„Salieri zůstával pro laiky ve stínu jiných významných skladatelů té doby, hlavně Mozarta. Je to zásadní výročí, protože Salieri měl přímý a prokazatelný vztah k rodu Haugwitzů, majitelů náměšťského zámku. Očekáváme, že tato naše aktivita bude rezonovat v celém středoevropském prostoru, a jsem přesvědčen, že mezi odborníky půjde o akci významnou celosvětově,“ řekl Petr Pavelec, ředitel českobudějovického územního pracoviště Národního památkového ústavu, které je správcem náměšťského státního zámku.
Film skladateli nefandil
Salieriho osobnost se stala součástí popkultury především po veleúspěšném oscarovém snímku Miloše Formana Amadeus, který vznikl podle divadelní hry Petera Schaffera. Odborníci jsou přesvědčeni, že film i hra Salieriho život i jeho vztah k Mozartovi hrubě zkreslují a Salieriho odkaz musí být rehabilitován. K těmto snahám se chce připojit i projekt Maestro Salieri, bude probíhat současně v Náměšti a v Dietrichsteinském paláci v Brně.
Dvě století od Salieriho úmrtí uplynou letos 7. května. Skladatel měl úzké vazby na Jindřicha Viléma Haugwitze, který držel panství od roku 1794 do roku 1842. „Haugwitz se se Salierim seznámil na studiích ve Vídni. Jejich vztah přerostl v přátelství, hlavně po roce 1800, kdy už se Salieri stáhl z veřejného hudebního života a komponoval převážně sakrální hudbu. Podle dochovaných zpráv Salieri dokonce zavítal do Náměště, kde se mohl podílet na vedení zámecké kapely,“ řekl kastelán náměšťského zámku Marek Buš.
Salieri Haugwitzovi věnoval několik skladeb, jako Gratulační kantátu či tříhlasé kánony Scherzi Armonici Vocali. „Nejdůležitější je však Piccolo Requiem, které v roce 1804 napsal sám pro sebe s přáním, aby tato skladba byla poprvé provedena na jeho pohřbu. V květnu 1821 ale dopisem toto rekviem odkázal Haugwitzovi. Dopis začíná slovy: ‚Až bude Vaše Excellence číst tento dopis, už nebudu mezi živými... ‘ Poprvé byla skladba hrána v Náměšti, podruhé na Salieriho pohřbu v roce 1825 ve Vídni a potřetí 1842 v kostele sv. Jana Křtitele v Náměšti na Haugwitzově pohřbu,“ přiblížil Buš.
Dodal, že všechny Salieriho autografy, tedy vlastnoruční notové zápisy, které byly součástí náměšťské hudební sbírky, se v originálech dochovaly v Moravském zemském muzeu v Brně. „Jsou tam také první tisky Salieriho skladeb i jeho dopis s odkazem, který se podařilo rozluštit a který Salieriho bude stavět do naprosto jiného světla, než do jakého ho postavil salierovský mýtus kolem hry Petra Schaffera a filmu Miloše Formana,“ řekl kastelán Buš.
V Náměšti bude zdejší část salierovské výstavy zahájena 17. května v 17 hodin. Na vernisáži českorakouský skladatel Paul Koutnik představí svou variaci na zmíněné Salieriho Scherzi Harmonici Vocali. „O této skladbě sám Salieri napsal, že je to hudba pro radost a veselí, ne ke zviditelnění hudební kritiky. Zpívá se tam například: Ať žije láhev, ať žije veselí, lepší společnost na světě nenajdeš,“ zmínil Buš.
Brněnská část výstavy bude zahájena 29. května v Dietrichsteinském paláci. Tam budou vystaveny originály salierovských listin. V Náměšti budou vystaveny jejich kopie. „Náměšťská výstava více zohlední vztah Salieriho k Náměšti,“ podotkl Buš.
Krásných 35 minut
Součástí budou i dva koncerty orchestru Czech Ensemble Baroque, kde závěrečnou skladbou bude zmíněné Salieriho Malé requiem. „Ta skladba je skutečně malá, trvá asi 35 minut, ale je krásná,“ řekl Buš, který je sám aktivním hudebníkem.
Koncerty zazní 19. září v Brně a pak 20. září v náměšťské zámecké knihovně. V rámci doprovodných akcí k projektu se například uskuteční přednášky rakouského muzikologa Otto Biby, odborníka na hudbu rakouského císařského dvora.
Zámek v Náměšti nad Oslavou dlouhodobě staví svou tvář na výrazné podpoře hudby, jak tomu bylo i v historii.
Podílí se také na pořádání zdejšího festivalu Folkové prázdniny. Ten byl letos v mezinárodní platformě Transglobal World Music Chart vyhlášen nejlepším festivalem roku 2024. „Jsme poctěni a trochu zlatého prachu z té ceny padlo i na nás, protože festivalu poskytujeme součinnost,“ zmínil Buš. „Je to mimořádné ocenění nejen pro festival, ale pro českou kulturu v celosvětovém měřítku. Moc si toho vážím,“ vyjádřil se dramaturg festivalu Michal Schmidt.
Zahrají i absolventi
Zámek také každoročně hostí festival Concentus Moraviae. První koncert festivalu se letos v Náměšti uskuteční 9. června.
Dalšími akcemi na zámku budou chovatelská přehlídka trofejí ve dnech 12. až 15. dubna, pak Svatební veletrh dne 31. května a poté koncert absolventů náměšťské základní umělecké školy 6. června. Investičními akcemi zámku jsou letos zahájení opravy rozpadající se ohradní zdi pod francouzskou zahradou a výměna vysloužilých krovů na Válcové věži z konce 15. století, která je nejstarší částí areálu.