Invaze kaktusů uprostřed Vysočiny. U Mohelna je ochránci vykopávají ručně

  11:54
Zatímco na jižní Moravě sklízejí lidé vinnou révu, sousední Třebíčsko nasadilo ostřejší kalibr. Na Mohelenské hadcové stepi vyrazili ochranáři na sběr kaktusů. Jejich vědra plnily exotické opuncie hnědoostné pocházející ze Severní Ameriky. Invazní druh se tu příliš rozmáhá a utlačuje chráněné rostliny. Musejí ho proto z přírody ručně odstraňovat.

Likvidace opuncií se provádí poctivě ručně, s rýči a motykami, v rukavicích. | foto: Luděk Čech

„Na step u Mohelna opuncii zřejmě v minulosti vysadil neznámý milovník kaktusů. V roce 2017 se pak ukázalo, že se na svahu pod dřevěnou vyhlídkou nacházejí již desítky plodících jedinců na ploše několika arů. Bylo tedy rozhodnuto přikročit k rázné akci,“ vylíčil Luděk Čech z vysočinského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Rostliny tehdy ze zasaženého prostoru odstranili, ovšem jejich rozmach přesto pokračoval také následující roky, kdy se kaktusy objevovaly jak pod vyhlídkou, tak i na jiných, vzdálenějších místech. „Nalezeny byly dokonce i vitální semenáčky. Opuncie se tedy na Mohelně šíří jak vegetativně, tedy rozrůstáním, tak i generativně – semeny,“ objasnil Čech.

Opunciím hnědoostným nijak zvlášť nevadí ani vysočinské zimy. Na suchých stanovištích a v teplejších oblastech, mezi něž step na Třebíčsku bezpochyby patří, je tento poměrně odolný druh schopen zimu bez větších problémů zvládnout.

Ochranáři proto takzvané opunciobraní opakovali ještě loni v srpnu, ovšem vítězství nad kaktusy ani tentokrát slavit nemohou. I letos na podzim totiž botanici zjistili, že se vetřelci ze Severní Ameriky v přírodní rezervaci nadále vyskytují a dobře tam prosperují.

Hadcová step

  • Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je tvořena stepními loukami a vysokými skalnatými ostrohy, jež se tyčí nad meandrujícím tokem řeky Jihlavy pod Dalešickou přehradou a vyrovnávací nádrží Mohelno.
  • Území je zvláště chráněno již od roku 1933.
  • Na jednotlivých zastaveních naučné stezky, jež stepí prochází, se lidé dozvědí zajímavosti o historii ochrany lokality, o unikátních stanovištích, která poskytují útočiště mnoha vzácným druhům živočichů, nebo třeba o opatřeních, jež jsou pro udržení tamní cenné přírody nutná.
  • Z živočichů lze zmínit sysla obecného, ještěrky zelené, teplomilné ptactvo nebo mnoho druhů hmyzu – třeba vzácné kobylky révové.
  • Rezervace je domovem i řady vzácných kapradin, například sleziníku hadcového a podmrvky jižní, mnoha druhů trav a dalších rostlin.
  • Z území rezervace se turistům otevírá široký výhled na vodní nádrž Mohelno i na vysoké chladicí věže elektrárny Dukovany.

„Jeden trs opuncie dokonce přímo omezoval místní ikonickou rostlinu – podmrvku hadcovou. Podmrvka je drobná skalní kapradina, která patří k nejvzácnějším rostlinám České republiky. Náleží mezi kriticky ohrožené druhy a na Vysočině ji lze nalézt jen na Mohelenské hadcové stepi,“ zdůraznil Čech.

Ochránci přírody se tedy v rukavicích, s rýči, motykami a kbelíky pustili do náročné likvidace kaktusů, které je třeba vyprostit ze země skutečně kompletně – i s kořeny. Opuncii takto odstranili z celého skalnatého svahu pod vyhlídkovým místem. A cíl je podle nich jednoznačný – úplné odstranění této nežádoucí exotické rostliny z rezervace.

„Po našich předchozích zkušenostech to však zatím ani zdaleka nelze považovat za jisté. Spíše naopak. Výskyt tohoto i dalších nepůvodních invazních druhů v Mohelenské hadcové stepi je třeba i nadále bedlivě sledovat a podle potřeby proti nim cíleně zasahovat,“ shrnul další vyhlídky Čech.

Opuncie hnědoostná navíc není jediný invazní druh, s nímž se musejí ochranáři u Mohelna potýkat. Jejich úsilí je již delší dobu zaměřeno rovněž na potlačení trnovníku akátu, který byl v minulosti hojně rozšířený především v okrajových částech dnešní národní přírodní rezervace. Tam však jsou odborníci v redukci poměrně úspěšní.

„Dnes se akát v chráněném území sice stále v menším množství vyskytuje, ale jeho zbývající ohniska jsou už pod důslednou kontrolou a navazujícími cílenými zásahy,“ dodal za Agenturu ochrany přírody a krajiny Petr Piechula.

4. května 2018