Třebíč Z Kostelíčku je nejhezčí výhled na město
Jedním z nich je i věžovitá stavba vodojemu „U kostelíčku“ na Strážné hoře v Třebíči. Stavba tohoto vodojemu začala v roce 1936, do provozu byl spuštěn roku 1941. Na konci sedmdesátých let byla jeho vrchní část z provozu odstavena pro malou kapacitu, když její funkci převzaly novější vodojemy v okolí.
V roce 2015 byla po rekonstrukci na vodojemu otevřena rozhledna a zpřístupněny prostory bývalé vrchní vodní komory. „Návštěvnicky vodojem funguje v sezoně, otevírá se 1. května. Je tam expozice o vodárenství, v mezipatře se nachází projekční místnost, kde si lidé mohou pustit krátký film o vodárenství a památkách. Nahoře je vyhlídka, odkud je zřejmě vůbec nejhezčí výhled na Třebíč. Z blízkých cílů mohu doporučit třebíčský větrný mlýn z roku 1836 na Kanciborku či rozhlednu na Pekelném kopci, vzdálenou pět kilometrů,“ vykládá Vendula Manová z městského turistického informačního centra.
Vodojem „U kostelíčku“ či „Kostelíček“ získal název podle sousední kaple sv. Jana Nepomuckého z let 1644–1645. Kaple však přístupná není.
Hojně navštěvovanou vyhlídku s posezením nabízí rovněž funkční vodojem „Jihlavská“ na výpadovce z Humpolce na Jihlavu. Estetický vodojem s romantickou věžičkou byl postaven v letech 1929 až 1933. Místo je oblíbeno mezi výletníky i u místních.
Baliny Výhled zlepšil kůrovec
Zhruba šest kilometrů od Velkého Meziříčí v katastru obce Baliny se na kopci tyčí rozhledna Rubačka. Kovová stavba v nadmořské výšce 580 metrů vznikla nad funkčním vodojemem na jaře roku 2009. Společně s rekonstrukcí vodojemu ji nechal vybudovat místní svazek obcí Vodovodů a kanalizací.
Zhruba deset metrů vysoká vyhlídka, na niž vede 42 schodů, byla dříve částečně ukrytá v lese. Kůrovcová kalamita v roce 2020 a následné kácení se však postaraly o to, že se dnes rozhledna ocitla na mýtině a láká v podstatě na kruhový rozhled po celém Velkomeziříčsku.
Jelikož k Rubačce nevede turistická značka, zájemci se na místo nejlépe dostanou ze silnice mezi Oslavičkou a Novým Telečkovem. Na kopec, kam poutníky nasměruje informační tabule, je to 350 metrů po lesní cestě. Vodojem Baliny je součástí přivaděče pitné vody z nádrže Mostiště a slouží již od roku 1966.
Chotěboř Věž, ve které se bydlí
Jeden z nejkrásnějších vodojemů Vysočiny se vypíná u silnice z Chotěboře na Ždírec nad Doubravou, těsně před chotěbořskou částí Bílek. Čtyřpodlažní stavba zaujme na první pohled. Obepíná ji upravená zahrada, v níž pobíhá velký pes.
Nelze si nevšimnout nových oken či satelitního přijímače ve vrchním patře. „Stavba už desítky let slouží k bydlení. Je v soukromých rukou,“ vysvětluje chotěbořský starosta Ondřej Kozub.
Vodojem má čtvercový půdorys o stranách zhruba 8 krát 8 metrů. Zdi jsou silné 130 centimetrů. Přízemí sloužilo jako sklad paliva. Ve druhém a třetím podlaží byly obytné místnosti pro obsluhu. Samotná nádrž o objemu 52 metrů krychlových byla ve čtvrtém patře. Věž je vysoká 25 metrů.
Vodojem má spojitost s výstavbou železniční stanice v Chotěboři. Ta je v provozu od roku 1841. Původní vodojem však měl problém se zajištěním vody. Proto byla v roce 1879 podle projektu Carla Schlimpa pár kilometrů směrem k Bílku postavena věžovitá stavba. Opatřena byla čerpadlem, které vodu bralo z nedaleké řeky Doubravy.
Majestátní vodojem kdysi zásoboval celou Třebíč, dnes je z něj rozhledna![]() |
Během druhé světové války vodojem dodával vodu do nádrží muničního skladu luftwaffe v sousedním Sobíňově. Pro dráhu měl význam do roku 1953, kdy byl na trati z Havlíčkova Brodu na Hlinsko a dále na Pardubice ukončen parní provoz. Československé státní dráhy vodojem roku 1961 prodaly. Od té doby slouží k bydlení.
Kněževes Houby, kameny a zase houby
Pohled na okolí malebné vesničky Kněževes na Žďársku i na vzdálenější pahorky Přírodního parku Bohdalovsko nabízí vyhlídka Na Kříbu. Původní vodojem, z jehož ochozu se dnes lze krajinou kochat, byl vybudován již v roce 1965.
Když jej však před lety nahradil nový, rozhodla se obec využít vysloužilou stavbu právě pro vznik „rozhledny“. Objekt o výšce zhruba čtyři metry byl zrekonstruován, opatřen robustním dřevěným zábradlím a na jeho vrcholku vztyčen nezbytný prapor se znakem obce. Přes mříže je možné nahlédnout i do nitra vodojemu.
Slavnostní otevření nové vyhlídky se uskutečnilo v červnu 2018. Záhy se minirozhledna stala turistickým lákadlem. „Potkáváme tam turisty ze všech koutů Vysočiny, ale třeba i z Pardubicka. Jejich zájem nás moc těší,“ popsala starostka Kněževsi Jana Řezníčková.
Stavba na kopci jihovýchodně od vsi v nadmořské výšce 577 metrů však není na tomto místě zdaleka jedinou atrakcí. Například nedaleký bývalý lom, ukrytý v řídkém lesíku, doplňuje krátký úsek kolejí s těžebním vozíkem a soškou takzvaného Kamenožrouta. Poblíž najdou turisté třeba i kamenné dračí oko a zub, miniaturu chaloupky na kuří nožce i s ježibabou, kamennou židli nebo velké dřevěné dveře, které vedou přímo do otevřené krajiny.
Město Jihlava žízní, pomoci má nový mohutný vodojem za 77 milionů korun![]() |
Nechybějí ani všudypřítomné dřevěné houby, dále lavičky a odpadkové koše či krmítka pro ptactvo. „To vše jsou nápady a výrobky místních šikovných lidí, kteří místo neustále zvelebují,“ zdůrazňuje starostka Kněževsi.
Lidé, kteří už si udělají k vyhlídce Na Kříbu výlet, by podle ní neměli vynechat návštěvu obecního hřiště s pozoruhodnými atrakcemi, včetně obrovské dřevěné „lezecké“ houby. „Jednou k němu cíleně dorazil i autobus a z něj se vyřítila na hřiště celá mateřská škola na výletě,“ vzpomíná Řezníčková.
Poblíž hřiště se nachází ještě Houbový háj – lesík s dřevěnými miniaturami hub a infotabulkami o přírodních zajímavostech. V Kněževsi mohou zájemci zavítat i do bonsai zahrady místního nadšence Petra Havelky.
Ždírec nad Doubravou Vyhlídka na město
Vodojem na okraji Ždírce nad Doubravou, na kopci u výpadovky na Hlinsko zpočátku sloužil jako součást nově budovaného vodovodu ve Ždírci. Postaven byl v roce 1949.
„Vodovod o délce 7,5 kilometru byl zprovozněn v červenci 1949 postupným připojováním jednotlivých odběratelů. Náklady na jeho výstavbu včetně vodojemu a studny činily 4,8 milionu korun československých,“ píše se na infotabuli u vodojemu.
Částkou celkem 280 tisíc korun na stavbu přispěli samotní občané, kteří strávili budováním vodovodu nespočet brigádnických hodin. Do vodojemu se vešlo 141 kubíků vody.
Dnes je z této stavby na kótě 570 metrů nad mořem vyhlídka na východ Ždírce a jeho okolí. Vedení města ji nechalo zřídit v roce 2013. Vyhlídka byla otevřena dvacet let poté, co vodojem přestal fungovat. V roce 1993 byl nahrazen novým vodojemem o kapacitě 500 kubíků výš nad ždíreckým Kohoutovem.
Na bývalý vodojem, částečně zapuštěný v zemi, vedou nové kovové schody. U nich se nachází odpočívadlo pro turisty. Vedle silnice vede kolem vyhlídky i oblíbená cyklostezka.
Jihlava Lidé se dovědí více o vodě
Jinou podobně navštěvovanou vodárenskou stavbou je úpravna vody na jihlavském Hosově. O rozhlednu v tomto případě nejde, ale i ona se nachází na místě s pěknou vyhlídkou.
Ta byla postavena a zprovozněna v roce 1973, aby nahradila starší pístovskou úpravnu. Současně byla tehdy vybudována v letech 1968 až 1972 také hubenovská vodní nádrž, která je dodnes zásadním zdrojem pitné vody pro krajské město Vysočiny.
V letech 1999 až 2001 byla úpravna vody Hosov zásadně modernizována. „Na hosovské úpravně vody míváme vždy v červnu na konci školní výuky dny otevřených dveří pro školy, ale i pro veřejnost. Pro letošek zatím není termín dne otevřených dveří ani jeho konání schváleno, ale po dohodě mohou i mimo ten termín návštěvníci úpravnu vody navštívit, její režim to umožňuje,“ říká Iva Librová, mluvčí Vodárenské akciové společnosti.