Aby stádo shetlandských ponyů, které patří spolku Sdružení Krajina, nemuselo cestovat motorizovaně ve voze, vyrazilo na cestu se svými průvodci pěšky. Při putování kopcovitou krajinou zvířata, včetně nejmladšího, zhruba půlročního Sambucuse, zdolala více než osm kilometrů dlouhou trasu a před zimní sezonou v ohradě si tak ještě užila dostatek svobody a volnosti.
Svoji radost z nečekané vycházky dávali poníci najevo mimo jiné radostným pobíháním i výskoky, nezřídka pak lidskému doprovodu komplikovali postup terénem svými četnými zastávkami na zelenou svačinu. „Na zimovišti pobude stádo, do kterého nám navíc teď přibyli ještě dva nováčci, až do jarních měsíců,“ popsala Dagmar Kafková ze Sdružení Krajina.
Práce živých sekaček
Ve chvíli, kdy bude na podmáčených loukách, o něž se Sdružení Krajina stará, dostatek pastvy, vydají se poníci opět do práce – jako živé sekačky budou pečovat jak o Pastviska u Odrance, tak například i o plochy v přírodní rezervaci Havranka u obce Kámen na Havlíčkobrodsku.
Pastva má pro podmáčené louky, kde se vyskytuje řada chráněných rostlin i živočichů, velký význam. Navíc je to mnohdy ten nejsnazší způsob, jak porost v některých špatně přístupných místech vůbec udržovat.
Například oblasti Pastviska návrat k obhospodařování pomocí zvířat velmi prospěl. „První dva roky se tady pásly ovce, loni a letos to byli právě poníci. Zvířata tady přirozeným způsobem narušují drny, což dává více životního prostoru rostlinám, které by jinak v konkurenci dalších druhů neměly šanci uspět,“ přiblížila Kafková.
Díky tomu se na Pastviskách hojně rozšířily například plochy suchopýru úzkolistého a vzrostl rovněž výskyt zdrojovky hladkosemenné potoční – kriticky ohrožené rostliny, jež je typická pro luční prameniště. „A najít zde můžeme i ohrožené prstnatce májové,“ doplnila Kafková.
O asi tříhektarovou lokalitu jižně od vesnice se spolek z Počítek na Žďársku stará již čtvrtým rokem. Pozemky má propachtované od obce Věcov, pod niž Odranec coby místní část spadá.