iDNES.cz

V pelhřimovské nemocnici pomáhá umělá inteligence, analyzuje rentgenové snímky

  8:54
Více času na řešení složitějších případů mají lékaři pelhřimovské nemocnice. Umožňuje jim to pilotní projekt, v rámci kterého testují využívání umělé inteligence (AI) na radiodiagnostickém oddělení. Nový software pomáhá s odečítáním snímků u plic a skeletu.

Primář Václav Markvart si „spolupráci“ s umělou inteligencí pochvaluje. | foto: Nemocnice Pelhřimov

„Systém dále hodnotí kostní věk a provádí měření skeletu pro potřeby ortopedů, jako je měření objemů, úhlů a dalších hodnot,“ přiblížil Václav Markvart, primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Pelhřimov.

Nová služba má usnadnit především prvotní hodnocení rentgenových snímků na urgentním příjmu a v chirurgických ambulancích. Podle primáře Markvarta to ale neznamená, že by AI nahradila lékaře. Má jim ale poskytnout podporu při jejich rozhodování.

Nemocnice Pelhřimov po půlročním testování úspěšně zavedla využívání umělé...

AI dokáže analyzovat velké množství snímků rychleji než radiolog. „Tím nám umožňuje soustředit se na složitější aspekty péče o pacienty, zatímco algoritmy AI mohou pomáhat s rutinními úkoly,“ řekl primář.

A jak taková spolupráce AI a lékaře vypadá v praxi? Systém AI mají lékaři v programech, v nichž si prohlížejí snímky pacientů. Snímek z nemocnice v anonymizované podobě následně pošlou do společnosti, která systém provozuje.

„Umělá inteligence obraz vyhodnotí a predikce zašle zpět do počítače vyšetřujícího lékaře. Snímky jednotlivých pacientů roztřídí podle míry podezření na patologický nález. Výstupem u každého snímku je grafická lokalizace nálezu spolu s určením typu patologie,“ popsal primář Markvart.

Autor:
zpět na článek