Na svůj první sběratelský kousek Lubomír Zamazal nezapomene. „Mám ho pořád,“ usmívá se. „No a pak jsem objevil další a další podobné kalendáříky - a začal je sbírat,“ dodává.
Jeho sběratelská vášeň ho postupem času pohltila natolik, že si v minulém týdnu převzal v pelhřimovském Muzeu rekordů certifikát stvrzující, že je majitelem největší kolekce malých kartičkových kalendáříků v zemi.
„Sbírka pana Zamazala čítá aktuálně milion různých exemplářů. Ty jsou v jeho bytě uloženy ve velkém množstvím šanonů, ale i v úložných krabicích. Za vůbec nejcennější považuje majitel sbírky kalendářík na rok 1902, který ve Vídni vydal Karel Fromme v podobě kovové miniknížečky o rozměrech 3,5 krát 4,7 cm. A to v češtině,“ prozrazuje Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den, která oficiálně zastřešuje všechna česká nej.
Z historických kousků vydaných do roku 1948 pak vyniká mosazný stolní kalendář Československých legií (rok 1930, rozměr 8 x 11 cm).
„Pan Zamazal ale vlastní i kalendáře velké, podlouhlé, skládací. A součástí jeho sbírky jsou také rarity, jako například kalendáříky plastové, kovové i ty v podobě kapesníčků do kapsičky pánského saka,“ přibližuje Marek.
Při prohlížení raritní sbírky se podle něj lze pokochat pohledem na série erbů, psů, historických vozidel i zpěváků. Zaujmou ovšem i historické poštovní knížky, z nichž nejstarší pochází z roku 1848.
„Kromě výměnných setkání sběratelů v Česku se pan Lubomír zúčastnil v roce 2024 i podobné akce v Německu, kde se potkal nejen s tamními kolegy, ale i se sběrateli z Bulharska, Polska, Belgie a Španělska. Navíc on sám pořádá výměnná setkání také doma v Moravských Budějovicích,“ připomíná Miroslav Marek, jakým způsobem Lubomír Zamazal mimo jiné svoji sbírku rozmnožuje.