iDNES.cz

Další část historického centra Žďáru mění podobu, došlo i na Tvrz

  8:44
Po několika letech plánů a příprav odstartovala ve Žďáře nad Sázavou rekonstrukce nejstarší části historického centra města. Novou podobu získá oblast Tvrze, okolí kostela svatého Prokopa i most v Nábřežní ulici pod Regionálním muzeem.

Proměna celé lokality za bezmála 40 milionů korun bez DPH navazuje na už v minulosti uskutečněné etapy postupné obnovy centra - tedy náměstí Republiky, Havlíčkova náměstí a Nádražní ulice.

Původně se mělo v uličkách kolem prokopského chrámu a Tvrze začít pracovat již v roce 2020, akce však byla opakovaně odložena - mimo jiné kvůli pandemii nebo příliš napjatému rozpočtu.

K zahájení prací došlo nakonec minulý týden; o něco dříve se pak bagry zakously do terénu pod skálou u muzea, kde vznikne menší parkoviště pro sedm aut.

„Revitalizace dále zahrnuje chodníky a komunikace na Tvrzi, kanalizaci a novostavbu vodovodu, veřejné osvětlení, mobiliář, úpravu zeleně. Nedílnou součástí je také most přes Sázavu,“ vyjmenoval starosta Martin Mrkos (Žďár - živé město).

Opravy čekají rovněž obě kamenná schodiště vedoucí od řeky k muzeu a k faře.

Aktuálně se pracuje na schodišti

Rekonstrukce už přinesla i několik omezení, s nimiž musejí počítat farníci, turisté i lidé, kteří přes tuto část centra běžně chodí.

„Aktuálně firma pracuje na schodišti blíže k parku na Farských humnech, které je proto neprůchozí. Druhé schodiště u muzea je nyní otevřené. Uzavřen je také průchod mezi sídlem Kolpingova díla a Süssovým hostincem,“ informovala mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.

Chodci se však zatím mohou do revitalizované lokality dostat ve směru od Havlíčkova náměstí. Tento přístup využívají například farníci.

„Zatím se ke kostelu dostat dá, ačkoliv už ne autem, ale pouze pěšky. Uvidíme, jak to bude fungovat od tohoto týdne, kdy má jít postupně dolů dlažba,“ podotkl Blažej Hejtmánek, farář kostela svatého Prokopa.

Svůj provoz muselo mírně upravit žďárské Regionální muzeum. Ačkoliv je nyní v plném proudu hlavní turistická sezona, až do odvolání byly zrušeny prohlídky věže prokopského kostela.

„Moučkův dům, výstava na tvrzi a edukační programy ale pokračují beze změn. Přístup k pokladně muzea je možný z Havlíčkova náměstí, po schodech vedle tvrze od řeky z Nábřežní ulice a Radniční ulicí z náměstí Republiky,“ instruují návštěvníky na svém webu muzejníci.

Další omezení vstupu a vjezdu do lokality se mají dle radnice měnit podle toho, jak bude pokračovat samotná stavba. Té se ujalo konsorcium firem Gremis a Sates Čechy - společnost Tvrz ZR. Práce jsou rozděleny na etapy, přičemž termín úplného dokončení je říjen 2025.

Až v příštím roce by také mělo dojít k odstranění původního mostu přes řeku Sázavu v Nábřežní ulici a také k následné instalaci přemostění nového. Tato související stavební akce se odehraje v režii firmy Simost.

Místo rekonstrukce zvolili demolici

Stávající podoba spojnice mezi Nábřežní a Žižkovou ulicí je již značně nelichotivá, nevyhovující je rovněž technický stav této stavby pocházející z roku 1963. K její poslední opravě došlo v roce 1998. I proto radnice nepřistoupila k rekonstrukci mostního tělesa, ale rovnou k jeho demolici a nahrazení zcela novým přechodem přes řeku. Ten má být 25 metrů dlouhý a čtyři metry široký.

Nový most, ostatně stejně jako ten současný, má také dál převádět přes tok řeky kromě lidí rovněž inženýrské sítě - především horkovod a kanalizaci.

Stavba za více než třináct milionů korun bez DPH bude navíc na jiném místě než doposud, byť se jedná o přesunutí pouze o pár metrů.

„Most bude posunut tak, aby se nacházel v ose schodiště vedoucího na Tvrz a na druhé straně zase navazoval na přechod pro chodce v Žižkově ulici,“ přiblížil plány starosta Mrkos. Vznikne tak přirozená a plynulá pěší trasa z centra směrem k městskému úřadu a na sídliště Stalingrad. Stejně jako rekonstrukce celé lokality Tvrz má být most dokončen v říjnu nadcházejícího roku.

Na prostranstvích poblíž náměstí ovšem nebudou pracovat pouze stavebníci, ale i archeologové. Nyní, po odstranění povrchů v okolí kostela směrem k průchodu na náměstí, by se měli archeologové pohybovat právě v této části centra. Očekávat se dá řada zajímavých nálezů, neboť právě kolem prokopského chrámu se nachází dochované pohřebiště.

zpět na článek