Zásadní ránu dostala kaplička loni těsně před Štědrým dnem, kdy na ni vlivem těžkého sněhu spadly větve vzrostlého buku. Poškozena byla tři roky stará šindelová střecha, krov, klenby, zdivo, ale i dřevěná plastika od slavného českého sochaře Františka Bílka z roku 1904.
Okamžitě se vzedmula vlna podpory ze strany veřejnosti. Obecně prospěšná společnost Matice Křemešnická vyhlásila prostřednictvím portálu Donio sbírku na opravu kaple. Za velmi krátkou dobu se podařilo vybrat 381 tisíc korun.
„Musím vyjádřit hlavně svůj velký obdiv k lidem, kterým na této kapličce záleželo a kteří mě inspirovali k založení sbírky tím, když sami začali spontánně nosit peníze. Do sbírky se nakonec zapojilo něco přes 200 lidí. Dary byly od stovek korun až po desetitisícové částky. Na tak malou stavbičku je to úctyhodné,“ uznal Vít Škoda, ředitel Matice Křemešnické.
Podobně mluvil i místostarosta Pelhřimova Karel Kratochvíl. „Že se vybere ve sbírce tak vysoká suma, nikdo nečekal. Všem donátorům patří obrovský dík,“ dodal.
Na obnovu kapličky přispělo formou dotace také hejtmanství částkou 345 tisíc korun. Zbytek z částky, téměř 1,1 milionu korun, šel z rozpočtu pelhřimovské radnice.
Pád stromu kompletně zničil celý krov
Co vše se muselo opravovat? „Krov byl pádem stromu kompletně zničený. Nová se dělala i šindelová krytina. Opravovaly se zdi, které byly staticky narušené. Nové jsou římsy, fasáda… Restaurátorský zásah si vyžádala i plastika od Františka Bílka. Ta se musela sejmout a opravovala se v restaurátorské dílně,“ popsal místostarosta Kratochvíl.
Krátce před dokončením prací, když byla kaplička obehnaná lešením, znovu začaly řádit živly. V září, když Česko zasáhly povodně, ale i silný vítr, spadly v okolí kapličky další stromy. Minuly ji jen o pár metrů. Zachránilo ji lešení, které bylo kolem kapličky postavené a které zachytilo větve stromu.
Na barokní kapličku pod Křemešníkem opět spadl strom. Zachránil ji zásah shůry |
„Jako zázrakem se kapličce tento strom vyhnul. Kdyby spadl o dva metry vedle, pravděpodobně by celou zničil,“ míní Karel Kratochvíl.
Stromy však poškodily přívod vody u zázračné studánky. „Díky zásahu pracovníků Městských lesů se to ale podařilo velmi rychle opravit,“ podotkl místostarosta s tím, že voda už teče, jak má.
„Snad celé nebe pomohlo, že stromy právě opravovanou kapličku těsně minuly a bylo poškozeno jen lešení,“ psali lidé na sociálních sítích. „Určitě to místo má ochranu shůry,“ pousmál se i Vít Škoda z Matice Křemešnické.
Kaplička svatého Jana Křtitele, která je v majetku města, nyní opět září novotou. A ve svátek 17. listopadu bude ve dvě odpoledne slavnostně požehnána vikářem Josefem Sláčíkem.
3. ledna 2024 |
Sakrální památka, která střeží pramen Zázračné či také Zlaté studánky, je cílem mnoha poutníků i turistů. Odedávna se vypravují ke studánce pod vrchem Křemešník svlažit hrdlo věřící mířící křížovou cestou k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice. Chodí tam i další lidé, kteří věří v údajnou zázračnou moc a léčivé účinky studánky, jak vyprávějí mnohé historky a pověsti.
Za svou výjimečnost a blahodárné účinky vděčí křemešnická voda údajně tomu, že je mírně radioaktivní a jsou v ní stopové prvky stříbra. To se projevuje prý tak, že se voda nekazí a vydrží dlouho čerstvá.