Nádraží Pouště, obchodní dům Polygon. Policie má u Jihlavy výcvikové město

  15:12
Znáte dobře Vysočinu? Pak jistě budete mít představu, kde se nachází vlakové nádraží Pouště střed. A ve kterém městečku postavili Obchodní centrum Polygon. Na nádraží však žádný vlak nepřijede a v obchodním centru nenakoupíte. Vše je jen jako. Vítejte v policejním výcvikovém městečku u Třeště na Jihlavsku.

Na kousku kolejí stojí tři železniční vagony. Jejich dveře jsou přelepeny papírem s nápisem: Vůz uzamčen, nenastupovat. K tomu malá jednoduchá červená nádražní budova a dva páry železničních kolejí, zaslepených z obou stran pár metrů za nárazníky vagonů. Schodiště, přechod přes koleje, tři nástupiště. Prostě věrný model železničního nádraží v měřítku jedna ku jedné.

Jsme v prostoru u kóty 678 v lesích mezi Třeští a Stonařovem, zvaných Pouště. Za socialismu zde byla vybudována základna pro odpalování střel z mobilních raketových systémů. Od roku 2005 areál převzala Policie České republiky, která zde prováděla svůj výcvik.

Během loňského roku se bývalá raketová základna Pouště změnila k nepoznání. Za přibližně 200 milionů korun (částka je přibližná podle dřívějších údajů, oficiální finální vyčíslení nebylo ještě zveřejněno – pozn. red.) zde policie nechala vybudovat unikátní moderní výcvikový polygon. Lidé jej mohli poprvé vidět před týdnem, kdy v areálu bylo depo soutěže Řidič Vysočiny.

Kromě modelu nádraží je zde například i maketa supermarketu včetně podzemního parkoviště, hospoda s venkovním posezením, bar i s kulečníkem a paravánem. A také výšková budova s různými typy balkonů, městečko se zlatnictvím či zastavárnou, model železničního přejezdu či rozlehlý silniční polygon s různými typy vozovky a terénu včetně dvou okružních křižovatek.

Nechybí značky začátek i konec obce

„Zařízení je unikátní v rámci republiky. Primárně by mělo sloužit pro výcvik policie, ale využívat ho mohou i další složky Integrovaného záchranného systému,“ řekl Martin Souček, ředitel jihlavské „policejní školy“, jejíž oficiální název je Vzdělávací zařízení Jihlava a jejíž součástí je i rozlehlý polygon Pouště.

Stavba zařízení byla dokončena loni v listopadu po jedenácti měsících. Polygon prošel kolaudací a nyní je ve zkušebním provozu.

„Děláme tady pilotní výcviky. Protože areál je nový, instruktoři si teprve musí nastavit scénáře výcviku, aby odpovídaly možnostem toho prostoru,“ upřesnil Souček.

Startovala odtud práškovací letadla, teď tam chce policie cvičit řidiče

Vjezd do areálu je vtipně označen malou dopravní značkou, oznamující začátek obce, s nápisem Pouště. Podobná značka, ale s červeně diagonálně přeškrtnutým nápisem se pak v opačném směru s řidiči loučí při jejich odjezdu.

Po levé straně u vstupu je původní budova zázemí raketové základny, která je také tím prakticky jediným, co zde z někdejší základny zůstalo. Tedy kromě vysokých zdí z betonových desek, opatřených zvenčí ještě plotem z rezavého ostnatého drátu. „Budovu zázemí bychom ještě v budoucnu chtěli zrekonstruovat,“ podotkl Souček.

Napravo od vstupu je třípatrová stavba, na níž si policisté budou cvičit třeba vstup do budovy jiným způsobem než dveřmi – například přes balkony. V přízemí budovy se nachází modelová recepce s barem i kulečníkem. Zde také jsou jedny z mála dosud nábytkem vybavených místností staveb v areálu; jinak jsou zpravidla zcela prázdné.

Ve vagonech se cvičí zásah proti fanouškům

„Koleje a vagony jsme nechali nainstalovat k nácviku v rámci přepravy například nepřizpůsobivých fanoušků hromadnými dopravními prostředky,“ dodal Souček.

U nádraží je městečko z kontejnerových buněk, simulujících ulice i menší náměstí. U něj je železniční přejezd. Na terénní část polygonu navazuje asfaltová plocha s rozlehlou okružní křižovatkou.

V jednom z bývalých raketových palpostů už jen zbytky tlustých kabelů trčících z rozpadajícího se původního zdiva dávají tušit minulé využití polygonu Pouště, kde raketové vojsko číhalo na nepřítele ze Západu.