Vesnice odmítla řetězec, radši si otevřela vlastní samoobslužnou prodejnu

  15:48
Čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu bude lidem k dispozici nová samoobslužná prodejna v Újezdě, malé vesničce poblíž Nového Veselí na Žďársku. Vedení zhruba třísethlavé obce už nechtělo platit přemrštěné částky řetězci, který tam původní obchod provozoval. Újezdští si proto otevřeli vlastní prodejnu. A rovnou bezobslužnou.

„Neříkám, že bývalý obchod fungoval špatně, ale finanční požadavky provozovatele se postupně zvyšovaly – šlo o statisíce korun ročně. A to už jsme opravdu podporovat nechtěli,“ popsal Arnošt Kříž, starosta Újezda.

Obslužnost tohoto druhu je ale podle něj na vsi potřeba, zvlášť pro starší lidi, pro něž není snadné se na nákup mimo obec dopravit. „Museli jsme tedy vymyslet, jak obchod ve vsi zajistíme. Naštěstí v tu dobu řešili to samé v nedalekém Březí nad Oslavou, tak jsme do toho šli společně,“ vylíčil Kříž.

Vedení obou obcí sbíralo inspiraci hlavně v Bítovanech na Chrudimsku, kde už dva roky funguje bezobslužný Fééér obchůdek Olgy Dvořákové. „Tam jsme byli společně na několika návštěvách, zjistili, jak vše funguje, a získali kontakty na firmu Contio, která software k těmto typům prodejen dodává,“ pochválil skvělou spolupráci Kříž.

Zkraje roku pak obec pořídila od obchodního řetězce budovu původní prodejny, a to za 2,5 milionu korun. „Koupili jsme tak paradoxně objekt, který kdysi stavěli naši dědové,“ konstatoval starosta.

O budování obchůdku se postarali místní

Obyvatelům tehdy vedení Újezda slíbilo, že do čtyř měsíců budou mít zase kde nakupovat. „To jsme splnili, i když se zpožděním o pár dní. Když se totiž vnitřek objektu vystěhoval, za regály čekaly popraskané a plesnivé zdi, takže s tím bylo dost práce,“ podotkl Kříž.

Zapojili se ale i mnozí řemeslníci ze vsi, třeba místní stavební firma. „Náš místostarosta s dalším pracovníkem se postarali o elektroinstalaci, máme tu i šikovného truhláře, který vyrobil regály. Lidé dělali i o sobotách, ač měli vlastní práce dost,“ chválí starosta.

Potřeba je dále nová střecha a fasáda. Na jejich opravu se ale dostane ještě letos.

Po čtyři měsíce, kdy byla obec bez prodejny, obyvatelé ale o možnost nákupu nepřišli. „Naši hasiči sváželi lidi třikrát týdně hasičským autem do Žďáru do supermarketu. Lidé měli hodinu a půl na nákup, pak je zas hasiči odvezli domů. Obyvatelé byli hodně spokojení, myslím, že tahle služba teď některým bude i chybět,“ směje se starosta.

Dočasná prodavačka zaučuje zákazníky

Nový Obchůdek na návsi už je od středečního slavnostního otevření v provozu. „Lidé se dovnitř dostanou přes speciální aplikaci nebo přes naši obecní kartu, kterou si mohou nabít na určitý obnos peněz. Interiér je sledován kamerami, což by mělo zamezit krádežím,“ objasnil Kříž.

Úplně bez obsluhy ale prodejna není, v určitou dobu je přítomná i prodavačka. Nyní, v „rozjezdovém“ režimu, se bude příchozím věnovat od 7 do 10 hodin ráno. Zájemci tedy v tuto dobu nakoupí i bez karty či aplikace.

Na Vysočině otevřel první obchod bez prodavačů, kamery zákazníka nespustí z očí

„Teď je ale snahou hlavně zaučit zákazníky, aby si zvykli na nový systém nákupu. Budu jim radit, vše ukazovat,“ popsala prodavačka Dagmar Hudečková.

