Julia s rodinou žila před ruskou invazí na Ukrajinu ve městě Volnovacha v Doněcké oblasti. Ještě večer před ruským útokem rodina předpokládala, že ráno půjdou jejich děti tak jako každý den do školy.
„Dcera si připravovala úkoly, když zhasla světla. Pak náš dům obklopily tanky, v dáli se ozývaly výbuchy. Měli jsme obrovský strach a schovali se do sklepa. Nestihli jsme už nic nakoupit, tak jsme bez ničeho žili ve sklepě čtyři dny. Až do 28. února, kdy náš dům zasáhla bomba,“ líčila Julia.
Tichý průvod Ukrajinců prošel Jihlavou, připomněli si tisíc dnů ruské agrese![]() |
Dům začal hořet, ale kvůli silnému bombardování to lidé ve sklepě neslyšeli. „Až přiběhl soused, bouchal na nás a pomohl nám ze sklepa utéct. Zachránil nám tím život. Děti začaly křičet, že v domě zůstaly kočky. Manžel se pro ně do hořícího domu vrátil. Jednu přinesl, druhou nenašel. Dům, který postavil můj tatínek, shořel,“ vyprávěla Julia.
V bezpečnějším sklepě sousedů pak rodina strávila v úkrytu dalších 14 dní. Pochopili, že musí do bezpečí. Postupně se jim podařilo přes Doněck, Rostov, Lotyšsko, Estonsko a Polsko dojet do Jihlavy.
Na křtu vystoupí skladatel Ostap Havrysh
Příběh Julie je jedním ze sedmnácti, které obsahuje kniha Kdo spí v postelích mých dětí, jež vyšla v těchto dnech. Jedná se o příběhy šestnácti ukrajinských žen a jednoho mladého muže, kteří se na útěku před válkou uchýlili do Jihlavy.
Knihu u příležitosti třetího výročí válečné agrese Ruska na Ukrajině vydal jihlavský spolek F Point.
Symbolický křest knihy se uskuteční 25. února 2025 od 17 hodin v gotickém sále jihlavské radnice. „Na akci vystoupí slavný ukrajinský skladatel Ostap Havrysh, kterého zpěvem doprovodí dcera MariAnna,“ uvedla ředitelka F Pointu Dana Fiedlerová.
Spolek F Point poskytuje lidem sociální službu a pomoc se začleněním do společnosti. Od začátku války na Ukrajině se věnoval i ukrajinským uprchlíkům.
Na editaci knihy se podílel publicista Aleš Palán, fotografie pořídil autor tohoto článku, knihu doplnila ilustracemi Anna Fiedlerová. Kniha bude zájemcům k dispozici zdarma.
Rozhovory museli přerušovat kvůli pláči
„Jen několik dní poté, co jsme ruské agresi na Ukrajině začali říkat válka, se prostory F Pointu naplnily desítkami lidí - vystresovaných rodičů, unavených seniorů, plačících dětí. S pomocí dobrovolníků jsme připravovali svačinky, rozdávali hračky, učili češtinu, hledali školy, rozdávali sešity, kupovali knihy, hledali prostory k setkávání a radili, jak řešit různé existenční problémy. Setkali jsme se s tisíci uprchlíků, slyšeli stovky příběhů. Rozhodli jsme se alespoň některé zaznamenat,“ přiblížila Dana Fiedlerová.
Tvůrci si zpočátku mysleli že kniha vznikne snadno. „Vytyčili jsme si ale velmi obtížný úkol. Častokrát musely být rozhovory kvůli usedavému pláči přerušeny. Není to lehké čtení, ale tato důležitá a dojemná svědectví volají po naší pozornosti,“ dodala ředitelka F Pointu.