iDNES.cz

Archeologové objevili v zahradě uherskobrodského kostela hroby ze středověku

  12:34
Kostel Mistra Jana Husa je jednou z nejstarších památek v Uherském Brodě. Původně to byl kostel sv. Jana Křtitele a jeho vznik se datuje do 13. století, což dokazují i odkryté základy. Do správy Československé církve husitské přešel v roce 1920. V zahradě, která chrám obklopuje, teď archeologové odkryli několik středověkých hrobů.

Archeologové ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti objevili v zahradě kostela Mistra Jana Husa v Uherském Brodě středověké hroby. (květen 2024) | foto: Slovácké muzeum

„V okolí kostela se totiž ve středověku a raném novověku nacházel rozsáhlý hřbitov. Během archeologického výzkumu se prozatím podařilo odkrýt nejmladší pohřby,“ upřesnil archeolog a vedoucí oddělení archeologie Slováckého muzea v Uherském Hradišti Tomáš Chrástek.

Samotná zahrada je nejstarším uherskobrodským hřbitovem. Pohřbívalo se zde od založení kostela v polovině 13. století až do roku 1784, kdy byl kostel odsvěcen. Archeologický výzkum se na tomto místě koná kvůli chystanému budování nového systému hospodaření s dešťovou vodou.

V Uherském Hradišti zase pracují archeologové na Zelném trhu v centru města kvůli plánované stavbě podzemních kontejnerů na tříděný odpad.

Právě tudy ve středověku tekla Rechla, jedno z ramen řeky Moravy, která rozdělovala dnešní historické jádro města na dva ostrovy. Původně ji obyvatelé využívali jako mlýnský náhon. Protože se ale postupně zanášela a měnila ve stojatou vodu, byla později zasypaná a zkanalizovaná.

Stavbaři na Slovácku našli kostry staré 7000 let, jsou výjimečně zachovalé

„Zachytili jsme tady v rámci mocné odpadní vrstvy v blízkosti Rechly četné pozůstatky zvířecích kostí, často velké části skeletů dobytčat, ale také keramiku, kterou sem lidé vyhazovali od druhé poloviny 13. století až po novověk,“ uvedla archeoložka Slováckého muzea Dana Menoušková. „Dokladem těchto aktivit jsou střepy ze zásobních nádob, tzv. zásobnic, části trojnožkových rendlíků i malovaných barokních talířů.“

Po dokončení výzkumu na Zelném trhu se archeologové přesunou do Otakarovy ulice poblíž Mariánského náměstí.

2. června 2023

Autor:
zpět na článek