Výměnou pouličních lamp ušetří ve Žďáru zhruba dva a půl milionu ročně

  8:22
Zhruba dva a půl milionu korun ročně ušetří radnice ve Žďáře nad Sázavou a jeho místních částech díky kompletní výměně svítidel. Zastaralé, nejčastěji sodíkové výbojky nahradí po celém městě moderní LED světla.

Jednou z lokalit, ve které dojde k výměně svítidel pouličních lamp, je ulice Žitná ve čtvrti Vysočany. Celkově dojde ve Žďáře a jeho místních částech k výměně 1 400 kusů svítidel. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

V minulých letech – v roce 2022 a poté ještě loni – prošlo ve dvou etapách takovouto modernizací postupně kolem sedmi stovek světelných bodů; letos radnice zahajuje třetí, již finální fázi obnovy. V ní vymění téměř 1 400 kusů svítidel. Poté už bude celý Žďár svítit úsporně.

Světla v parku svítí až moc, stěžují si lidé v Brodě. Náprava potrvá měsíce

Právě lampy v ulicích jsou totiž největším „žroutem“ městské elektřiny. „Z celkové spotřeby energie za město, a to včetně jeho organizací, spotřebovává právě veřejné osvětlení čtvrtinu, nebo spíše až třetinu veškeré elektřiny,“ uvedl žďárský starosta Martin Mrkos.

Hlavním důvodem je podle něj fakt, že lampy především v podzimních a zimních měsících září až jedenáct hodin denně. To vede také ke zmíněné vysoké spotřebě.

Další nová světla plánuje i Velké Meziříčí

Ve velkomeziříčských ulicích Třebíčská, Vrchovecká, Bezručova, Mírová, Příkopy a Zámecká, dále potom v Olší nad Oslavou nebo v Domcích u Dolních Radslavic budou mít obyvatelé také nové veřejné osvětlení. Akce za téměř 7,2 milionu korun zahrnuje jednak výměnu samotných svítidel, v některých případech ale i stožárů nebo kabelů. I v tomto případě bude nové pouliční osvětlení zářit žádoucím teplým světlem. Město již podalo žádost o dotaci z Národního plánu obnovy, která by mohla pokrýt až bezmála 3,2 milionu korun. Ve městě se jedná již o druhou etapu modernizace osvětlení, první se povedlo radnici zrealizovat v minulém roce, a to v ulicích U Světlé a Františky Stránecké. Také další meziříčské ulice, například Ve Vilách nebo Čechova, mají už nová svítidla; k jejich výměně však došlo při samostatných rekonstrukcích těchto lokalit.

Právě nahrazení starých svítidel novými má toto číslo výrazně snížit. „Předpoklad úspory energie je až 333 megawatthodin ročně. Pro představu – jde o množství energie, které by průměrnému rodinnému domu stačilo na devadesát let,“ vyčíslil Mrkos.

Z celkem 3 200 svítidel, která město na svém území a také v místních částech Veselíčko, Radňovice, Radonín a Mělkovice má, bude podle vedení města z obnovy vyjmuto pouze několik menších úseků. V těchto lokalitách radnice výhledově chystá investiční akce, jejichž součástí je i veřejné osvětlení.

„Nyní se například bude pracovat na revitalizaci oblasti Tvrze, kde je osvětlení řešeno samostatně v rámci celého projektu. Nemá tedy smysl ho tam teď měnit, aby se za nějaký čas zase předělávalo,“ objasnil žďárský starosta.

Dokončení zakázky bude příští rok v květnu

Při třetí etapě výměny svítidel by mělo navíc dojít i k instalaci dvaadvaceti zcela nových bodů. U 116 lamp je také v plánu natření a povrchová úprava jejich sloupů.

„Na této údržbě se již začalo pracovat,“ upřesnila mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová s tím, že výměna samotných světel bude následovat poté, co budou objednaná svítidla dodána.

Nejzazší termín dokončení zakázky je květen příštího roku. „Proběhnou-li však dodávky svítidel včas a bez problémů a bude-li samozřejmě přát i počasí, je možné, že se všechno zvládne ještě letos,“ podotkl Mrkos.

Pracovat se bude napříč celým městem – kromě jiného na Vysočanech, v centru, na Stalingradě, kolem nádraží nebo třeba v místních částech.

Předpokládané náklady na třetí fázi revitalizace činí 24,2 milionu korun s DPH, radnice navíc předpokládá dotační podporu z ministerstva průmyslu a obchodu ve zhruba desetimilionové výši. Dotace se ostatně povedlo Žďárským získat také na předešlé dvě etapy modernizace osvětlení.

Radnice vypíná v místních částech noční osvětlení. Ráj zlodějů, zlobí se lidé

Nová světla navíc nemají pouze ekonomický efekt, ale měla by mít rovněž menší dopady na přírodu a lidské zdraví. Osvětlení má totiž náhradní teplotu chromatičnosti do tří tisíc kelvinů. Vyzařuje tak teplé, spíše žlutavě zbarvené světlo, které je ve večerních a nočních hodinách vhodnější.

Přemíra nočního osvětlení, a obzvláště pak ve studených tónech, působí negativně na ekosystémy v přírodě a rovněž na lidské zdraví. U člověka například narušuje jeho vnitřní biologické hodiny, a neblaze tak ovlivňuje kvalitu spánku.