iDNES.cz

Medkovo Slunce po půl století zase více září. Mozaiku u školy zrestaurovali

  9:22
Jedno z posledních děl významného umělce Mikuláše Medka (1926–1974) zdobí průčelí žďárské Základní školy Švermova. Velká pestrobarevná mozaika Slunce letos slaví, stejně jako celá základní škola, padesátiny. K nim získal Medkův unikátní výtvor i praktický dárek – péči restaurátorů. Jejich práce byla dokončena nyní v květnu, Medkovo Slunce tak může znovu zazářit, a to doslova.

„Je to jediné dílo, které Mikuláš Medek dělal takovouto formou, jsme na něj proto právem hrdí. A už si po těch dlouhých letech zasloužilo nějakou kontrolu, péči a údržbu,“ přiblížil Jaroslav Ptáček, ředitel ZŠ Švermova.

Unikátní mozaika nebyla před pěti desítkami let sestavována přímo na místě. Její tvorba se podle návrhu autora odehrávala v dílnách. Tam pracovníci z Ústředí uměleckých řemesel dílky skládali a lepili lícem dolů na papír a až následně je na místě osazovali do připraveného cementového podkladu.

Sám výtvarník se však dokončení mozaiky nedožil, zemřel v roce 1974, přičemž dílo bylo hotovo až o dva roky později.

Výroba chybějících kostek

Restaurátoři kontrolovali Slunce již v roce 2022, kdy shledali, že bezmála šest metrů široká a více než pět a půl metru vysoká mozaika je sice dobře dochovaná, ale místy, zvláště pak ve své dolní části, některé její dílky, pravděpodobně kvůli nenechavým lidským rukám, chybějí. „Odpadnuté kostky se bohužel nedochovaly,“ konstatoval Jan Vojtěchovský z Ateliéru restaurování nástěnné malby, sgrafita a mozaiky na Univerzitě Pardubice.

Právě on se společně se svými studenty Medkově Slunci věnoval. Chybějící kostky, které odhalovaly betonový podklad, museli tedy odborníci znovu vyrobit a následně je umístit na jejich původní místo.

Jedno z největších poškození se nacházelo zrovna v signatuře MEDEK 74, a to okolo písmene K. Tam také byla podle restaurátorů rekonstrukce nejproblematičtější. V souhrnu však poničená místa zahrnovala jen zlomek z celkové plochy mozaiky, jež činí kolem 33 metrů čtverečních.

Kromě doplnění scházejících kostek se dílo dočkalo i obnovy kamenného lemování a barevného sjednocení spár. „Restaurátoři jej také očistili od letitých usazenin, které tlumily barevnost i lesk mozaiky,“ doplnila mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová s tím, že rekonstrukce vyšla na 68 tisíc korun s DPH.

Tyto náklady škole hradilo město. „My jsme se postarali o restaurátorský tým, zajistili jsme jim ubytování, pohostili je,“ podotkl ředitel Ptáček s tím, že odborníci přijížděli během jara opakovaně vždy zhruba na dva dny, kdy na místě pracovali skutečně od rána do večera.

ZŠ Švermova je s mozaikou neodmyslitelně spjata. „Symbol slunce naši školu už od počátku provází. Máme jej například v logu či v našich propagačních materiálech,“ přiblížil Ptáček. Letos, kdy si škola připomíná padesát let od založení, se sluníčko objevilo například i na limitované školní edici oblečení.

Bratr se stal kancléřem

Vedení „základky“ by však rádo zvýšilo i povědomí o samotném autorovi unikátní mozaiky. „Nechali jsme proto zhotovit reliéf Mikuláše Medka se základními údaji o tomto umělci. Instalován bude u mozaiky, v blízkosti vchodu do školy,“ vylíčil ředitel s tím, že slavnostní odhalení je v plánu na letošní září.

Malíř a ilustrátor Mikuláš Medek byl vnukem známého impresionisty Antonína Slavíčka, dále také syn generála Rudolfa Medka. Jeho bratrem byl známý novinář a kancléř prezidenta Václava Havla Ivan Medek. Mikuláš Medek zemřel v roce 1974 ve věku 47 let na následky dlouhodobého onemocnění spojeného s cukrovkou.

zpět na článek