iDNES.cz

Vír otevírá novou naučnou stezku, další body revitalizace jsou v plánu

  9:08
Některé technické i přírodní zajímavosti, které se nacházejí v obci Vír a jejím nejbližším okolí, představuje nová naučná stezka. Ta bude ve vesnici nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku slavnostně otevřena 29. června odpoledne.

Nová trasa, jež bude slavnostně otevřena zítra, má rozšířit nabídku vycházek a výletů nejen pro turisty, ale i místní obyvatele. | foto: Koruna Vysočiny

Trasa je dalším počinem společnosti Údolí Svratky, která se před několika lety pustila do velkorysé přestavby areálu bývalé továrny Rotter a letos postupně zahajuje provoz některých částí projektu, jako je například infocentrum, půjčovna sportovních potřeb, restaurace se zahrádkou, hostel nebo výrobna marmelád a dalších jedlých regionálních suvenýrů.

„Naučná stezka vede z Továrny na přehradní hráz a její součástí je i odbočka na skalní vyhlídku Klubačice. Doplňují ji dva informační panely seznamující turisty s historií areálu továrny a také se stavbou přehrady,“ přiblížil David Matuška ze společnosti Údolí Svratky s tím, že start společné sobotní „zahajovací“ vycházky bude ve 14 hodin z parkoviště v areálu Továrny Vír.

Nově upravená stezka navazuje na červenou turistickou značku od skalní vyhlídky Klubačice a Vírské skalky. Při plánování vycházek a výletů kolem Víru mají tak lidé nyní více variant okruhů. Nabízí se také možnost bezproblémově zaparkovat právě v areálu továrny, poblíž turistického informačního centra. Z parkoviště pak již lze začít stoupat po značené stezce kolem komínu směrem k rozcestí na hráz a na Klubačici.

Stezka měří přes jeden kilometr

Cestu mohou výletníci využít rovněž při návratu z ferraty Jezerní stěna, což by mohlo odlehčit stávající sestupové trase skrze obytnou zástavbu.

„Doufáme, že se nám na stezku brzy podaří doplnit také klasickou červenou turistickou značku Klubu českých turistů. U parkoviště v Továrně, kde je začátek, navíc postupně vzniká odpočinková zóna s lavičkami, zelení a v budoucnu i vodním prvkem a různými zajímavostmi pro děti,“ upřesnil David Matuška.

Doplnil také, že zřízení trasy vzniklo za přispění participativního rozpočtu obce Vír. V součtu je naučná stezka dlouhá něco přes jeden kilometr.

Stavební práce na revitalizaci bývalé továrny, kde strojní a textilní výroba skončily před více než deseti lety, rozhodně nejsou u konce. Provozovatelé chtějí zachovat co nejvíce zejména prvorepublikových řemeslných hodnot a opět je zprovoznit. Ať už se jedná o zařízení vyrábějící elektřinu prostřednictvím vody z řeky Svratky, nebo o původní klenby, vrata, odhalené cihlové a kamenné stěny nebo některá technická zařízení.

zpět na článek