Pilotní projekt. Žďár má sociálního doktora, službu využili už i lidé bez domova

  14:34
Lidem v krizové situaci, již se nemají se svými zdravotními obtížemi zrovna kam obrátit, může pomoci takzvaný sociální doktor. Tato služba se od letošního června pilotně zkouší ve Žďáře nad Sázavou, který je vůbec prvním městem na Vysočině, jež má takového lékaře k dispozici. Informoval o tom žďárský místostarosta Rostislav Dvořák (KDU-ČSL).

„Cílem je poskytnutí lékařské péče lidem, kteří k lékaři běžně nedocházejí, protože žádného obvykle ani nemají. Jedná se převážně o osoby bez domova, může ale jít třeba i o lidi v nějaké sociální nouzi nebo v těžké životní situaci – například po odchodu z vězení, ze zdravotnického zařízení nebo z dětského domova,“ vysvětlil zaměření služby Dvořák.

Ošetření takovýchto pacientů, mnohdy i kvůli méně závažným potížím, podle jeho slov často zbytečně zatěžuje rychlou záchrannou službu, případně tito lidé nakonec skončí v nemocnici.

„Absence lékaře totiž u nich může vést až k zanedbání chronických potíží i vážných nemocí. Následkem pak mohou být třeba i amputace končetin či zhoršení celkového zdravotního stavu,“ popsal Dvořák.

Tyto dopady potom lidem brání vrátit se zpátky do normálního života. „Pro pacienta i zdravotníky je tak mnohem lepší, když tento člověk přichází k lékaři se svými problémy včas. A pro společnost služba přináší i nižší riziko různých infekčních onemocnění,“ zdůraznil místostarosta.

Potenciálního klienta můžou vytipovat v terénu

Novou, pro klienty bezplatnou službu mají na starosti úřednice žďárského sociálního odboru. Ty spolupracují se Sociálními službami města, potažmo azylovou ubytovnou, která pod tuto městskou příspěvkovou organizaci spadá.

Pověření pracovníci mohou potenciálního klienta se zdravotními potížemi vytipovat v terénu – například mezi lidmi bez domova. Právě z této skupiny se podle místostarosty obratem rekrutovali i vůbec první dva pacienti, již službu zkraje léta využili. Pokud má klient o vyšetření smluvním lékařem zájem, na azylové ubytovně mu před touto návštěvou poskytnou potřebné zázemí.

„Jedná se o standardní očistu, hygienu. Tedy osprchování, převlečení do čistého oblečení, které máme také k dispozici. Poté je vykonána samotná návštěva u sociálního doktora – s doprovodem a v předem domluvený čas,“ přiblížil Dvořák s tím, že smlouva je uzavřena s lékařem Petrem Vencálkem, jenž ordinuje v budově městské polikliniky.

Lékař pro sociální ústavy na telefonu. Vysočina přechází na telemedicínu

Služba totiž vyžaduje, aby měl lékař nějakou ordinaci. „Nebo i my jsme schopni poskytnout vhodný ordinační prostor, a to přímo v azylové ubytovně. Z logistického důvodu ale náš lékař zvolil vlastní prostory v poliklinice, kdy se o tyto pacienty postará v rámci nějakého vyhrazeného času,“ doplnila mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.

Podle Dvořáka již možnost vyšetření sociálním doktorem využilo celkem osm lidí. Z toho dva ale jako součást přijetí do azylové ubytovny, nikoliv kvůli potřebě ošetření.

„Služba, kterou zaštiťuje Kraj Vysočina a je dotována i z evropských peněz, je zatím termínově ohraničena do března 2026. Pilotního projektu se ujaly právě naše Sociální služby města Žďár nad Sázavou, ale kraj je z finančních prostředků schopen podpořit tři lékaře. Je tedy předpoklad, že by se projekt mohl rozjet i v Havlíčkově Brodě nebo v Jihlavě,“ dodal místostarosta Dvořák.

Služba Sociální doktor je však součástí mnohem rozsáhlejšího projektu s názvem Sociálně zdravotní pomezí. „V tuto chvíli máme v jeho rámci rozjetých i řadu dalších aktivit. Například v našich nemocnicích již působí takzvané sociální sestry,“ přiblížil Vladimír Novotný, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví. Práce těchto sester začíná už ve chvíli, kdy je do nemocnice přijímán člověk potenciálně spadající do rizikové skupiny.

Máte závratě? Pomohou vám na obecním úřadě. Telemedicína je na vzestupu

„Typickým příkladem je třeba pacient, kterého záchranka dovezla na urgent, kde je ošetřen. Běžně se o něj sice stará příbuzný, ten je ale zrovna v tuto dobu na operaci nebo je z nějakého jiného důvodu hospitalizovaný. Ví se tedy, že o pacienta se nebude mít po jeho propuštění z nemocnice kdo postarat,“ vylíčil Novotný.

Pro tyto pacienty jsou pak určena i takzvaná krizová lůžka. „K dispozici jsou v našich příspěvkových organizacích – vytipovaných ústavech a sociálních zařízeních,“ upřesnil Novotný.

Krizových lůžek se v současné době nachází v Kraji Vysočina celkem šest, cílem ale podle náměstka je, aby se jejich počet zvýšil.

V plánu je podle něj také rozvoj telemedicíny. Sociální zařízení by tak měla k dispozici nasmlouvané lékaře pro zdravotnické konzultace.

8. května 2020