Vedení Havlíčkova Brodu už řeší, jak bude nakládat s komunálním odpadem od roku 2030. V tu dobu má totiž podle platných zákonů skončit skládkování. Ukládat odpad do země na skládky už nebude možné a je proto třeba najít jiný způsob, jak se ho zbavit.
Jedním z řešení je spalovna neboli vznešeněji zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). To ovšem na Vysočině žádné není. Nejbližší jsou v Českých Budějovicích a v Brně. Stavět by se měly i v Opatovicích nad Labem a právě v Plané nad Lužnicí.
„Projekt společnosti C-energy v Plané je zatím nejdál. A zároveň je toto město od Brodu zhruba 80 kilometrů, z okolních spaloven nejblíž. Předběžně v ní máme pro Havlíčkův Brod a případné okolní obce rezervovánu kapacitu 10 tisíc tun odpadu ročně,“ uvedl starosta Zbyněk Stejskal (ODS) s tím, že je to téměř dvojnásobek toho, co samotný Brod ročně vyprodukuje.
Dokument není závazný...
V Plané nad Lužnicí společnost C-energy provozuje teplárnu. V úmyslu má jeden ze starších kotlů nahradit takzvaným fluidním kotlem pro spalování odpadu. „V loňském roce jsme pro stavbu nové technologie získali nezbytná povolení. Aktuálně probíhá poslední fáze výběru generálního dodavatele stavby,“ informoval ředitel rozvoje a investic C-energy Jiří Morávek.
„Snahou C-energy je nabídnout městům a obcím v okolí využití kapacity připravovaného fluidního kotle v Plané nad Lužnicí tak, aby odpady nebylo nutné transportovat desítky až stovky kilometrů do existujících spaloven,“ dodal Morávek.
Nový výpočet zdražil odpad rodinám v bytovkách, lidé musejí popelnici přihlásit![]() |
Pokud se podaří spolupráci uzavřít, mohl by Havlíčkův Brod spalovnu v Plané využívat i dříve. Starosta Stejskal opatrně mluví už o roce 2028. Byť obě strany uzavřely memorandum, není dokument ani pro jednu stranu závazný. Město bude podle starosty hledat nejlevnější a nejbližší spalovnu, hlavní roli bude hrát cena.
Význam memoranda nepřeceňuje ani C-energy. Podobné dokumenty firma podepsala už s celou řadou měst a obcí v okolí Plané. „Memorandum otevírá možnosti pro další diskusi o zpracování směsného komunálního odpadu a objemného odpadu z Havlíčkova Brodu,“ poznamenal Jiří Morávek.
Strategický význam Mírovky
Memorandum se zabývá ještě druhou věcí. A tou je možnost stavby bateriového úložiště na jižním okraji Havlíčkova Brodu. Společnost C-energy by ho chtěla vybudovat v sousedství rozvodné stanice Mírovka.
„Je to lokalita, o kterou je z tohoto pohledu velký zájem. Je to jedna z největších rozvodných stanic v republice. Vybudovat přímo u ní bateriové úložiště, které by vykrývalo výkyvy v síti, má strategický význam,“ pravil Zbyněk Stejskal.
Na jihu Čech spálí odpad z Vysočiny, do šesti let mají stát tři zařízení![]() |
Město si je této možnosti vědomo. Navíc v lokalitě naproti sídlu A společnosti Futaba Czech vlastní řadu pozemků. Energetickým firmám by je proto k těmto účelům chtělo nabídnout.
„Chtěli bychom je dlouhodobě pronajmout a mít z pronájmu zisk. Případně bychom mohli mít zajištěn přednostní a levnější odběr elektřiny,“ naznačil, s čím do jednání jde, starosta.
Ani v tomto ohledu memorandum podepsané se společností C-energy není nikterak závazné. Obě strany dokumentem pouze daly najevo, že o sobě vědí. Hledat nejvhodnějšího nájemce pozemku u rozvodny chce radnice formou klasického výběrového řízení.
Něco za něco? Nejspíš ne...
Společnost C-energy ani na poli bateriových úložišť není úplným nováčkem. Dvě už v Plané nad Lužnicí provozuje, z toho jedno z nich je vůbec největším v Česku.
„Výkon baterie činí 15 megawatt a její kapacita 22 megawatthodin. Průměrný elektromobil se spotřebou 16 kWh / 100 km by na energii z této baterie objel čtyřikrát planetu Zemi. Nebo by po dobu jedné hodiny dokázala spolehlivě napájet spotřebu přibližně 100 tisíc domácností,“ zmínila firma v říjnové tiskové zprávě.
Třetí úložiště dokončuje v nedalekém Táboře na místě bývalé teplárny. „Obecně může přinést bateriové úložiště v energetice řadu výhod - od zvyšování stability přenosové sítě až po ekonomické přínosy, neboť energii vyrobenou zejména obnovitelnými zdroji ve chvíli, kdy je jí na trhu dostatek, lze uložit a použít ji později v době nedostatku energie,“ podotkl Morávek.
Podle něj by firma optimální model pro fungování v Havlíčkově Brodě hledala především s městskou společností Teplo HB, jež zásobuje domácnosti teplem.
Jakkoliv se nabízí, že memorandum může být jakýmsi obchodem něco za něco, vedení havlíčkobrodské radnice takový výklad odmítá. Podle něj bude v pravý čas na obě záležitosti vypsáno klasické výběrové řízení, v němž rozhodne především ekonomická výhodnost pro město.
Podobná memoranda uzavřel i kraj
Uzavření podobných memorand týkajících se spaloven není pro Vysočinu nic výjimečného. Před pár týdny se jedním takovým zabýval i Kraj Vysočina.
„Odsouhlasili jsme návrh na uzavření memoranda se společností ZEVO Vráto z Českých Budějovic a doporučili ho k projednání zastupitelstvu kraje. Společnost obcím z Kraje Vysočina od roku 2028 nabízí zpracování až 50 tisíc tun směsného komunálního odpadu a dalších energeticky využitelných odpadů ročně,“ informoval hejtman Martin Kukla (ANO).
Už dříve kraj uzavřel memoranda s provozovateli spaloven v Brně, elektrárnou Opatovice či v Praze-Malešicích. A rovněž i se společností C-energy. Ročně se na celé Vysočině vyprodukuje přibližně 110 tisíc tun směsného komunálního odpadu.