Příběh zachráněného mořského orla pokračuje, z Polska se vrací domů - regiony.impuls.cz

Příběh zachráněného mořského orla pokračuje, z Polska se vrací domů

  17:12,  aktualizováno  17:12
Blížící se jaro využil k návratu do země svého narození orel mořský, pocházející z Horní Cerekve na Pelhřimovsku. Po bezmála ročních toulkách Polskem překonal mladý pták státní hranice. Jeho výskyt nyní prostřednictvím vysílačky, kterou má umístěnou na těle ve speciálním batůžku, zaznamenali v oblasti Hrubého Jeseníku.

Ochránci přírody vypustili zachráněného orla mořského u Horní Cerekve na Pelhřimovsku do volné přírody. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Životní příběh dravce, který však nemusel už na samém počátku skončit vůbec dobře, tak šťastně pokračuje.

V červenci 2023 totiž našli orla jakožto mládě tři chlapci. Zesláblé a hladové zvíře, které pokládali za káně, objevili v lomu poblíž Horní Cerekve. Zabalené v mikině jej donesli na tamní obecní úřad, kde si dravce přebrali pracovníci záchranné stanice Pavlov.

Orel přežil smrtelnou nemoc i zlomeninu, vyléčený dravec je zpět v přírodě

V tomto zařízení nedaleko Ledče nad Sázavou se pak orel dával postupně dohromady. A nebylo to snadné. Jelikož nechtěl sám přijímat potravu, pracovníci stanice ho museli krmit.

„Umístili jsme ho do karanténního boxu a sondou dostával speciální výživu,“ zavzpomínal Zbyšek Karafiát, ředitel stanice Pavlov.

Léčba vyšla na desítky tisíc korun

Ukázalo se, že orel má velmi specifické onemocnění, takzvanou plíseň vzdušných vaků, což bylo i důvodem, proč špatně lovil – nedokázal tuto činnost udýchat. A aby toho nebylo málo, měl i zlomenou nohu. I s tímto problémem nakonec pomohla dravci Helena Vaidlová, veterinářka z Kralup nad Vltavou.

Roční putování zachráněného orla mořského zaznamenané na mapě

Po náročné a také nákladné léčbě, jež vyšla na desítky tisíc korun, se vyléčený orel v prosinci přestěhoval do záchranné stanice Pasíčka nedaleko Skutče v Pardubickém kraji. Právě tam mají dostatečně velkou rozlétávací voliéru, jíž aktuálně v Pavlově nedisponují.

Loni v únoru byl již orlí mladík v natolik dobré kondici a schopen lovu, že mohl být vypuštěn zpět do volné přírody. Pták vzlétl k nebesům nedaleko místa, kde mu trojice chlapců zachránila život, na okraji Horní Cerekve. Ostatně lokalita je i jeho rodištěm – dle kroužku totiž ornitologové zjistili, že pochází z hnízda v katastru této obce.

S malým batůžkem

Ještě před vypuštěním dostal dravec vzhledem ke své diagnóze na záda malý batůžek s vysílačkou.

„Pokud nastane nějaký problém, například se bude orel vyskytovat pouze na jednom místě nebo se bude chovat jakkoliv nestandardně, uvidíme, kde je, a můžeme zasáhnout,” upřesnil Karafiát.

Místo, kde se zhruba pták v poslední době vyskytuje.

Údaje z vysílačky zatím ukazují, že pták nejprve pobýval na Vysočině. Přes Žďársko, Olomoucko a Šumpersko pak zamířil do Polska. Tam se po několik měsíců pohyboval hlavně na území mezi městy Opole, Gliwice a Częstochowa. Nyní se ale dravec vypravil zpátky do Česka.

Pracovníci stanice Pavlov mohou jeho pohyb nadále sledovat v přímém přenosu, kapacita vysílačky by měla vydržet několik let. Je velmi lehká, proto zvíře nijak neomezuje. Později z jeho těla sama odpadne.

2. února 2024

Natočili jsme cestu orla mořského zpět do volné přírody | (0:46) | video: iDNES.tv