Ke změně před lety došlo ve vytipovaných lokalitách, jako je čtvrť Vysočany, Pod Vodojemem, Klafar nebo Zámek, a týkala se pouze odpadových nádob u rodinných domů. „Zkušenost ukázala, že je tato frekvence svozu dostačující,“ zhodnotila Miluše Kozáková ze žďárského odboru komunálních služeb.
Od počátku roku 2025 se proto počet těchto méně často obsluhovaných oblastí ještě rozšíří. Pouze ob týden budou nově vyváženy popelnice i v centru města a také v lokalitě Stalingrad. Změna se však opět týká jenom rodinných domků. „Harmonogram svozu kontejnerových nádob od bytových domů se nemění,“ doplnila Kozáková.
Méně častější frekvence vývozu směsného odpadu má podle vedení města hlavně motivovat obyvatele k důkladnějšímu třídění. V popelnicích totiž poměrně často končí i bioodpad, plasty, sklo nebo papír a plech, tedy materiál, který lze vytřídit do speciálních nádob.
Domácnosti mají ve třídění značné rezervy
Rozhodnutí radnice ostatně předcházela i analýza. Ta ukázala, že mnohé domácnosti využívají týdenní svoz jenom zčásti, nebo mají právě ve třídění odpadů značné rezervy.
Obyvatelé by se prostřednictvím této změny měli také začít připravovat na plánovaný zákon, který zakazuje skládkování nevyužitelného komunálního odpadu. Platit má již od roku 2030 a pojí se s ním mimo jiné i razantní navyšování poplatků právě za uložení tohoto odpadu na skládkách.
K lepšímu třídění měla ve Žďáře přispět i letošní novinka – pět velkých „putovních“ kontejnerů na biologicky rozložitelný odpad. Nádoby se střídaly na celkem desítce stanovišť po městě; jejich rozmisťování bylo ukončeno v listopadu.
„V tuto chvíli probíhá analýza dat. Dle množství posbíraného bioodpadu se ale provoz osvědčil a v příštím roce bychom provoz velkoobjemových kontejnerů rádi rozšířili o další nádoby i lokality,“ shrnul žďárský místostarosta Jaroslav Hedvičák.
20. června 2024 |