Na silnici I/19, po níž podle posledního sčítání projede kolem devíti tisíc aut denně, se už rušný provoz notně podepsal. Komunikaci dávají zabrat hlavně nákladní vozy a kamiony, které tam tvoří zhruba třináct procent dopravy.
„Diagnostický průzkum ukázal, že vozovka již vykazuje řadu vad. Jedná se o množství podélných i síťových trhlin, o vyjeté koleje a lokálně hrboly. Prokázána byla i hloubková koroze. Proto bylo rozhodnuto o řešení formou plošné opravy,“ popsal za investora Jiří Veselý, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Vybrané opravy silnic ve Žďáře pro rok 2025Ulice Vysocká (II/353) Propojka ulic Jihlavská a Brněnská Ulice Žižkova a Brodská (I/19) Žďár nad Sázavou – Stržanov, výpadovka na Pardubice (I/37) Neumannova ulice, rekonstrukce sítí a budování cyklochodníku |
V plánu je podle něj rekonstrukce povrchů a následně také obnova dopravního značení. Tyto práce zasáhnou přibližně 1,3 kilometru dlouhý úsek „devatenáctky“. Začínat bude už na hlavní křižovatce se silnicí I/37 u Domu kultury a končit u železničního mostu na výpadovce na Hamry nad Sázavou. ŘSD teď vybere ve veřejné soutěži dodavatele, který stavební akci za zhruba 24,4 milionu korun provede. Firmy mohou nabídky podávat do 13. února.
Sto dní omezený režim
Řidiče ale především zajímá, jaká omezení a uzavírky oprava frekventované komunikace skrze sídliště Stalingrad přinese. To však zatím ještě jasné není. „Toto bude předmětem jednání s vybraným zhotovitelem a následně také uzavírkové komise. Naší snahou ovšem bude, aby stavební akce dopravu ve městě omezila v co nejmenší míře,“ vyjádřil se Veselý. Loni na podzim, kdy již byl tento záměr avizován, však ŘSD hovořilo o rozdělení reý konstrukce do celkem pěti úseků se začátkem prací v létě. „Z toho čtyři etapy se budou dělat po polovinách, poslední část k mostu je na úplnou uzavírku,“ uvedl pro MF DNES loni v říjnu Veselý.
Na průtahu Žďárem by měli stavebníci pracovat něco přes tři měsíce; v projektu je maximální doba pro uvedení opraveného úseku do provozu stanovena na sto kalendářních dnů.
K rekonstrukci vozovky v režii ŘSD se připojí se svými pracemi také město, které má v Brodské ulici nebo v její těsné blízkosti naplánováno hned několik investic. Souběh projektů má zamezit tomu, aby se v lokalitě během krátké doby zbytečně kopalo vícekrát.
Nejzásadnější změnou jak pro motoristy, tak i pro chodce bude proměna problematické křižovatky ulic Brodská a Revoluční v centru Stalingradu. Dojde k jejímu osazení světelnou signalizací, na což má radnice aktuálně v rozpočtu vyhrazeny dva miliony korun.
„Semafory ostatně na této křižovatce bývaly už v osmdesátých letech, není to tedy úplná novinka,“ okomentoval nedávno žďárský starosta Martin Mrkos.
Přibude i nové parkoviště
Podle toho, jaký vliv na dopravu nová světla budou nakonec mít, přistoupí radnice pravděpodobně i k zavedení „klidových“ školních ulic u dvou blízkých základních škol. O těch se hovoří již léta.
Město v téže lokalitě vybuduje rovněž čtyři nové zastávkové zálivy pro bezpečné zastavování autobusů, které už tak bude odpovídat stanoveným normám.
„Součástí dále bude rekonstrukce povrchů chodníků, přechody pro chodce nebo nové parkoviště na Revoluční ulici, které má nahradit dnes naprosto nevhodné parkování u autobusové zastávky na ulici Brodská směrem k Hamrům nad Sázavou,“ přiblížil další záměry žďárské radnice, které mají přesah až do toku 2026, Jan Prokop, vedoucí odboru strategického rozvoje a investic.
Město navíc podle jeho slov svoji projektovou dokumentaci nekoordinuje „pouze“ se záměrem ŘSD, ale také s rekonstrukcí vodovodu, kterou v oblasti připravuje Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko.