„Krajské město postupně ruší tyto hnědé kontejnery v lokalitách, kde převažuje zástavba rodinných domů,“ sdělila mluvčí magistrátu Lucie Maxová.
Většina majitelů domů totiž využívá vlastní přidělenou nádobu nebo dotovaný kompostér na svém pozemku a hnědý kontejner je proto podle Maxové v daném místě zbytečný. Pokud někdo z vlastníků rodinných domů zatím individuální nádobu na bioodpad nemá, může o ni zažádat. Stejně jako o koupi dotovaného kompostéru.
„Žádosti přijímáme na našem odboru, konkrétně na oddělení služeb v životním prostředí,“ prozradila vedoucí magistrátního odboru životního prostředí Katarína Ruschková.
Místa po hnědých kontejnerech se budou nově využívat například pro nádoby na plast nebo papír.
Už i v centru a Stalingradu. Žďár dále omezuje četnost svozu odpadu![]() |
„Hnědé kontejnery jsme do veřejných stání umísťovali při zavádění sběru bioodpadu. V současné době má většina vlastníků rodinných domů hnědé popelnice nebo kompostéry. Kontejnery na bioodpad proto zůstanou už jen v lokalitách s bytovými domy,“ vysvětlila vedoucí odboru Ruschková.
Hnědé kontejnery jsou navíc primárně určeny pro bioodpad z kuchyní, nikoliv pro zahradní odpad, který do nich obyvatelé zejména lokalit s rodinnými domy dávali.
„O něj se musí vlastníci zahrad postarat sami a nabízíme jim k tomu jak dotované kompostéry, tak i možnost tento odpad bezplatně odevzdat na kompostárně v Henčově. Menší množství bioodpadu lze odevzdat i na kterémkoliv sběrném dvoře,“ doporučila Ruschková.
Více informací najdou zájemci na jihlava.cz/odpady.