iDNES.cz

Do nemocnice se jde novým vstupem. Tři roky prací končí, další stavba začíná

  11:26
Již za války v roce 1940 se v Novém Městě na Moravě začalo se stavbou okresního chorobince, domu pro řádové sestry a také vrátnice. Hotovo bylo o rok později. A právě tehdejší vrátnice, k níž byl časem přistavěn rovněž obytný dům, tvořila základ současného vstupního pavilonu.

Zmíněný obytný dům býval při vstupu do nemocnice, tam, kde nyní sídlí nukleární medicína. „Nahoře bydlel primář, uprostřed správce a dole jsme bydleli my. Otec pracoval jako zřízenec, matka v prádelně. Vedle domu se pak nacházela vrátnice, malý přízemní domek, kde byl vrátný a manipulant – telefonista. Vrátný otevíral bránu, samozřejmě ručně,“ zavzpomínal na původní podobu vstupu Josef Kučera, někdejší dlouholetý obyvatel jednoho z bytů v areálu novoměstské nemocnice. U domu byly dle jeho vzpomínek i dvě zahrádky – jedna patřila primáři a druhá správci.

Návštěvníci mohou i na střechu

Tato vstupní část již prošla za dobu své existence řadou oprav a modernizací. „Ta poslední byla dokončena letos 29. srpna,“ uvedla Helena Zelená Křížová, mluvčí Nemocnice Nové Město na Moravě. Slavnostní otevření pavilonu se koná dnes. Mezi 13. a 15. hodinou si potom může nové prostory prohlédnout i veřejnost.

„Připraveny jsou komentované prohlídky, při nichž si zájemci projdou všechny provozy v pavilonu a mohou se také na cokoliv zeptat. Zavítat budou moci dokonce i na střechu,“ přiblížila mluvčí.

Více než tři roky trvající rekonstrukce vstupního pavilonu se týkala biochemické laboratoře, jež byla otevřena už po druhé etapě prací, tedy v březnu 2022. Dále prošla proměnou lékárna, diabetologická ambulance či občerstvení. Součástí projektu bylo i vybudování patnácti nových parkovacích míst.

Rozšířený vjezd

Cena stavebních prací činí 125,5 milionu korun. „Kraj náklady uhradil ze svého rozpočtu. Původní nevzhledná podoba hlavního vjezdu do krajské nemocnice už je tak minulostí, nyní má objekt nadčasový moderní vzhled, který je důstojnou vizitkou naší nemocnice,“ řekl krajský radní Karel Janoušek.

Součástí několikaletých úprav bylo rovněž rozšíření původního vjezdu. Nově je bezbariérový a doplněný chodníkem pro pěší.

Ne zcela obvyklá byla také technologie přestavby objektu – vyžádala si vybudování provizorní střechy. Předešlé zastřešení totiž musela dodavatelská firma zcela odstranit, aby se dostala až na nosnou stropní konstrukci. Všechny tyto náročné činnosti se navíc odehrávaly přímo nad prostory nově vystavěných laboratoří.

„V předchozích etapách nebylo možné nový střešní plášť udělat. Důvodem byl na první pohled viditelný znak vstupního pavilonu – ocelová konstrukce, která architektonicky sjednocuje komplikovaný půdorys původních budov,“ zdůvodnila zvolený postup prací ředitelka nemocnice Věra Palečková. Výrazná nová vizáž vstupních prostor byla navržena architektem Jaromírem Homolkou z projekční kanceláře Penta.

Na řadu přicházejí gynekologie a dialýza

Investice do novoměstského zdravotnického zařízení ze strany kraje ale ještě nekončí. „Za 681 milionů korun uskutečníme generální opravu gynekologicko-porodnického pavilonu a současně s ní postavíme zcela nový supermoderní pavilon dialýzy. Půjde o logisticky specifický projekt, neboť opravy musí probíhat za nepřetržitého provozu klíčového oddělení. Především pro zaměstnance i klienty nemocnice půjde o náročné období,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Stavební ruch by měl trvat dva roky. „Veškeré služby a péče však budou během rekonstrukce zajištěny,“ zdůraznila Zelená Křížová.

zpět na článek