iDNES.cz

Bydlení za titul. První absolventi si pronajali zvýhodněné byty ve Zlíně

  8:48
Bydlet v nich mohou maximálně tři roky. Během prvních dvou by ale mohli ušetřit, protože budou platit výhodnější nájemné. I tyto podmínky nalákaly mladé lidi, kteří letos dokončili studium na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Zlínská radnice jim totiž vůbec poprvé nabídla takzvané absolventské byty.

Byty pro absolventy univerzity jsou na ulici K Majáku ve Zlíně. (červenec 2024) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Zvýhodněné startovací bydlení pro mladé nám tady výrazně chybí. V budoucích letech proto plánujeme realizovat obdobné bytové možnosti ještě ve větším měřítku a pro širší cílovou skupinu mladé generace,“ naznačil zlínský radní pro oblast bydlení Jiří Robenek.

„Cílem nového projektu je zvýšit počet vysokoškolsky vzdělaných odborníků ve městě,“ doplnil.

Přihlášky k absolventskému bydlení podalo dohromady sedmnáct absolventů, mezi nimiž byli nejen studenti zlínské vysoké školy, ale i Univerzity Palackého v Olomouci. Bytová komise z nich nakonec vybrala a rada následně schválila pět absolventů UTB.

Města v kraji se pustí do stavby bytových domů, přidají se i developeři

Základním kritériem byl čerstvý vysokoškolský titul, ať už bakalářský, magisterský, nebo doktorandský. Zlínská univerzita nabídku rozeslala všem svým absolventům. Hlásit se ale mohli i studenti jiných vysokých škol. Rozhodující při výběru byla profese žadatele. Výhodu měli ti s vystudovaným oborem v oblasti zdravotních nebo sociálních služeb. Takoví jsou i mezi prvními vybranými nájemníky.

UTB nabízí hned několik takto zaměřených oborů. Na fakultě humanitních studií je možné studovat třeba obor zdravotně sociální péče, sociální pedagogika, všeobecné ošetřovatelství či porodní asistence. Zájem o obory je přitom velký a zájem o absolventy ze strany zdravotnických zařízeních a dalších institucí se také stále zvyšuje.

Kolej jako hotel s fitcentrem. Zlínští vysokoškoláci dostali moderní bydlení

„Je to sice nabídka města, ale jsme za ni moc rádi, protože umožní alespoň některým absolventům zůstat ve Zlíně a začít svoji profesní kariéru právě tady. My jsme nabídku rozeslali všem našim čerstvým absolventům,“ poukázala prorektorka pro rozvoj univerzity Adriana Knápková.

Město pro absolventy vyčlenilo zrekonstruovaný dům na kopci nad Zlínem v ulici K Majáku. Všechny byty jsou v kategorii 1+1, tři z nich mají plochu necelých 36 metrů čtverečních, dva bezmála 40. První dva roky v nich budou nájemníci platit měsíčně 99,90 korun za metr čtvereční, třetí rok pak běžné nájemné, které se platí ve zrekonstruovaných bytech ve Zlíně.

Bydlení pro absolventy obecně chybí

U nově pronajímaných modernizovaných městských bytů ve Zlíně je aktuálně nájemné stanovené na 180 korun za metr čtvereční plochy, u těch ostatních na 150 korun. Absolventi tak budou platit jen o něco vyšší polovinu běžné částky.

Škola i město zároveň připouští, že podobných bytů pro mladé lidi je ve Zlíně málo.

„Snažíme se na téma nedostatku dostupného bydlení pro absolventy apelovat dlouhodobě. A také pravidelně komunikujeme s městem i krajem, co je potřeba dělat, aby v regionu zůstávalo více našich absolventů,“ přiblížila Knápková.

Ve Zlíně přibude až pět set nových bytů pro mladé rodiny, seniory i lékaře

Radnice má už nyní vyhlédnuté další prostory, které hodlá pronajmout mladým lidem s čerstvým vysokoškolským diplomem. Půjde o další čtyři byty v domě K Majáku. Do budoucna by pak ke stejnému účelu měly sloužit rovněž byty v domě v ulici Zálešná.

„Předpokládáme, že do této další etapy naší nabídky se přihlásí i noví zájemci, protože řada studentů dokončovala studium později, než jsme první nabídku zveřejnili,“ doplnil Robenek.

Větší kapacity by potřebovala univerzita i pro své studenty. Permanentně schází zhruba 300 míst. Zatím se mohou ubytovávat na třech kolejích – v ulici Antonínova, na náměstí T. G. Masaryka a ve Štefánikově ulici – a také na hotelu Garni, v ubytovacím zařízení MSI nebo v budově Max32 v baťovském areálu. Celková kapacita je přibližně 1 200 lůžek.

21. září 2022

Skoro jako v Alcronu. Studenti mají nové koleje | (1:05) | video: iDNES.tv
Autor:
zpět na článek