce.