iDNES.cz

Jihlava podpoří studentské koleje. Mladí a chytří městu prospějí, tvrdí primátor

  11:42
Už za dva roky by mělo bydlet poblíž centra krajského města Vysočiny o 220 studentů Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) více. V tu dobu totiž bude podle plánů dokončen projekt stavby nových studentských kolejí za 340 milionů korun. Hodně si od toho slibuje vedení města, které se rozhodlo investici podpořit.

„Jsem přesvědčený, že když přibude v centru Jihlavy dalších dvě stě chytrých mladých lidí, určitě to městu přinese prospěch,“ věří primátor Petr Ryška (ODS).

Právě proto se v minulých dnech vedení Jihlavy rozhodlo projekt výstavby oficiálně finančně podpořit. Konkrétně se na něm bude město podílet částkou 45 milionů korun.

„Jsme velice rádi, že tady koleje vyrostou. Krajské město by mělo mít kvalitní vysoké školství,“ nepochybuje Ryška.

Na tom se ostatně v Jihlavě shodnou zastupitelé napříč všemi politickými stranami, včetně opozice.

„Z mého pohledu je to určitě správné rozhodnutí,“ souhlasně pokyvuje hlavou například zastupitel Radek Hošek (STAN). „Jsem si jistý, že nové koleje budou pro město jednoznačně oživením. A jakmile tady bude skvělé zázemí pro studenty, tak si myslím, že celková prestiž VŠPJ, která je mimochodem už teď velmi dobrá, se zase ještě o něco zvýší,“ má jasno.

Lůžek je minimum

Vysoká škola polytechnická je jedinou vysokou školou v Kraji Vysočina. Letos slaví dvacet let od svého založení, nicméně vlastní koleje stále nemá. Studenti se mohou ubytovat pouze v domě v Brtnické ulici, jejž škole pronajímá město, případně ve Fritzově ulici v budově, která je v majetku a na pozemku VŠPJ. Celkem se však jedná jen o 137 lůžek.

„Což rozhodně neodpovídá našim potřebám,“ připomíná rektor VŠPJ Zdeněk Horák, že poptávka a zájem ze strany studentů o ubytování dlouhodobě a dost podstatně převyšuje nabídku.

Nové vysokoškolské koleje mají Jihlavě pomoci stát se studentským městem

Výstavba dalších lůžek by škole do budoucna pozici jednoznačně usnadnila. „Nové ubytování v areálu bývalé staré nemocnice nám umožní poskytnout 220 lůžek, což představuje 10 procent naší studentské kapacity,“ vysvětluje Horák.

Co se investice týká, dohromady činí 340 milionů korun včetně DPH – průměrný rozpočet školy se pohybuje kolem 150 milionů ročně. Projekt je tedy finančně podpořen z několika zdrojů. Zhruba šedesát procent nákladů pokryje dotace, kterou VŠPJ získala od ministerstva školství. Zbytek bude škola financovat z vlastních zdrojů a za pomoci příspěvků Kraje Vysočina a už zmiňovaného jihlavského magistrátu.

„Ve chvíli, kdy u nás budou koleje pro studenty dostupnější, zůstane jich ve městě víc a Jihlava bude mnohem znatelněji působit jako studentské město. A to já mám rád, ve studentských městech, jakými jsou Praha, Brno či Olomouc, se totiž cítím velice dobře,“ přiznává Hošek.

Zelená pro zelené plochy

Nové vysokoškolské koleje budou v Jihlavě stát v místech současného brownfieldu ve Fritzově ulici, kde byl dříve průmyslový pavilon staré nemocnice. Vlastníkem pozemku je vysoká škola a projekt se nastavil tak, aby zde zachoval stávající zelené plochy.

„Vznikne zde moderní budova, která dokonale splňuje všechny požadavky na kvalitní studentské ubytování. Všichni moc dobře víme, že koleje nejsou pouze o bydlení, ale také o vytváření kontaktů a vazeb, které studentům pomohou jak v osobním, tak i v profesním životě,“ doplnil Václav Báča, bývalý rektor, nyní prorektor VŠPJ, který projekt inicioval.

Stavební povolení už dávno nabylo právní moci, nicméně celé řízení zpočátku provázely i komplikace. Investor se musel vypořádat s námitkami, které uplatňovali prostřednictvím právního zástupce někteří sousedé. Těm se nelíbila například výška budovy, obávali se hlučnosti či zastínění.

„Všechny námitky jsme ale vypořádali. Studie prokázaly, že splňujeme veškeré podmínky,“ připomíná rektor Zdeněk Horák.

Staveniště bude předáno ještě letos a dokončení stavby je plánováno na rok 2026.

7. března 2024

zpět na článek