Jihlavská zoo láká na nové přírůstky, těší se z mláďat antilop a jeseterů

  16:14
Návštěvníci, kteří o letních prázdninách zamíří do jihlavské zoologické zahrady, mohou nyní mezi jejími zvířecími obyvateli nově obdivovat i velké množství mláďat. V květnu tam přišla na svět například samička levharta perského a následně i dvojčata irbisů.

Malé nyaly nížinné lze vidět už i venku ve výběhu. | foto: ZOO Jihlava

Tito potomci šelem by navíc měli během léta už čím dál častěji opouštět své vnitřní ubikace, takže je veřejnost bude moci pozorovat také ve venkovních prostorách.

Ve výběhu Afrického pavilonu mohou teď pozorní návštěvníci zahlédnout rovněž malé nyaly nížinné. Tyto jihoafrické antilopy se v Zoo Jihlava pravidelně úspěšně rozmnožují. Dokladem toho je i právě měsíc starý samec a dvouměsíční samice. Tato mláďata ale od sebe lidé odliší až časem.

„Přestože u dospělých nyal nížinných je pohlavní dimorfismus velmi výrazný, u mláďat není tento rozdíl nijak znatelný. Rozvíjí se až během růstu,“ objasnila mluvčí zoologické zahrady Simona Kubičková.

Samce lze podle ní v dospělosti poznat podle tmavě hnědého zbarvení s bílým pruhováním a především podle dlouhých rohů – jejich délka může dosahovat až úctyhodných osmdesáti centimetrů. Je také mnohem větší a mohutnější. Samice mívá světlejší, spíše rezavohnědou barvu srsti s bílými pruhy. Je menšího vzrůstu a hlavně bez rohů.

Jezírko má další obyvatele

Novinka čeká na milovníky zvířat rovněž v expozici u Domu koček. Tamní jezírko totiž obsadilo hned několik exemplářů vzácných jeseterů. Konkrétně se jedná o jesetera sibiřského, ruského, malého, hvězdnatého a také o vyzu velkou.

„Jsou to kriticky ohrožené druhy jeseterů, převážně kvůli nadměrnému lovu pro kaviár. Ohrožuje je také znečištění vod a ztráta jejich přirozeného prostředí,“ popsala Simona Kubičková s tím, že zmíněných pět druhů těchto ryb poskytl zoologické zahradě Šimon Sedlák z Velkého Meziříčí.

V jihlavské zoo se radují z dvojčat irbisů, oba kluci se mají k světu

Jeseteři jsou pro návštěvníky atraktivní minimálně už jen svým vzhledem. Ten se ostatně za dobu jejich existence příliš nezměnil. „Jsou považováni za živoucí fosilie, protože existují na Zemi více než 200 milionů let. Žili zde tedy již v době dinosaurů,“ shrnula Kubičková.

Zoo láká během letních prázdnin i na řadu akcí a různých zábavních a vzdělávacích programů. Lidé mají možnost navštívit například tematické večerní prohlídky. Na jednu takovou mohou vyrazit už ve čtvrtek 18. července v 18 hodin, a to společně se zoologem.

Zatímco tato vycházka je určena hlavně pro dospělé a malé zoologické nadšence nad dvanáct let, o den později se koná večerní prohlídka zaměřená spíše na rodiny s dětmi, která je doplněna zajímavými aktivitami. Několik dalších takových akcí se pak uskuteční i v srpnu.

16. září 2023