Městských bytů je na Vysočině dost, fond rozšiřuje jen Žďár nad Sázavou

  12:22,  aktualizováno  12:22
Žďár nad Sázavou je jediným okresním městem na Vysočině, které aktuálně pociťuje problém s počtem městských bytů. Tamní radní se rozhodli rozšířit bytový fond města a vyzvali obyvatele, aby nabídli městu odkup soukromých bytů. Další okresní sídla podobnou potřebu necítí.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Havlíčkův Brod

„Město aktuálně považuje počet městských bytů za dostatečný, vzhledem k současné poptávce,“ uvedla mluvčí radnice v Havlíčkově Brodě Zuzana Melounová.

„Situaci však průběžně sledujeme a v případě výrazného nárůstu zájmu nebo změny potřeb obyvatel jsme připraveni zvažovat možnosti rozšíření bytového fondu. Aktuálně však odkup od soukromníků neplánujeme,“ dodala.

Havlíčkův Brod k poslednímu kalendářnímu dni loňského roku vlastnil 738 bytů. Naprostou většinu z nich město pronajímá formou tržního nájemného. Jeho výše je stanovena veřejnou soutěží a nejvyšší nabídkou.

Dále Havlíčkův Brod vlastní 48 bytových jednotek v Bělohradské ulici, které pronajímá jako byty startovací. A ještě 91 bytů je pronajímáno v ulici Na Výšině v domě s pečovatelskou službou.

„Pro cílovou skupinu šedesát plus byl pak v roce 2018 otevřen Komunitní dům seniorů, kde je k dispozici celkem deset bytových jednotek,“ upřesnila mluvčí Melounová. Několik bytů město rovněž pronajímá v režimu sociálního bydlení.

„V roce 2022 byl v Havlíčkově ulici otevřen Dům dostupného bydlení. V něm je k dispozici dvanáct bytových jednotek pro osoby z takzvané ‚způsobilé domácnosti‘. To znamená pro lidi, kteří splňují podmínky nízkého příjmu a nevyhovujícího bydlení,“ dodala Melounová.

Pelhřimov

Také Pelhřimov je s 551 městskými byty v současnosti spokojen. A to přesto, že nemá takzvané startovací či sociální byty.

„Došlo ke změně koncepce bytové politiky města, která zahrnuje přednostní přidělení městských bytů pro sociální oblast, pokud dojde k naplnění podmínek stanovených sociálním odborem našeho městského úřadu. Přednostní přidělení městských bytů se využívá také v zájmu Nemocnice Pelhřimov,“ uvedla mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Kategorie byly u městských bytů zrušeny, v současné době jsou pouze byty bez snížené kvality. „Těch je 537, se sníženou kvalitou čtrnáct,“ upřesnila Unterfrancová s tím, že devětačtyřicet městských bytů je velikosti 1+0, 159 bytů 1+1, 268 bytů 2+1 a pětasedmdesát bytů 3+1.

Pro seniory má Pelhřimov dům s pečovatelskou službou U Rendlíku, kde je osmnáct garsoniér a tři byty o velikosti 1+1. Další dům s pečovatelskou službou Zámeček na Dolnokubínské ulici má pětadvacet garsoniér, šest bytů 1+1 a jeden větší dvoupokojový byt. A ještě domov pro seniory disponuje sedmadvaceti dvoulůžkovými a pětapadesáti jednolůžkovými byty.

„Výstavba městských bytů se prozatím neplánuje, ale uvažuje se o spolupráci se Stavebním bytovým družstvem Pelhřimov,“ nastínila Unterfrancová. „Co se týká odkupu bytů od soukromníků, o této možnosti neuvažujeme,“ dodala mluvčí.

Jihlava

Podobně se k situaci staví i Jihlava. „V řádu jednotek bytů to pro Jihlavu nic neřeší,“ říká primátor Petr Ryška (ODS). „Myslím, že my teď hlavně potřebujeme opravit všechny byty, které v tuto chvíli máme ve špatném stavu. A poté bychom případně kupovali nové byty,“ dodal.

Krajské město proto už našlo projektanta, který připraví opravy městských domů v bloku ulic Karolíny Světlé a Jiráskova. Je jím Ateliér 99, jehož lidé už pracují na projektu.

Jihlava má aktuálně 708 nájemních bytů, z toho dvaatřicet sociálních, devatenáct bytů pronajatých neziskovým organizacím a 304 bytů v domech s pečovatelskou službou.

„Byty máme po celé Jihlavě, ale většina z nich je v centru,“ upřesnil primátor Ryška, podle kterého Jihlava v tuto chvíli potřebuje spíše sociální byty či byty s pečovatelskou službou.

„V rámci developerské výstavby bytových domů uvažujeme, že by developer za převod stavebního pozemku ponechal městu určitý počet bytů v domě,“ doplnil primátora mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Na žďárském sídlišti vznikají byty pro klíčové profese (duben 2024)

Autor: