Motto letošní divadelní sezony zní: „A co vidíš ty?“
„Vyjadřuje myšlenku, že na svět i na samotné inscenace se dá dívat z mnoha úhlů. Je zde úhel tvůrce, který příběh vypráví, i úhel diváka, který si příběh interpretuje a prožívá,“ říká umělecký šéf divadla Michal Zetel.
Horácké divadlo uvede na Velké scéně celkem pět nových titulů. „Při jejich výběru jsme se inspirovali kvalitními filmovými předlohami i klasikou, ale nezapomněli jsme ani na originalitu a inovaci ve vlastní produkci. Pyšný jsem také na to, že dlouhodobě Horácké divadlo ve své tvorbě reflektuje současná témata, společnost a dobu, ve které žijeme,“ spokojeně praví ředitel Horáckého divadla Jihlava Ondrej Remiáš.
Velbloud v zemi nikoho
Ani v této sezoně nezapomnělo divadlo na příběh s vysočinským motivem. Ten bude dokonce celou novou sezonu zahajovat. Výše zmíněná story s názvem „Velbloud v zemi nikoho“ odkazuje na událost, která se odehrála krátce po skončení druhé světové války na Havlíčkobrodsku.
U obce Pohled se totiž z ničeho nic začátkem června 1945 objevil velbloud. Nikdo neví, kde se tam vzal a co s ním bude dál.
S řešením však přichází skupina malých kluků z oddílu právě obnovených skautů. Vydají se s velbloudicí pojmenovanou Pepita na štafetový pochod z Havlíčkova Brodu do pražské zoo. Shodou okolností byl jedním z mladých skatů, kteří se při vedení velbloudice střídali, i budoucí režisér Miloš Forman.
Velbloud z Vysočiny. Jak skauti po válce přivedli do Prahy ztracené zvíře![]() |
Tak začíná víc než sto kilometrů dlouhá výprava poválečným Československem plným svérázných oslav konce války, divokým odsunem německých obyvatel, navracejících se vězňů z koncentračních táborů... „A do toho velbloud jako symbol míru. Nebo připomínka toho, že svět po válce ještě zdaleka není v pořádku?“ ptají se tvůrci inscenace.
Podle uměleckého šéfa divadla Michala Zetela je na příběhu zajímavý právě pohled dětí a dospívajících na poválečný svět. Dokumentární divadelní road trip pro jihlavskou scénu napsal Vojtěch Balcar. Hru bude režírovat Michal Moravec. Oba s Horáckým divadlem spolupracují poprvé.
Nebe nad Berlínem a Jak utopit dr. Mráčka
Na scéně Horáckého divadla se objeví také dvě divadelní adaptace známých filmů. Jedním z nich je kultovní snímek Wima Wenderse z roku 1987 s názvem „Nebe nad Berlínem“.
Film je zasazený do kulis rozděleného Berlína a nabízí příběh dvou novodobých andělů, z nichž jeden se rozhodne vzdát věčného života, když se zamiluje do krásné Marion. Režisér Michal Zetel bude vyprávět příběh o rozdělení současného světa, hranicích a zdech, které si sami vytváříme, o hledání harmonie, porozumění a lásky.
Dalším filmovým hitem převedeným na divadelní prkna bude oblíbená komedie „Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“. Premiéry divadelní adaptace se diváci v Jihlavě dočkají koncem února.
Dramaturgyně Dejvického divadla Kateřina Letáková píše pro Horácké divadlo tragikomický příběh ze života o rodině, v níž jeden z členů začne trpět Alzheimerovou chorobou s názvem „Delete_smazáno_nic“. Pětici titulů a celou sezonu uzavře dramatizace klasického díla Já, Manon v dramatizaci a režii renomovaného Doda Gombára.