Návštěvníci z partnerských měst najdou zázemí ve žďárských rodinách - regiony.impuls.cz

Návštěvníci z partnerských měst najdou zázemí ve žďárských rodinách

  8:50,  aktualizováno  8:50
Procvičit si cizí jazyky, poznat nové lidi, zvyky i kultury. To jsou jenom některé z benefitů, které mohou obyvatelům Žďáru nad Sázavou přinést návštěvníci z partnerských měst. Jejich delegace do města dorazí již letos v květnu a radnice nyní hledá pro tyto hosty ubytování přímo ve žďárských rodinách.

Žďár má pět partnerských měst. Jeho delegace zamířila v minulosti třeba do francouzského Cairanne. | foto:  MÚ Žďár nad Sázavou

„Vzájemné návštěvy z partnerských měst mají dlouholetou tradici a dodnes má mnoho ‚Žďáráků‘ v těchto městech přátele, s nimiž se navštěvují i celé rodiny. Už zhruba dvě desítky let takto fungují ‚výměnné pobyty‘ s francouzským Cairanne, belgickým Flobecqem a německým Schmöllnem,“ přiblížila mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.

V posledních letech k těmto třem městům přibylo také partnerství s ukrajinským Chustem – uzavřené v roce 2017, a předloni pak ještě s polským Lešnem.

Partnerské město Purmerend zavrhlo Jihlavu. Stále tam však někdo jezdí

Termín letošního pobytu zahraničních delegací ve městě připadá na období od čtvrtka 15. do neděle 18. května. To je zároveň i doba konání známé žďárské svatojánské pouti, která se řadí k největším v České republice.

„Hosté přijíždějí zpravidla ve čtvrtek odpoledne. Ubytovatelé pro ně připravují snídaně a pomáhají jim s dopravou na domluvené místo. Přes den se už potom o hosty postará město – navštěvují různé památky, účastní se kulturních nebo sportovních aktivit. Večer si ubytovatelé své hosty zase vyzvednou,“ nastínila harmonogram Sobolová.

Všichni společně – cizinci i jejich hostitelé – se navíc mohou zúčastnit velké sobotní večeře organizované právě radnicí. V neděli následně návštěvníci odjíždějí zpět domů.

Hostitelské rodiny fungovaly i v minulosti

Tento systém hostitelských rodin má už ve Žďáře nad Sázavou tradici. Ubytování v domovech místních bylo praktikováno i v minulosti.

„Obyvatelé tak mohou poznat nové lidi, nové kultury, pro někoho je to třeba také skvělá příležitost procvičit si své jazykové dovednosti. Hlavně ale lze takto navázat i nové vazby, z nichž mohou klidně vzniknout i celoživotní přátelství,“ podotkl žďárský starosta Martin Mrkos.

Doplnil, že systém samozřejmě funguje také opačně. Když jsou Žďárští pozváni na návštěvu do daného partnerského města, mají ubytovatelé přednost a mohou se tak octnout mezi těmi, co se za svými novými přáteli společně s delegací vypraví.

Pátým partnerem Žďáru se stane Lešno, podrobně ho představí Polské dny

Podle vedení Žďáru by mělo z každého partnerského města dorazit zhruba pětadvacet osob. „Kolik přesně lidí ale budou chtít místní ubytovat, záleží pochopitelně na jejich možnostech a na domluvě,“ upřesnil starosta s tím, že je možné nabídnout poskytnutí zázemí celé skupině, nebo i dvojici nebo jednotlivci.

„Pokud tedy má někdo zájem ubytovat libovolný počet hostů, poskytnout jim na pár dní domov mimo domov a třeba si udělat nové zahraniční přátele, může se ozvat Daně Hrstkové z odboru školství, kultury, sportu a marketingu, například prostřednictvím e-mailové adresy dana.hrstkova@zdarns. cz,“ dodala