Žďár konečně zahájí obnovu Vysocké ulice za sto milionů. Potrvá dva roky - regiony.impuls.cz

Žďár konečně zahájí obnovu Vysocké ulice za sto milionů. Potrvá dva roky

  8:46,  aktualizováno  8:46
Konečně. Po mnoha odkladech Žďár nad Sázavou zahájí rekonstrukci Vysocké ulice. Co do rozsahu, nákladů i dopravních omezení bude dvouletá oprava nejnáročnější stavební akcí ve městě za poslední roky. Na díle za sto milionů korun se budou podílet město, Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko a Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.
Žďár zahájí velkou stavbu za sto milionů korun. Potrvá dva roky | (0:32) | video: iDNES.tv

K nim se připojí řada provozovatelů sítí, aby provedli jejich přeložky.

„Už jen podle toho se dá očekávat, že to rozhodně nebude jednoduché. Ulice je navíc dlouhá, úzká a vede z ní spousta odboček,“ zhodnotil situaci žďárský starosta Martin Mrkos.

Zhruba 800 metrů krajské silnice II/353 dozná během dvou stavebních sezon výrazné proměny. Pracovat se bude nejen na nových sítích a površích, ale i chodnících, odvodnění, zeleni, osvětlení či mobiliáři. Opravou projde most ve Studentské ulici, vznikne nový přechod u okružní křižovatky či menší parkoviště s posezením u Mateřské školy Vysočánek.

Nastanou krizové situace

„Tak jako každá stavba bude určitě i tato přinášet krizové situace, které se budou řešit až na místě, a nyní na ně nemáme odpověď. Ale až to skončí, věřím, že místní budou mít na padesát let klid,“ konstatoval Mrkos.

Ovšem více než tato vize zbrusu nové, moderní, 6,5 metru široké ulice však místní, kteří v únoru dorazili na veřejné projednání stavby na žďárskou radnici, zajímají související omezení. Bez uzavírek se totiž rekonstrukce neobejde.

Mezi obyvateli čtvrti Vysočany, jichž se akce nejvíce dotkne, tak s největší pravděpodobností vypukne boj o parkovací místa. Začne v pondělí 17. března, odkdy má uzavírka začít platit. Zahrne přes 400 metrů silnice - od mostu ve Studentské ulici a přilehlého „kruháče“ až za ulici Vnitřní.

A byť se ke svým domům autem běžně nedostanou „jen“ obyvatelé zmíněného úseku, hledání alternativních míst pro odstavení auta čeká i šoféry z okolních ulic. Právě jimi budou totiž kličkovat spoje linkové i městské hromadné dopravy (MHD) - a tyto cesty nemohou být obložené auty, jak tomu bývá dnes.

„Kdyby ale měly linkové autobusy třeba z Počítek jezdit po oficiální objízdné trase, naberou klidně i tři čtvrtě hodiny zpoždění,“ zdůvodnil vedení spojů úzkými vysočanskými uličkami Vojtěch Kašpar z firmy Značky Vysočina.

Ulice jsou úzké

Standardní objížďka totiž nasměruje řidiče neznalé žďárských „zkratek“ až na Nové Město na Moravě, Sněžné, Kadov, Fryšavu a další obce na silnici II/353. „Prosíme ale, aby lidé trasu přes Vysočany zbytečně nezneužívali - ulice jsou úzké, budeme je potřebovat hlavně pro autobusy a integrovaný záchranný systém,“ dodal Kašpar.

Mobilní zákazy zastavení v řadě ulic zaskočily lidi z Vysočan už v půli února. Značky ale byly dle Kašpara rozmístěny kvůli zkušební jízdě autobusů. Cíl? Vybrat nejvhodnější trasu, kde se vozy vytočí a bezpečně projedou. „Zbývající ulice necháme v režimu parkování tak, jak jsou. Nechceme nikoho zbytečně buzerovat, že nesmí stát u svého domu,“ ubezpečil Kašpar.

Žďár chystá velké opravy silnic i chodníků, konečně dojde i na Vysockou

O finální podobě omezení budou lidé dle radnice včas informováni. Zatím je ale v plánu, že bude MHD brázdit ulici Krátkou, Květnou, Vnitřní, Žitnou a Luční. Přibude i provizorní zastávka u obchodu COOP, pod křížením Vnitřní a Žitné.

Linková doprava má mířit od obce Vysoké ulicemi Na Prutech, Žitná, Luční a Krátká. V opačném směru pojede přes Krátkou, Květnou a pak ulicí Na Prutech, jež bude zčásti jednosměrná. Lidé z uvedených lokalit tak auto nejspíš před domem neodstaví, případně jen na jedné straně vozovky.

Začátek bude kácení

Stavební akce ale bude mít dopad i na další části města. „Bohužel s uzavírkou Wonkovy ulice a mostu na Studentské vypadne nejfrekventovanější zastávka hned po autobusovém nádraží - Studentská, kudy jede přes sto autobusů denně,“ konstatoval Miloslav Dvořák ze žďárského odboru majetku a komunálních služeb.

Pro umístění náhradní zastávky zvolili odborníci centrální parkoviště u tržnice, kam to lidé nebudou mít daleko z polikliniky ani okolních škol. Spoje se tam i snadno otočí a pojedou dál po běžné trase. Lidé parkující v centru tak musejí počítat s tím, že pro autobusy bude vyblokována část této hojně využívané odstavné plochy.

Rekonstrukce Vysocké ulice se ujme žďárská firma Aquasys. „Jako první bude na řadě kácení zeleně, což by mělo začít hned 17. března a trvat dva až tři dny,“ upřesnil za Aquasys Jaromír Kocián.

Poté postupně dojde - i v režii dalších zhotovitelů - mimo jiné na frézování povrchů, přeložku plynovodu, rekonstrukci kanalizace. „Od dubna bychom chtěli začít s pracemi na mostě,“ dodal k nejbližším plánům Kocián. Stavba bude po většinu času průchozí, ovšem s respektováním plotů a dalších bezpečnostních opatření. Na chodníky má totiž dojít až v závěru.

Vysocká ulice slouží jako výpadovka na Tři Studně, Fryšavu a Sněžné.

Vysocká ulice slouží jako výpadovka na Tři Studně, Fryšavu a Sněžné.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz