„Vzájemné návštěvy z partnerských měst mají dlouholetou tradici a dodnes má mnoho ‚Žďáráků‘ v těchto městech přátele, s nimiž se navštěvují i celé rodiny. Už zhruba dvě desítky let takto fungují ‚výměnné pobyty‘ s francouzským Cairanne, belgickým Flobecqem a německým Schmöllnem,“ přiblížila mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.
V posledních letech k těmto třem městům přibylo také partnerství s ukrajinským Chustem – uzavřené v roce 2017, a předloni pak ještě s polským Lešnem.
Partnerské město Purmerend zavrhlo Jihlavu. Stále tam však někdo jezdí![]() |
Termín letošního pobytu zahraničních delegací ve městě připadá na období od čtvrtka 15. do neděle 18. května. To je zároveň i doba konání známé žďárské svatojánské pouti, která se řadí k největším v České republice.
„Hosté přijíždějí zpravidla ve čtvrtek odpoledne. Ubytovatelé pro ně připravují snídaně a pomáhají jim s dopravou na domluvené místo. Přes den se už potom o hosty postará město – navštěvují různé památky, účastní se kulturních nebo sportovních aktivit. Večer si ubytovatelé své hosty zase vyzvednou,“ nastínila harmonogram Sobolová.
Všichni společně – cizinci i jejich hostitelé – se navíc mohou zúčastnit velké sobotní večeře organizované právě radnicí. V neděli následně návštěvníci odjíždějí zpět domů.
Hostitelské rodiny fungovaly i v minulosti
Tento systém hostitelských rodin má už ve Žďáře nad Sázavou tradici. Ubytování v domovech místních bylo praktikováno i v minulosti.
„Obyvatelé tak mohou poznat nové lidi, nové kultury, pro někoho je to třeba také skvělá příležitost procvičit si své jazykové dovednosti. Hlavně ale lze takto navázat i nové vazby, z nichž mohou klidně vzniknout i celoživotní přátelství,“ podotkl žďárský starosta Martin Mrkos.
Doplnil, že systém samozřejmě funguje také opačně. Když jsou Žďárští pozváni na návštěvu do daného partnerského města, mají ubytovatelé přednost a mohou se tak octnout mezi těmi, co se za svými novými přáteli společně s delegací vypraví.
Pátým partnerem Žďáru se stane Lešno, podrobně ho představí Polské dny![]() |
Podle vedení Žďáru by mělo z každého partnerského města dorazit zhruba pětadvacet osob. „Kolik přesně lidí ale budou chtít místní ubytovat, záleží pochopitelně na jejich možnostech a na domluvě,“ upřesnil starosta s tím, že je možné nabídnout poskytnutí zázemí celé skupině, nebo i dvojici nebo jednotlivci.
„Pokud tedy má někdo zájem ubytovat libovolný počet hostů, poskytnout jim na pár dní domov mimo domov a třeba si udělat nové zahraniční přátele, může se ozvat Daně Hrstkové z odboru školství, kultury, sportu a marketingu, například prostřednictvím e-mailové adresy dana.hrstkova@zdarns. cz,“ dodala