Končí Lapek, největší pekárna na Vysočině. Potopil ji růst mezd i cen energií

  14:10,  aktualizováno  20:03
Ke konci letošního roku ukončí činnost největší pekárna na Vysočině. Společnost Lapek ji provozuje v Jihlavě. Pečivo se v ní vyrábí od roku 1952. Po téměř tři čtvrtě století ji vaz zlomil prudký růst mezd i cen energií. Část podniku zaměstnávajícího 217 lidí by měl převzít obchodní partner.

„Jedná se o řízené ukončení výroby, na němž se akcionáři dohodli na valné hromadě už v červnu. V Jihlavě ukončíme pekařskou, cukrářskou i lahůdkářskou výrobu k datu 31. prosince 2024,“ oznámil nyní předseda představenstva společnosti Lapek Tomáš Křemen. Zdůraznil, že společnost jako taková nekončí, věnovat se bude ale jiným oborům.

Podle slov předsedy představenstva se firma potravinářské výroby zbavuje z ekonomických důvodů. „Výroba měla v poslední době zápornou rentabilitu. Dobíhá nás neustálý růst mzdových nákladů, rostly i ceny energií,“ vysvětlil. Za jeden z faktorů ukončení provozu označil i potřebu investovat do nových technologií.

V ohrožení by se tak mohli ocitnout všichni zaměstnanci podniku. Některé firma skutečně propustí, jiným nabídnou místa obchodní partneři. Ti by se podle Křemene měli postarat o chod velké části provozoven. Lapek totiž zajišťuje chod množství menších prodejen.

„Areál v jihlavské Žižkově ulici nabídneme k pronájmu. Momentálně hledáme vhodného zájemce,“ dodal Tomáš Křemen. Právě tato pekárna patří k tradicím Jihlavy, pečivo se v ní peče už od roku 1952. Zároveň to je největší podnik svého druhu na celé Vysočině.

„Jedná se o plánovaný a řízený proces,“ prozradil předseda představenstva společnosti s tím, že o všem už byl informován i jihlavský úřad práce. „Propouštění by se v konečném důsledku mohlo týkat do dvou stovek zaměstnanců,“ podotkl Tomáš Křemen.

Úřad práce nabízí volná místa i rekvalifikace

Že firma informovala úřad práce, ředitelka jeho krajské pobočky v Jihlavě Lenka Nováková přímo nepotvrdila. „Úřad práce z důvodu povinnosti mlčenlivosti nesděluje zaměstnavatele, kteří nahlásili záměr hromadného propouštění,“ vysvětlila.

Prozradila ale, že v případě hromadného propouštění se úřad vždy snaží co nejdříve zjistit, nejen to, o kolik lidí jde a v jakých profesích pracují, ale i jaké mají vzdělání, dovednosti a v neposlední řadě i představy o svém budoucím uplatnění. „Aktuálně je v našem kraji více než 7 800 volných pracovních míst, zájem je zejména o profese obsluha strojů a zařízení, montéry, pomocné a nekvalifikované pracovníky a řemeslníky i opraváře,“ řekla.

Kromě nových pracovních míst může úřad práce nabídnout i projekt Outplacement II, který je primárně určen právě pro zaměstnance, kterých se týká hromadné propouštění. „Zaměstnanci, evidovaní jako zájemci o zaměstnání, mohou získat od úřadu práce komplexní poradenství, mohou využít pestré nabídky vzdělávacích kurzů či rekvalifikací a jejich potenciální noví zaměstnavatelé mohou získat mzdový příspěvek na zaměstnání těchto lidí,“ vzkázala Lenka Nováková.

Jednání s partnery je prozatím tajné

Zmíněným obchodním partnerem, který by část provozů firmy Lapek mohl převzít, je podle neoficiálních informací Karlova pekárna. Ta vznikla „na zelené louce“ v Brně v roce 1990. Pekařskou a cukrářskou výrobou se zabývá v okolí Brna a na jižní Moravě. Na Vysočině už nyní má provozy ve Velké Bíteši a ve Velkém Meziříčí. Od loňského února je součástí zemědělského holdingu ADW.

„Nemůžu se k tomu vyjádřit. Probíhají určitá jednání, která jsou v režimu utajení,“ konstatovala generální ředitelka Karlovy pekárny Eva Kupsová.

„Jednání s Karlovou pekárnou nemohu potvrdit, ani vyvrátit. S partnery máme v této záležitosti dohodu o mlčenlivosti,“ odmítl jasné vyjádření i Tomáš Křemen.

Obchodní společnost Lapek vznikla po privatizaci státního podniku Jihlavské pekárny, který převzala v roce 1994. Ve výroční zprávě za rok 2023 zveřejněné ve Sbírce listin společnost uvedla, že má tři výrobní provozy – pekárnu a cukrářskou výrobnu v Jihlavě a cukrárnu v Telči – a že provozuje 39 maloobchodních prodejen.

Lapek měl loni tržby za vlastní výrobky a služby 114,5 milionu korun, v meziročním porovnání byly vyšší o 8,6 procenta. Společnost přesto zůstala ve ztrátě. Za rok 2023 vykázala ztrátu téměř dva miliony korun, o rok dříve měla ztrátu 5,9 milionu. Největší podíl na základním kapitálu, 50,21 procenta, má podle výroční zprávy firma Křemen family.