A zoo bude mít podle všeho opět tři nové žirafy. Jako před dvanácti lety... Tehdy totiž byli na začátku také tři žirafí samci: Zuberi, Paul a Manu. A hned se stali jedním z největších lákadel zahrady. Trojice od května 2013 osídlila zbrusu nový pavilon africké savany.
Přicestovali ze tří evropských zoologických zahrad: Manu byl z Ostravy, Zuberi z Bellewaerde v Belgii a nejmladší Paul ze Zoo Münster v Německu. Zatímco Manu a Zuberi byli z rodu žiraf Rothschildových, Paul byl samec žirafy síťované.
Jenže! V červenci roku 2018 Zoo Jihlava přišla o Manua, který byl pro svou bázlivou povahu znám jako otloukánek tříčlenné skupiny. Osudovým se mu stalo zřejmě srdeční selhání způsobené rychlou ztrátou tekutin a iontů z těla při akutním průjmu.
„Ionty, především draslík a sodík, zodpovídají za přenos nervových vzruchů a svalové činnosti. Tím, že z těla rychle odejdou, může být ohrožena i srdeční činnost,“ vykládal po pitvě ředitel Vašák.
Svůj podíl na úmrtí zvířete nesl s největší pravděpodobností i dlouhodobý stres, kterému byl neprůbojný Manu vystaven.
„Byl v hierarchii na úplném chvostu. Právě to mohlo sehrát roli v jeho psychickém i fyzickém oslabení,“ popsal Vašák. „Bohužel, to je riziko čistě samčích skupin. Ve volné přírodě samci žijí většinou samotářsky či v rozvolněných skupinách,“ dodal.
Zuberi měl ortopedické onemocnění
Loni v létě přišla jihlavská zoologická zahrada o Zuberiho. Chovatelé ho museli uspat.
„Museli jsme přistoupit k eutanazii v důsledku neřešitelného chronického zdravotního problému s nohou,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Simona Kubičková. „Toto rozhodnutí bylo učiněno po důkladném zvážení a na základě konzultací s veterináři,“ podotkla.
Zuberi dlouhodobě trpěl vážným ortopedickým onemocněním, které výrazně ovlivňovalo jeho kvalitu života. Ani přes rozsáhlou léčbu nebylo možné dosáhnout trvalého zlepšení jeho stavu. Progresivní zhoršování zdraví vedlo k neustálé bolesti a výraznému omezení pohyblivosti.
„Kvůli degenerativním změnám (artróze), nerovnoměrnému zatěžování končetiny a přetěžování vazů a povrchového ohybače levé hrudní končetiny došlo k jejich povolení. Vzhledem k velikosti, hmotnosti a stáří jedince byly změny neléčitelné a nevratné,“ podotkla veterinářka Zuzana Sedláková.
Za jednoho přijdou tři
V jihlavské zoo tak zůstal pouze Paul. A tudíž se nabízela otázka, co bude dál? „Zatím je předčasné mluvit o příchodu nové žirafy nebo žiraf do zoo,“ uvedla Kubičková v červenci loňského roku.
Jako ne příliš pravděpodobnou možností se zdálo ukončení chovu žiraf v Jihlavě. Vždyť vybudování jejich výběhu a zázemí zoo v minulosti mnohé obětovala, žirafy se staly pilířem projektu Zoo pěti kontinentů.
Nyní je to postavené tak, že Paul odejde. Nahradí jej však tři mladí žirafí samci. „V přírodě tvoří právě takové mládežnické či bakalářské skupiny, nabývají zkušenosti a zápasí mezi sebou,“ poukázala Kubičková. „Má to edukační (výchovný) přesah, který tu děláme. Návštěvníkům ukazujeme, jak to funguje v přírodě.“
Ovšem jak rychle zmiňovaná výměna proběhne, to zatím není jisté. V současné chvíli jihlavská zoologická zahrada jedná s koordinátorem chovu o vhodných jedincích.