iDNES.cz

Jihlavská zoo útočí na návštěvnický rekord. Největším lákadlem jsou mláďata

  8:38
Nadmíru úspěšnou hlavní turistickou sezonu má za sebou jihlavská zoologická zahrada. Branami nejnavštěvovanějšího turistického cíle na Vysočině od ledna do srpna letošního roku prošlo už přes 291 tisíc lidí. Přitom loni za stejné období to bylo o osm tisíc návštěvníků méně.

Čtyřměsíční samičku levharta perského už mohou lidé vidět dovádět s její matkou ve venkovním výběhu. | foto: Zoo Jihlava

Zoo tak má našlápnuto i k překonání ročního návštěvnického rekordu, který je na čísle 354 724. „Aktuální čísla návštěvnosti jsou pěkná, ale k takovým predikcím se stavíme poněkud opatrně. Stále před sebou máme čtyři měsíce, a může se tudíž stát cokoliv,“ krotí přílišný optimismus Simona Kubičková, vedoucí marketingu Zoo Jihlava.

V té souvislosti zmiňuje hlavně počasí, které může podle Kubíčkové chuť návštěvníků po procházce zoo značně ovlivnit. Na základě dlouhodobého sledování mají pracovníci zoologické zahrady vypozorované, že menší zájem o návštěvu jeví lidé v chladném a deštivém počasí, nebo naopak v příliš horkých či tropických dnech, kdy místo za zvířaty se jdou raději koupat.

Nejvíc lidí přišlo 5. července

Letošní rok je ale v tomto směru jiný. Lidé zoo hojně navštěvovali i o letošních prázdninách, kdy Česko zažívalo nadprůměrně horké léto a tropické dny nebraly konce. Vlna veder navíc pokračovala i na začátku září. Návštěvnicky nejsilnějším dnem o prázdninách byl 5. červenec, kdy do zahrady zamířilo 4 330 lidí. A například za celý srpen do zoo přišlo 66 972 lidí, což je o šest tisíc víc než vloni.

„Docela nás ta změna překvapila a neumíme si to úplně vysvětlit. Možná těch horkých dnů bylo tolik, že koupání měli lidé už dost, a tak šli raději za zvířaty. Nebo zkrátka vzdali čekání na chladnější počasí, které nepřicházelo,“ zamýšlí se Kubičková. Každopádně i v parných dnech má zahrada co nabídnout. Kromě příjemného stínu, který návštěvníkům dávají vzrostlé stromy nebo pavilony, jsou velkým lákadlem letošní mláďata.

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

A že jich je požehnaně. Rozhodně je namístě zmínit především mladou, čtyřměsíční samičku levharta perského, kterou už mohou lidé vidět dovádět s její matkou ve venkovním výběhu. Ke spatření tam bývá dopoledne. Odpolední čas ve venkovní expozici patří samci.

Další novou šelmou v zoo je malý samec levharta perského, který přišel na svět letos v květnu. V pavilonu žiraf zase lze spatřit dvojčata koček arabských a o kousek dál je k vidění i rodinka surikat, která se letos rozrostla o dvě mláďata.

„Z nejnovějších přírůstků to jsou tři týden staré kapybary. Na konci předminulého týdne se narodili také křečci velcí a 4. a 5. září přišly na svět dvě alpaky. Ve středu porodila první z březích samic, druhá ji potom následovala hned ve čtvrtek. Obě mláďata alpak se nedlouho po porodu postavila na nohy a pila mléko od matky,“ líčí Simona Kubičková.

Kontroly jsou častější

Odrostlejší letošní přírůstky pak mohou návštěvníci pozorovat třeba u nyal nížinných, lemurů kata, pekari či u plameňáků.

Letošní rok musí zvířata zvládat stejně jako lidé nepříjemné vysoké teploty. „Horké dny jsou náročné i pro zvířata. Chovatelé je proto kontrolují častěji než jindy. U některých druhů jsme přistoupili i k jejich sprchování. Jsou druhy, které jsou na to již zvyklé, například hrošíci. Jiné se učí, jako třeba alpaky. Ty byly nejdřív nejisté, ale když zjistily, že se jedná o příjemné ochlazení, tak si sprchování užívaly,“ říká vedoucí marketingu zoo.

Zvířata, která mají ráda vodu, ji v horkých dnech podstatně více vyhledávají. Své bazénky si tak užívají častěji než jindy například tapíři či kapybary. Jiné druhy zase vyhledávají stín a polehávají a aktivní jsou spíš ráno a dopoledne.

20. května 2024

zpět na článek