iDNES.cz

V chráněné krajinné oblasti Sněžného na Novoměstsku se zastavili vzácní dudci

  11:52
Jak vypadá dudek chocholatý, o tom má představu asi řada lidí. Potkat ale tohoto poměrně velkého ptáka s nepřehlédnutelnou chocholkou na hlavě ve volné přírodě, to se podaří jen málokomu. Jedním z těchto šťastlivců byl nedávno Petr Piechula z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Dudci chocholatí táhnou přes Vysočinu na zimoviště obvykle až v září. Letos si však výrazně pospíšili. | foto:  Petr Piechula

Na počátku srpna se mu povedlo na dokonce dva dudky narazit v místě, kde v minulosti ještě nikdy pozorováni nebyli – v samém centru chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, nedaleko Sněžného na Novoměstsku.

Petr Piechula přitom původně mířil za monitorováním kavek obecných, ale když se vyhýbal traktoru a musel zastavit, všiml si v dálce v trávě většího ptáka. „Ani jsem hned nevěděl, že jde právě o dudka. Z trávy přeletěl na hromadu hlíny, odkud mi potom zmizel, takže jsem stihl jenom dvě nekvalitní fotky v letu. Myslel jsem si, že mi definitivně uletěl a s focením je už konec,“ vylíčil Piechula.

Když ale obešel blízký remízek, spatřil na zemi dudky hned dva. V tomto případě se už snímky podařily, byť na vzdálenost zhruba padesáti metrů. „Dudek je totiž velmi plachý pták, dostat se k němu blíž bylo takřka nemožné,“ podotkl ochranář.

Duo ptáků se podle všeho zastavilo ve Žďárských vrších během svého podzimního tahu; jinak než na tahu se ostatně na Vysočině tento ptačí druh ani nevyskytuje. Za běžných okolností se lety dudků na zimoviště odehrávají až v září. „Letos je ale v přírodě všechno hodně uspíšené, takže i tah těchto ptáků je posunutý,“ popsal Piechula.

Nezaměnitelná chocholka

Dudek chocholatý, zařazený mezi silně ohrožené ptáky, v tuzemsku ve větším počtu obývá v podstatě pouze některé části jižní Moravy. Mírně se ale jeho početnost zvyšuje i v jiných regionech, například ve východní oblasti Čech.

Je to pestře zbarvený pták, poměrně velký – téměř až velikosti hrdličky. Rozhodně upoutá nezaměnitelnou chocholkou, podle které dostal také svoje druhové jméno. Ozdoba hlavy ale obvykle není příliš vidět, dudek ji totiž vztyčuje hlavně při tokání nebo v rozčílení.

Tento vzácný opeřenec vyhledává hlavně druhově pestrou krajinu bez intenzivního zemědělství, ideálně s pastvinami, loukami, remízky nebo sady. Hnízdí zpravidla v dutinách starých stromů, ne však příliš vysoko nad zemí. Živí se hmyzem, hlavně různými larvami a brouky, přičemž potravu hledá přímo na zemi. S oblibou vybírá také hmyz z trusu zvířat, proto se vyskytuje i v blízkosti pastvin.

Dudci hnízdí na rozsáhlém území Evropy, Asie i Afriky, přičemž zimoviště mají v jižní Asii a Africe, jižně od rovníku. V tuzemsku je lze při notné dávce štěstí spatřit jak na podzimním, tak i na jarním tahu – ten pak připadá zhruba na začátek dubna.

zpět na článek