iDNES.cz

Nový krov a šindelová střecha. Kapli na Křemešníku se za milion vrací podoba

  11:28
Na více než jeden milion korun s DPH má vyjít oprava kaple svatého Jana Křtitele pod vrcholem Křemešník na Pelhřimovsku. Sakrální památku z roku 1689 v prosinci loňského roku poničil padající strom. Větve vzrostlého buku na ni spadly pravděpodobně kvůli silnému větru, jenž se před minulými Vánocemi přehnal Vysočinou.

„Následkem této události došlo k vážnému poškození krovu, klenby i štítu. Škoda se bohužel nevyhnula ani cenné plastice Františka Bílka, která zdobí štít nad vchodovými dveřmi,“ shrnula dopady vichřice Andrea Unterfrancová, mluvčí pelhřimovské radnice. Právě město je totiž majitelem památky, pod níž pramení údajně zázračný pramen, který je opodál vyvedený ze země.

Opravy, do nichž se nedávno Pelhřimovští pustili, zahrnovaly v první fázi demontáž poničené střešní krytiny, krovu a štítu a poté i jejich likvidaci. Nyní následuje montáž nového krovu včetně bednění a také nové modřínové šindelové střechy.

„Další práce se zaměří na opravy říms, omítek, vyzdění štítu a kompletní nátěr zdiva,“ popsala Andrea Unterfrancová s tím, že financování obnovy stavby je zajištěno hned z několika zdrojů. Podílí se na něm jak městský rozpočet, tak i Kraj Vysočina, jenž uvolnil dotaci ve výši 345 tisíc korun.

Důležitou podporu poskytuje rovněž veřejná sbírka, kterou zorganizovala obecně prospěšná společnost Matice Křemešnická. „Prostředky ze sbírky výrazně sníží tlak na městský rozpočet,“ ocenil tuto iniciativu místostarosta Pelhřimova Karel Kratochvíl. K 26. srpnu letošního roku vynesla sbírka, spuštěná na portále Donio, zatím bezmála 375 tisíc korun.

„Zázračná studánka, která pramení právě pod poničenou kaplí, je široce navštěvovaná veřejností. A i když není v našem majetku, je součástí poutního areálu, o který se staráme. Cítíme potřebu pomoci majiteli s její opravou,“ zdůvodnili členové Matice Křemešnické.

Barokní kaplička na Křemešníku střeží zmíněnou studánku s vodou, která má mít blahodárné a léčivé účinky. To může být dáno například tím, že je mírně radioaktivní a zaznamenány v ní byly i stopové prvky stříbra. Díky tomu se také voda tolik nekazí a vydrží dlouho čerstvá. Jde o takzvaný periodický pramen – vyvěrá periodicky obvykle okolo vánočních svátků a přestává téci zhruba v létě. Někdy se ale objevuje i jindy během roku.

Místo je cílem nejen řady turistů a výletníků, ale rovněž věřících, kteří kolem putují křížovou cestou k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice na Křemešníku.

zpět na článek