iDNES.cz

V tocích Žďárských vrchů řádí račí mor, jeho výskyt je potvrzený i na Bobrůvce

  15:40
Ochranáři zaznamenali na Vysočině další případy račího moru – nemoci, jež ohrožuje hlavně kriticky ohroženého raka říčního. Dvě ohniska choroby se objevila ve východní části kraje již letos v červnu, a to na toku Nedvědičky u obce Věžná a ve Chlébském potoce u Chlébského na Žďársku.

K dalšímu úhynu kriticky ohrožených raků říčních - kvůli račímu moru, došlo na potoce Bobrůvka u Nového Města na Moravě. | foto: Josef Havelka

„Koncem července jsme pak měli hlášen velký úhyn raků na potoce Bobrůvka u Nového Města na Moravě. I zde byl bohužel račí mor potvrzen,“ informoval za vysočinské pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny jeho ředitel Václav Hlaváč.

Po opětovném odebrání vzorků uhynulých raků a stvrzení nákazy vydala nyní Krajská veterinární správa na všechny tři vodní toky mimořádné veterinární opatření, aby se mor dále nešířil.

„Ochranné pásmo je vymezené od bezejmenného přítoku Bobrůvky pod silnicí spojující Vlachovice s Rokytnem až pod obec Petrovice, kde se do Bobrůvky vlévá Slavkovický potok,“ upřesnil Hlaváč.

Na tomto území umístili ochranáři i varovné tabulky s informacemi o nákaze a zavedených opatřeních. Ta zahrnují zákaz přemisťování ryb a ostatních vodních živočichů z ochranného pásma a jejich vypouštění na jiných místech. Rybáři a další osoby, jež přijdou do styku s vodními organismy ze zasažených lokalit nebo vstupují do kontaminované vody, musí poté provést očistu a dezinfekci všech použitých věcí.

Nevítaní hosté jsou vůči nákaze odolní

Zdrojem račího moru jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, v případě Žďárska jde hlavně o raka signálního. Tito nevítaní invazivní hosté jsou – na rozdíl od domácích raků – vůči nákaze odolní.

A jak se nemoc projevuje?

„Rakům na těle roste plíseň a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce. Účinný prostředek na léčbu neexistuje,“ shrnul Hlaváč. K šíření mohou navíc přispět i lidé, kteří v dobré víře raky „zachraňují“ z vyschlých toků. S domácími raky totiž na jiná místa omylem přenášejí i ty americké.

zpět na článek