Ta působí i v bezobslužné prodejně v Březí nad Oslavou, již otevřeli už v dubnu. V té má nyní žena, jež pro obě vsi pracuje na živnostenský list, domluvený zástup. „Až se vše zaběhne, zavedeme nějaký systém, kdy budu v každé obci jen v určité dny v týdnu,“ vysvětlila Hudečková.

Nakupují i lidé, kteří do obchodu nechodili

Její práce, krom běžné obsluhy zákazníků, spočívá i v doplňování zboží, zajišťování objednávek a také ve zmíněném poradenství. Lidé jí navíc s dotazy občas volají i večer. Obzvláště starší ročníky se podle ní obávají moderní techniky.

„Mám i zákaznice, které to velmi razantně odmítaly i zkusit. Říkaly: S tím za mnou ani nechoď, to není nic pro mě. No a dneska je šest večer a ony si zajdou v klidu na nákup. Druhý den se mi pak přijdou pochlubit,“ usmívá se prodavačka.

S fungováním obecní prodejny v Březí je spokojen také starosta Radek Vencálek. „Nakupují i lidé, co předtím nechodili, protože jsou doma až později odpoledne po práci,“ podotkl Vencálek. Novinku podle jeho slov vítají i děti. „Když je teplo, vyfasují kartu nebo mobil a už jdou pro nanuky,“ líčí starosta.

I obyvatelé Újezda se už na nakupování v novém obchodě těší. „Já tento počin vnímám jako hrdinství obecního úřadu. Jelikož jsem už v důchodu, na nákupy sem určitě chodit budu – pro pečivo, mléko, mouku, prostě jak jsem byla zvyklá dřív. Sice si mohu i zajet do města, ale tohle je určitě pohodlnější,“ plánuje Marie Kezniklová z Újezda.

„Pro lidi je to tak trochu obecní spižírna“

Stačí mobilní aplikace či obecní karta a lidé mohou v Újezdě nakupovat třeba o...

Hned několikrát zavítala „delegace“ z Vysočiny do sousedního Pardubického kraje. Představitelé obcí Újezd a Březí nad Oslavou tam jezdili obhlédnout, jak funguje zavedený bezobslužný Fééér obchůdek v Bítovanech u Chrudimi. Jeho provozovatelka Olga Dvořáková vidí cestu, jakou zvolily obě vysočinské vsi, jako ideální formu provozu obecní prodejny. „Po dvouleté zkušenosti, kterou mám, vnímám, že nějaká podpora, třeba právě od obce, je velmi potřebná. Když člověk vše táhne sám, je to hodně náročné,“ míní Olga Dvořáková.

Obchůdek v Bítovanech zřídila poté, co tam přestala tato služba stabilně fungovat. „Máme relativně mladou vesnici, staví se tu, obec se rozvíjí. A obchod žádný,“ popisuje žena impulz, jenž ji vedl k otevření malé prodejny o rozloze asi 40 metrů čtverečních. Prostor má pronajatý od obce. „Musím tedy platit nájem, na má bedra jdou veškeré náklady, energie a podobně,“ líčí Dvořáková.

Obchod, kde nabízí hlavně základní potraviny a drogerii, si na sebe vydělá. „Mám na zkrácený úvazek i zaměstnance. Ale mně samotné už z toho moc nezbývá, tak k tomu samozřejmě pracuji,“ říká žena, jež se živí jako masérka.

Práce v obchůdku ji však těší. Fyzicky tam bývá mezi 7. a 10. hodinou, v pátek o hodinu déle. Obzvláště pro starší lidi je totiž podle ní důležitý nejen nákup, ale i možnost setkání s dalšími lidmi, popovídání. Po této otevírací době je pak provozovna přístupná již jen bezobslužně, a to až do osmi či devíti hodin večer. Tehdy tam míří spíše mladší ročníky.

„Pro lidi je to tak trochu obecní spižírna, kam mohou zaběhnout, když jim doma něco chybí,“ usmívá se žena.

Kdyby chtěla vyhovět oběma hlavním skupinám nakupujících, musela by trávit v prodejně celé dny, což nechtěla. „Samoobslužný obchod mi tak přijde v tomto případě jako ideální řešení,“ uzavírá Dvořáková.